Aloitan opinnot LAMK:ssa syyskuun alussa. laitoin hakemuksen kaupungin vuokra-asuntoihin (yksiö), koska opiskelijakämppiä ei ole tällä hetkellä vapaana. kokemuksia, kuinka kauan joutuu odottamaan? voiko koulun alku nopeuttaa kämpän saantia?
Kaupungin vuokra-asunnot
nimetön.
122132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä opiskeluun tai työhön pääsy paikkakunnalle aina nopeuttaa asunnon saantia.
Siitä ajasta sitten. Olemme itse varautuneet odottamaan asuntoa 3vko:sta 3kk tai jopa pidemmän aikaa, mutta sinä saatat sen saada nopeastikkin, koska aloitat opiskelun siellä. Tosin, sitten taas tulee kysymys että oletko laittanut mitään toiveita sijainnin suhteen. Kaikkiin kaupunginosiin kun ei hetkessä pääse; suosittuja.
Koita sitkeillä vaan. Kyllä se asunto tulee ja tsemmpiä opiskeluusi.
on tänään to 27.7. kaksi ilmoitusta opiskelijoille sopivista asunnoista. Soita pikaisesti!
Soita itse Lahden Taloille ja kysy. Itse ( perhe) sain asunnon jo kolmannen puhelinsoiton jälkeen. En tiedä mikä on virallinen käytäntö, mutta minulle jäi sellainen kutina, että asunnot jaetaan sitä mukaa kun joku puhelimessa sattuu tiedustelemaan.
Kysyisin sulta et ootko mahollisesti Työkkärin vai oikeen pitkäaikasessa opiskelussa?
"Asukkaat Lahden Talot Oy:n asuntoihin valitaan asunnontarpeen kiireellisyyden perusteella. Hakemuksia käsitellään jatkuvasti sen mukaan kuin asuntoja vapautuu."
Aloitan opiskelun ammattikorkeakoulussa, kyseessä ei siis ole minkäänlainen Työkkärin järjestämä koulutus. En ole myöskään pitkäaikaistyötön, saa aikuisopintorahaa tai ole minkäänlainen "yhteiskunnan hylkiö" (jos tämä nyt liittyy mitenkään asiaan...).
Minulla ( miehellä) ei ole lapsia ja SILTI Lahden Talot tarjoaa meille vuokrattavaksi 3h k kolmannella puhelinsoitolla. Hyvä juttu meille, mutta huonompi jollekin muulle, jolla on hätä asunnon kanssa ja elää siinä toivossa, että Lahden Taloilta (tai jostain muusta asuntoja vuokraavasta yhtiöstä) soitellaan, kun asuntoja vapautuu. Koska näinhän kaikki lupaavat, kun hakemuksen on jättänyt.
Asiallisia puheluita Lahden Taloille, niin tarjoavat asuntoa. Minullekin ensimmäisessä puhelussa sanottiin, että opiskelijat hakevat asuntoja ensisijaisesti Oppilastaloilta, mutta loppujen lopuksi Lahden Taloilta asunto irtosi.
Onnea matkaan!
Eiköhän se ole niin, että kysytyimmät kohteet on yksiöitä. En ihmettele yhtään, että oot saanut kolmion "tosta vaan".
Kyse ei ollut vittuilla!
ja kyllä mekin olemme hakeneet (hakemus voimassa) Lahden taloilta asuntoa JA saamme sen varmuudella, vaikka sinä kuvasit tilanteen niin että VAIN soittamalla asiallisia soittoja Lahden taloille saisi asunnon.
Olen soitellut ja ihan olen asiallisia soittoja soitellut sinne Lahden Taloille. Eikä kumpikaan/kukaan meistä meidän perheessämme ole nk. yhteiskunnan hylkiö. Ollaan tasan varmaan samalla viivalla kaikki.
Sanoisin että maltti on valttia tässäkin ja kyllä itse uskoisin että saamme asunnon, vaikkei sitä "hiillostaisikaan" Lahden Taloilta.
Kiitoksia vaan kannustuksesta!
Joo ja tiiän et tossa on tosiaan perää. Oon meinaan Lahtelainen ja asuin siellä aikaisemmin 40vuotta. Nyt ollaan porukan kanssa muuttamassa takaisin Lahteen.
2-5h k/kk p/t on kaikkein eniten ja kun laittaa hakemukseen vaikka 3-5h vaatimuksen/toiveen, varmaan saa pian asunnon. Meitäkin kun on monta henkeä lähdössä täältä takaisin niin luulisin asunnon tulevan piankin, vaikka ollaan jo siihen varauduttu että siihen saattaa mennä aikaa.
On se vaan sellainen juttu, että itse pitää olla aktiivinen. Vaikka hakemuksia on jonossa, niin joskus laittavat vapautuvan asunnon esille nettisivuilleen, eivätkä soita siitä. Näinkin on käynyt.
Mutta jos kaupunginosalla ei niinkään ole väliä, mahdollisuus saada asunto nopeasti on huomattavasti suurempi. Kuitenkin kehotan ennemmin soittelemaan Lahden Taloille kuin odottamaan, että kyllä ne sitten ilmoittavat.
soittele tai käy ahkerasti kyselemässä joko on asunto sinulle. Moni on saanut asunnon nopeasti, kun on kysellyt kerran kaksi viikossa... =)
Kokemusta on että Lahdentalot Oy:ltä soittamalla ja tiedustelemalla asuntoa ..sieltä löytyy ...mutta jos et kysele perään ...eivät tarjoa!!!
Huom! Kilpiäisestä vapautuu siisti kaksio puolessa kuussa...senkun vain kyselemään. :)