Armeija mihin väliin?

miten päin?

Terve,

Elikkä haluaisin kuulla mielipiteitä opiskelua ja armeijaa koskeviin kysymykseen.
Itse pääsin ylioppilaaksi tänä vuonna ja hain TKK:lle keväällä. Sisälle pääsin heittämällä. Armeija olisi edessä nyt ensi tammikuussa.
Nyt olen jo monta kertaa miettinyt, että kannattaisiko armeijaa siirtää ensi kesäksi ja opiskella nyt ensimmäinen vuosi. Olen pitkään ollut tällä kannalla, mutta haluiaisin kuulla muilta mielipiteitä asiaan. Yksi kaverikin aikoi tehdä samalla tavalla siirtäen inttiä eteenpäin, mutta hän ei valitettavasti päässyt opiskelemaan. Hänen mielipiteensä myös rohkastutti minua.
Yksi vaihtoehtohan olisi tietenkin pitää nyt puoli vuotta väliä opiskeluun ja sen jälkeen inttiin tammikuussa, ja silloin pääsisi armeijan jälkeen aloittamaan opiskelut ns. "puhtaalta pöydältä." Mutta silloin opiskelut vaan siirtyisivät ja siirtyisivät, ja itse ainakin koitan suorittaa jatko-opiskelut mahdollisimman nopeasti läpi, koska minä en ainakaan haluaisi olla ns."ikuinen opiskelija."
Toki pitää ajatella järkevästi ja puhtaalla mielellä, kun monikaan ei ole vielä saanut ensimmäisellä kerralla opiskelupaikkaa ja monet ovat jääneet jumiutumaan lukioon vuosiksi, että aikaahan riittää toki opiskella ja elää:)
Mutta haluaisin kuulla nyt mahdollisimman monen kommentin tuohon, että opiskelisi ensiksi vuoden ja sitten vuodeksi armeijaan, jonka jälkeen takaisin opintojen pariin. Mitä mieltä olette? Perusteluja!

11

6066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi yo-opiskelija

      Ei mihinkään väliin. Olin ensin menossa armeijaan, mutta nyt olen ajatellut, etten kävisi sitä lainkaan. Kirjoitin tänä keväänä ja sain opiskelupaikan yhteiskuntatieteellisestä. Opinnot aloitan syksyllä.

      Esimerkiksi yliopistoilla on siviilipalveluspaikkoja. Eräs tyyppi väitti täällä suorittaneensa palveluksen yliopiston tutkijana. En tiedä, onnistuuko sellainen, mutta ainakin jonkinlaista hyvää työkokemusta on varmaan tarjolla korkeakoulututkinnon suorittaneelle.

      Menen varmaankin näillä näkymin tutkinnon suorittamisen jälkeen siviilipalvelukseen, ellen saa vapautusta. Vastustan periaattellisesti asevelvollisuusjärjestelmää.

    • Sivariin päätynyt

      Itse opiskelin ensin syksyn ja lähdin tammikuussa armeijaan. Suunnitelmani muuttuivat kuitenkin merkittävästi ja siirryin nopeasti siviilipalvelukseen. Lopulta päädyin vaihtamaan opiskelupaikkaakin aivan toisenlaiseen alaan ennen palaamistani koulun penkille.

      Tarinan opetus on että varaudu miettimään elämäsi ratkaisuja uudelleen ja uudelleen pitkän kansalaisvelvollisuutesi suorittamisen aikana. Siinä mielessä suosittelen aloittamaan koulun jo nyt. Jos mielesi säilyy koko puolen vuoden tai vuoden metsäleikkien ajan muuttumattomana, olet ainakin todennäköisesti oikealla alalla :)

    • teekkari

      Jos aiot olla vuoden armeijassa:
      Siirtaisin seuraavaan kesaan. Sitten kesasta kesaan armeijassa. Sitten koulun jatkaminen.

      Jos Puoli vuotta:
      Mene tammikuussa

      Jos et tieda:
      En tieda

    • asdfsad

      kandee hoitaa se mahd nopeasti pois alta. jos oot 6kk, toi tammikuuhan on helvetin hyvä. jos oot 12, niin ei se koulunpenkille palaaminen niin hirveetä ole, päinvastoin =).

      jos taas opiskelet vuoden ja meet armeijaan, 12kk tapauksessa et saa kesätöitä kesälle juuri mistään, ainakaan omalta alalta, ja joudutkin tekemään paskahommia tai olla tekemättä ollenkaan töitä (ja jäät ilman rahaa).

    • toimii

      Itse ainakin tein niin että kävin ensin intin pois alta. Sitten oli paljon helpompi keskittyä opintoihin kun ei tullut mitään turhia taukoja opintjen välille. Ja ne kuukaudet ennen armeijaa tai opiskelujahan voi käyttää etsimällä työpaikan ja ohella vaikka aloittaa lukemaan kurssikirjoja.

    • on, niin

      ehkä kantsis opiskella matikkoja, fysiikkoja jne. alta pois, kun tuoreessa muistissa. tulevat heti alkuvaiheessa 1-3 eka vuoden aikana.

      jos motivaatiota ei kummemmin opiskeluun ole, niin sitten ekaksi inttiin..josko se innostus sitten löytyisi.

    • jälkeen?

      Itse ainakin lykkään intin suosiolla kokonaan opiskelujen jälkeen, vielä kun opiskelumotivaatiota on jäljellä ja matikat muistissa. Aloitan opinnot siis kauppiksessa nyt syksyllä.

    • sama

      ongelma. Päädyin nyt ainakin aluksi aloittamaan opinnot syksyllä ja armeijaan olen menossa heti tammikuussa (poissaolevana kevään yliopistolta). Jatkan sitten armeijan jälkeen opiskeluja keväällä 2008 (en vielä tiedä, kuinka kauan intissä menee - olen ajatellut "lääkintämiehen koulutusta", joka kestäisi sen 9kk). Mieli voi kuitenkin muuttua, jos opiskelijaporukka alkaa tuntua mukavalta ja ala sopivalta. Itse hoitaisin armeijan mahdollisimman nopeasti pois alta. Jos aikaa jää johonkin väliin, niin olen menossa töihin.

    • I/06 tkm (ohi on 180!!)

      Älä lykkää! Se vituttaa sua uskomattoman paljon, jos lykkäät inttiä eteenpäin. Se tulee vainoamaan mielessä, tiedän tämän, koska moni on lykännyt inttiään turhaan. Se vituttaa paljon sit mennä sinne joskus kun suurin osa omanikäisistä on jo suorittanut sen. Jos lykkäät, joudut sitten pitkään kelaileen paikas kun paikas, tilantees ku tilantees: "ai niin, ei näin pitkäaikaista juttua uskalla sopia kun meen sit xx.xx.20xx 180-362 vuorokaudeksi leikkimään sotaa metsään!" ...nopeasti intti alta vaan, niin sit saa todella vapaasti hengittää ilmaa ilman mitään "isoa pelottavaa juttua" siellä tulevaisuudessa kummittelemassa. Niin mahtava tunne kun sulkeiset, leirit ja hajoamiset on takana.

      • ...

        Itse kävin myös armeijan I/05 ja vuosi tuli vietettyä siellä. Nyt syksyllä opiskelemaan yliopistoon ja pystyy ainakin keskittymään täysillä opintoihin.

        Eli vielä kerran: Kannattaa suorittaa se armeija alta pois.


      • jallu.
        ... kirjoitti:

        Itse kävin myös armeijan I/05 ja vuosi tuli vietettyä siellä. Nyt syksyllä opiskelemaan yliopistoon ja pystyy ainakin keskittymään täysillä opintoihin.

        Eli vielä kerran: Kannattaa suorittaa se armeija alta pois.

        Itse aloitan nyt syksyllä koulun puoleksi vuodeksi ja sitten armeijaan tammikuussa vuodeksi. Sieltä sitten palaan suoraa koulun penkille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe