Näyttö sammuilee edelleen

Eli edelleen näyttö menee valmuistilaan pelatessa mitä tahansa 3D hiihdytettyä peliä.
Olen nyt kokeillut kaikki 8x.xx ajureita ja 9x.xx ajureita, ei auta mikään. Tällä hetkellä seuraavat pelit toimivat ok:
Enemy territory, prey, oblivion, Graw, Quake4
seuraavissa peleissä näyttö menee pimeäksi aivan satunaisesti:
Civ4, Doom3, Half-life2, Morrowind, Tron2.0.

Alkaa jo pikkuhiljaa kaduttaa koko perhanan kortin osto. Eli korttina XFX GeForce 7800GS 256MB agp.
6563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kai lisä virtaa kortti saa, jos sellainen on kortissa.Kovassa käytössä lämpiää ilman lisävirtaa. Lämpiäminen yleensä sammuttaa näytön.

Äänestä
  • Kortti saa lisävirtaa, raudassa ei ole vikaa, kaikki testattu.
    Ja tämä näytön sammuminen esiintyy vain joissain peleissä kun taas toiset pelit toimivat aivan normaalisti.
    esim 9x.xx ajureilla en saa pelattua kuin oblivion ghostrecon3 pelejä, kaikki muut pelit sammuttavat näytön, vaihdan ajurit johonkin 8x.xx sarjalaiseen ja nyt toimii enemy territory ja oblivion ja muut sammuttavat näytön. Osa peleistä tuntuu välillä toimivan, esim civ4 toimii joskus monta tuntia ja välillä taas näyttö menee sleep tilaan jo parin minuutin pelaamisen jälkeen.
    Pelit jotka eivät käytä 3d kiihdytystä toimivat normaalisti.
    Jokin todella mystinen ajuri ongelma, oli eka ja vika nvidian kortti jonka ostan. Menee myyntiin ja radeon takas koneeseen.

    Äänestä

  • Kiitos linkistä! Kävin vähän lukemassa tota, en itse tuota threadia huomannut kun nvidian foorumeita tutkailin taanoin.

    Mutta... Kumma kyllä, AA&AS pakottaminen päälle näyttiksen asetuksista auttoi. Testasin tätä Preyllä ja kun asetuksissa oli AA&AS sovelluksen ohjaama, oli meno varsin epävakaata, AA&AS pakottaminen päälle taas teki koneesta hitusen vakaamman. Ainakaan en saanut konetta nyt kaatumaan preytä pelatessa. Pitää vielä testata tusina pelejä.

    Äänestä

oleks sää kokeillut päivittää uusimpia Chipset ajureita emoon?

Ja tiätysti uusimmat päivitykset mitä peleihin löytyy?

Äänestä
  • on päivitetty emon ajurit, sekin perkeleen nvidian nForce3 paska.

    Onneksi on tossa hyllyssä vielä vanha radeon 9800 pro....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nvidia gf7800gs kirjoitti:

Eli edelleen näyttö menee valmuistilaan pelatessa mitä tahansa 3D hiihdytettyä peliä.
Olen nyt kokeillut kaikki 8x.xx ajureita ja 9x.xx ajureita, ei auta mikään. Tällä hetkellä seuraavat pelit toimivat ok:
Enemy territory, prey, oblivion, Graw, Quake4
seuraavissa peleissä näyttö menee pimeäksi aivan satunaisesti:
Civ4, Doom3, Half-life2, Morrowind, Tron2.0.

Alkaa jo pikkuhiljaa kaduttaa koko perhanan kortin osto. Eli korttina XFX GeForce 7800GS 256MB agp.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu