Tarkistin normaalisti auton valojen toimintaa, kun tuli varoitustekti "chek parklight". Edestä oli toinen parkkilamppu pimeänä, mutta samalla puolella paloi himmeänä etuvilkussa valo. Mitä hittoa ajattelin, nää valothan on ihan sekaisin.
Hankin ja asensin uudet 12v 6w halogeenilamput ja valot toimivat taas ihan normaalisti.
Ilmeisesti saksan insinööri on rakentanut valojen ohjauksen niin, että tuo himmeä vilkku korvaa puuttuvan parkkivalon vikatilanteessa(?) Onko kellään parempaa tietoa aiheesta?
530 E39 valoista
6
2255
Vastaukset
- stimo
Juu, oman "angeleye":n huomasin olevan pimeänä, kun näyteikkunassa kajasti vilkku jatkuvana. Taitaa olla sittenkin se viisas insinööri olemassa...
Jos en nyt aivan väärin muista tai ole kuullut p-puhetta, niin taitaa Saksan tieliikennelakikin velvoittaa tuollaiseen "valokäytökseen."
Toinen esimerkki taisi olla vilkun mukaan palamaan jäävät valot. Esim. tiellejäämistapauksissa autosta virrat pois ja vilkku osoittamaan vasemmalle, niin pitäisi jäädä vasemman puoleiset valot palamaan ja varoittamaan muita tielläliikkujia.
Valalle en ole valmis näistä "tiedoistani" lähtemään, mutta päässäni on kuitenkin vahva muistikuva siitä, että tuollainen olisi suunniteltua toimintaa.
-Masa-
Ex. E36 Coupe, E39 Touring, nyk. E46 Touring- Kra
Tuohan on äkkiä selvitetty, testailempas illalla jos muistan.
- Kra
Auto virrattomana vilkun viiksi vasemmalle, niin vasemmat parkit syttyy. Vilkun viiksi oikealle, niin oikean puolen parkit syttyy.
Aika siistii, mitäköhän positiivisia ylläreitä autosta vielä löytyykään. Täytynee selata vielä ohjekirjaa uudemman kerran.
- BMW Power
On se ajateltu!
Mutta mulla kävi kerran E39:n kanssa niin, että tietokone näytti että takavalo on rikki (en nyt muista kumpaa puolta se ilmoitti).
Pelilailin takavaloja muutamaankin otteeseen ja jopa ihmeteltiin joukolla kun kaikki polttimot näytti toimivan.
Loppujen lopuksi se älyttiin: keskijarruvalon polttimo oli palanut!
Tosi helppo sekin oli vaihtaa, kuten kaikki E39:n polttimot, sumareita lukuunottamatta.
Tämäkin on ajateltu loppuun BMW:ssä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904- 68863
Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23834Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51811Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me114806Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22723