Mä olen hukassa. Mulla pitäs olla asiat loistavasti. Valmistuin keväällä, mulla on ihana mies, jonka kanssa yhteiseloa jo viisi vuotta, mulla on duunia mistä pidän, tosin palkka on huono, mutta ei se mua haittaa. Mä olen koko ajan kireä, hermoilen kaikkea, raivostun ihan pienestä, olen mustasukkainen ja itken usein. joskus mulla on jopa hauskaa, ja olen iloinen. Usein väsyttää, eikä jaksa mitään. Olenko jotenkin sairas? Mä en ala mitää lääkkeitä syömään. Mutta missä on vika??jos osaatte auttaa kertokaa.Kiitos.
Mikä mulla on??
Pää hajoaa!
5534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sulla on ihan tavallinen masennus, depressio. Hae hoitoa pian, se ei siitä itsestään tule kuin pahemmaksi.
Entäs jos olisi vaikka keuhkokuume, etkö sittenkään alkaisi lääkkeitä syömään? Hoitamattomana tämäkin tauti on tappava, usko pois.
Mulla on ihan samanlaisia fiiliksiä. On kihlattu, joka varmasti on uskollinen ja on ihana 5-vuotias mukelo. On talo ja sijoitusasunto, hyvä työpaikka ja kaikki hyvin. Rahat riittää ja ostellakin voi kaikennäköstä. Silti tuntuu välillä, ettei missään ole mitään tarkotusta. Saatan kimmastua hetkessä tai alkaa itkeä ilman syytä. Mun elämässä on tapahtunut parin kolmen vuoden kuluessa niin paljon... ero, uusi suhde, asunnon osto, veljen kuolema ja tuntuu että viimeiset 10 kuukautta on ollut aivan kamala kiire. Olen käyttänyt kaiken aikani kihlattuni kanssa kotimme kuntoonlaittoon, eikä vapaalle juurikaan ole jätetty aikaa. Musta tuntuu, että mä olen niin väsynyt kaikkeen. Sen lisäksi mulla on paniikkihäiriö. Sien vuoksi mä lopulta menin käymään lääkärissä ja aloitin lääkityksen. Se on sellainen lääkitys, ettei se muuta mitenkään ihmistä itseään tai sen ajatus- tai arvomaailmaa. En mä mitään "nuppi-pimeeksi" -lääkkeitä edes alkais syömäänkään. Sama lääkitys tehoaa myös masennukseen. Kuvittelisin, että noi sun oireet liittyy just siihen. Mietippä onko muutaman vuoden kuluessa sun elämässäs ollut asioita, jotka vois tiedostamatta aiheuttaa sulle pahaa oloa? Mä en itse huomannut mitään erikoista, mutta kun asioita tulee ja aina kiire, aikaa ei jää itselle tarpeeksi, ehkä ruokapuolikin jää enempi kahville, niin kyllä se elimistö siihen lopulta väsyy. Mä en enää innostu oikeastaan mistään, olen aina alakuloinen, töissä tympii jne. Ei sekään ole mitään elämää. Pysähdy miettimään asioita äläkä missään nimessä jää omiin murheisiin vaan pyydä apua.
ja liian helppo elämä.
otapa yhteys mielenterveysasemalle, sieltä saat keskusteluapua ja voitte pohtia miten jatkossa toimitaan. terapia ja mahdollisesti myös lääkkeet ovat masennuksen hoitokeinoja.
Tuollaisia oireita saavat tuhannet naiset e-pillereistä. Katsopa seksipalstan ehkäisy osio. Tällaisissa tapauksissa lääkkeiden vaikutusta korjataan lääkkeillä. Mitä järkeä? Minä jätin pillerit pois ja kuin taikasauvan iskusta masennus, itku- ja raivokohtaukset olivat tiessään.