Miten ja ketä tarkistaa että koiravero on maksettu??? Tuskin perus naapurin kyylä saa ketään liikkeelle ilmoituksen perusteella!
Millä tavoin koiravero
6
1189
Vastaukset
- Verokarhukoira
Usein osa kunnalle työtä tekevistä henkilöistä valvoo oikean työnsä ohessa myös koiraveron maksamista eli vertaa työssään näkemiensä koirallisten talouksien tietoja koiraveroa maksavien listaan ja ilmoittaa sitten koiraveroa maksamattomista talouksista koiraverosta vastaavalle taholle. Joskus kunnat suorittavat valvontaa myös peitetoimintana eli joskus jokin "remppamies" voi kiertää kunnan vuokrakämppien "kuntoa tarkistamassa" vaikka todellisuudessa valvoo vain koiraveron maksamista. Usein kunnat myös kannustavat kuntalaisia ilmiantamaan koiraveroa maksamattomia koirallisia talouksia. Koska koiraveron maksamisen valvominen on muuten lähes mahdotonta niin useat kunnat ovat kehittäneet mitä kummallisempia valvontamenetelmiä ja valvontakampanjoita.
Tätä voi olla vaikea uskoa, mutta vakuutan että tämä kaikki on totta. Tuo peitetoimintakin on totta ainakin eräässä kunnassa, niin hassua kuin se onkin. Yleisimmin kuitenkin kunnalle työtä tekevät valvovat koiraveron maksamista oikean työnsä ohessa. Ja tosiaan usein naapurin käräyttämistä arvostetaan kunnassa erittäin paljon. - mitenkään
Onneksi useimmat ihmiset ymmärtävät koirapuistojen hyödyn, ja ovat valmiit maksamaan veronsa - ilman erityistä valvontaa.
On toinen juttu, riittääkö koiravero sellaisenaan mihinkään puistoihin, verojen perintä ja ylläpito ym. tulee maksamaan myös, joten monissa kunnissa mietitäänkin koiraveron poisjättämistä ja koirien kulujen maksamista muista verorahoista. - ilmoitus
Veroilmoituksessa muistaakseni on kohta, että pitää ilmoittaa koirasta, jotta verottaja voi periä koiraveron. Tämän muistan kun asuin Hesassa ja Vantaalla. Rahatoimisto sitten lähettää laskun koiraveron perimisestä. Sieltä kai sen voi sitten tarkistaa onko koiravero maksettu. Ainakin minulle aikoinaan lähetettiin joku metalliläpyskä, joka todisti että koiravero on maksettu. Nykyisin kai sitä ei ole. Ja kai verottaja saa tiedot Kennelliitosta, ja yhdistyksien jäsenrekistereistä, kenellä on koiria. En tiedä miten käytäntö toimii ja kuinka tarkkaa se nykyään on. Sekarotuisistahan ei ole rekisteriä. Ja kunnan rahatoimisto toimisto kai on ainoa paikka, mistä saa selville, onko koiravero maksettu. Eli onko koira ilmoitettu rekisteriin vai ei. Itse asun paikkakunnalla, jossa koiraveroa ei peritä ollenkaan - hurraa! Oli tosi kallista Vantaalla pitää kolmea koiraa, ja maksoin siihen aikaan 900 markkaa vuodesta niistä, enkä edes käyttänyt koirapuistoja! Ihan tyhjästä makselin vuosia. Tyhmää periä nykyisin koiraveroa, on jäänne jostain tsaarin ajalta.
- Verokarhukoira
Veroilmoituksessako voidaan ilmoittaa koirasta? En kyllä aivan helpolla usko koska koiravero ja verotus ovat kaksi täysin eri asiaa. Koirastahan ilmoitetaan omasta aloitteesta erillisellä lomakkeella ja koiraverosta vastaava taho vaihtelee kunnittain. Rekisterinvaihto ei ole sallittua eli koiraverosta vastaava taho ei voi käyttää kennelliiton, yhdistysten tai muiden vastaavien tahojen rekisteriä periessään koiraveroa.
Tosiaan usein koiraveroa maksetaan tyhjästä ja lukuisten muiden epäkohtien ohessa se asettaa eri kunnissa asuvat ja eri eläinlajia harrastavat lemmikinomistajat eriarvoiseen asemaan. - eikä verottaja
Koiravero on puhdas kunnallinen vero, sitä ei veroilmoituksessa mainita. Lomakkeessa ei ole sellaista kohtaa, jossa koiran omitajuus mainittaisiin. Toki voi ilmoittaa, jos omistaa erityisen kalliin, arvokkaan koiran, mutta koiraveroon se ei vaikuta.
Verottaja ei siis kanna koiraveroa, vaan yksittäinen kunta harkintansa mukaan.
Helsingissä ilmoitus tehdään kaupungin rahatoimistoon, ja lasku tulee kerran vuodessa kotiin.
Koiravero ei vaikuta muuhun veroon, eikä tuloihinkaan. - tosi vanha tieto
Verokarhukoira kirjoitti:
Veroilmoituksessako voidaan ilmoittaa koirasta? En kyllä aivan helpolla usko koska koiravero ja verotus ovat kaksi täysin eri asiaa. Koirastahan ilmoitetaan omasta aloitteesta erillisellä lomakkeella ja koiraverosta vastaava taho vaihtelee kunnittain. Rekisterinvaihto ei ole sallittua eli koiraverosta vastaava taho ei voi käyttää kennelliiton, yhdistysten tai muiden vastaavien tahojen rekisteriä periessään koiraveroa.
Tosiaan usein koiraveroa maksetaan tyhjästä ja lukuisten muiden epäkohtien ohessa se asettaa eri kunnissa asuvat ja eri eläinlajia harrastavat lemmikinomistajat eriarvoiseen asemaan.joskus aikoinaan kyllä ilmoitettiin koirasta veroilmoituksessa, olikohan 60-luvulla. En tiedä miten nykyisin, mutta oletan että kaupungin tai kunnan rahatoimistoon jollain lomakkeella kuten joku täällä jo mainitsi. Nyt en ilmoita mitään, kun asun paikkakunnalla, jossa ei ole koskaan peritty koiraveroja. Kuten sanoin, koiraveron perintä kaupungeissa on tsaarin aikaiselta ajalta. Vantaalla asuessani maksoin kolmesta koirastani 900 mk, ihan tyhjästä! Joten en saanut mitään vastineeksi (en käyttänyt koirapuistoja, asuin metsän lähellä, jossa ulkoulutin koirani).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721