Eli mulle tarjottiin paikkaa isossa lehtitalossa puhelinmyyjänä jossa ei ole lainkaan pohjapalkkaa vaan pelkkä provisio. Onko kellään kokemusta miten tienaa pelkällä provisiolla? Olen vahva myyntialan ammattilainen ja tykkään kaupanteosta ylikaiken, en ole sitä kyllä puhelimitse koskaan tehnyt.
Onko kokemuksia puh.myyntityöstä
provikalla???
81700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikä lehtitalo maksaa pelkkää provisiota?
siellä myydään mm. Seiskaa.
Juu, en menisi sinne töihin millään ilmeellä. Kun yrittää myydä noita asiallisempia lehtiä, niin niissäkin saa kuulla niin kökköjä vastauksia. Luultavasti seiskan vastaanotto on paljon pahempi, ja saattaa hyvinkin tulla nollapäiviä..
Jatkuvasti sinne haetaan puhelinmyyjiä, saakohan sieltä kuukaudessa keskimäärin minkälaista palkkaa?
Onko kukaan ollut siellä töissä?
Kannattaa mennä ennemmin sellaiseen paikkaan, missä on pohja-palkka ja mahdollisuus provikkaan.
Itse aloitan hommani ensi viikolla (elokuulta=) toimistossa mistä minulle luvattiin kiinteä pohja ja siihen päälle pikkuiset bonarit :) Ilmoittelen myöhemmin miten miehen kävi vai oliko ihan kusetusta sekin..
"Ilmoittelen myöhemmin miten miehen kävi vai oliko ihan kusetusta sekin.."
Vai voisiko olla myyntitaidosta kiinni? Puhdas provikkahan on paras palkkaus jos on ahkera ja OSAA JA HALUAA MYYDÄ.
Itseni ja perheeni olen elättänyt 8 vuotta myyntityöllä - pääosin puhelimessa. Varmasti kusetusta paljon löytyy mutta jännä että joka myyntitalossa on aina joitakin jotka siinä työssä menestyy. Mistähän johtuu =)
Pelkällä provikalla saa parhaimman ansion. Jos tuntipalkka on 5 euroa nihkeät provikat, sillä ei paljon perhettä elettele. Mutta jos pelkillä provikoilla tienaa päivittäin 100 - 200 euroa, se jo kannattaa. Osaava ja halukas myyjä tienaa helposti tuon summan.
Allerilla Seiskaa on helppoa myydä, koska se on suomen luetuin ja ostetuin viikkolehti.
provikan %:sta!!!!!!