Krav maga on kova ja toimiva laji, kävin karatessa kolme vuotta ja sain monta kertaa tappeluisssa selkääni en pärjännyt, koska ei toiminut ja oli pupu pöksyssä, aloitin kaverin yllytyksestä magan ja vuoden jälkeen tunne oli jo toinen, eräänä iltana minut yritettiin ryöstää iso korsto ja pienempi kaveri, magan tekniikoilla pärjäsin puolusti itseäni, koska tekniikat olivat toimivia ja lajissa oli opittu oikea asenne.
Krav maga toimii toisin kuin moni muu laji, karate, judo. aikido tae kwon do ne on hömppää, jujutsussa oppii jotakin, mutta maga on tehokas tapa , mutta muistakaa vain itsepuolustuksee saatte käyttää opittuja taitoja.
Kova Laji
12
2702
Vastaukset
- ...
yrittää muistaa. Hyvä kun muistutit. :-)
- pöppöppööö
sun juttujas!
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
...toimii jos niitä opettelee vähän kauemmin kuin pelkän alkeiskurssin ajan. Hokuto-ryu Ju-jutsu (Auvo Niinikedon kehittämä tyylisuunta Ju-jutsusta) on ehkä itsepuolustuksen kannalta nopeimmin mahdollista oppia. Taekwondo, Taido ja muut esim hyppypotkuja ja muita hankalia tekniikoita vaativat lajit vaativat myös pidemmän ajan opetella. Kyokushinkai-tyylin karate on ehkä yksi rankimmista lajeista, siinä otellaan ilman mitään suojuksia, päähän potkiminen on kiellettyä, mutta alavartaloon, jalkoihin ja jopa munille potkiminen on ihan sallittua.
- ...
Onkohan noi Kyokushinin säännöt sulla ihan oikein??? Sanoisin, että päähän lyönnit on kiellettyjä, muualle saa lyödä, potkut kaikkialle (paitsi munille) sallittuja ja hanskoja ei ole. Joku viisaampi voi korjata, jos olen väärässä.
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
... kirjoitti:
Onkohan noi Kyokushinin säännöt sulla ihan oikein??? Sanoisin, että päähän lyönnit on kiellettyjä, muualle saa lyödä, potkut kaikkialle (paitsi munille) sallittuja ja hanskoja ei ole. Joku viisaampi voi korjata, jos olen väärässä.
..ja mul on kuiteski vyö kyseisessä lajissa, enkä muista mitään. Juu, munille ei saa potkasta, paitsi jos tuomari ei huomaa. Päähän ei saa lyödä. Mitään suojia ei käytetä. Polviin tai nilkkaan saa potkia jos onnistuu osumaan
- Kaapo Kanki (TVS)
Kovaksi ei laji miestä tee, se on nähty.
En ole lajeja paljoa treenaillut kuin nyrkkeilyä 8 vuotta ja vähän potkinut säkkiä lisäksi.
Kaksi kaveriani on houkutellut minua krav magaan monesti. Pyysin magakaverit kanssani kerran salille.
Minulla hanskat kädessä ja pojilla sellaiset avohansikkaat. Kumpikaan magaaja ei saanut minuun yhtään kunnon osumaa puhumattakaan siitä, että olisivat päässeet kiinni. Löin molemmat kanveesiin useasti, eikä kaveruksilla ollut enää intoa jatkaa.
Loppui ne puheet magan tehokkuudeta sen jälkeen, ei ole työpaikalla tarvinnut enää kuunnella kuinka kova laji maga on. en epäile etteikö lajista löytyisi opettajia jotka pistävät meikäläisen unten maille, mutta nämä magaajat eivät kahden vuoden harjoittelulla sitä tehneet.
Olen joskus leikkimielellä ennenkin käynyt salilla joidenkin eri lajien harrastajien kanssa ottaen vapaata sparria. Jujutsu ja hapkido kaverit olivat huomattavasti vaikeampia, mutta heillä oli pidempi harjoitteluhistoria lajinsa parissa kuin näillä magakavereilla. Ehkä jonain päivänä näen kokeneemman magaajan joka sparraa kanssani.- thai-nyrkki
Pyydäppä joskus pari-kolme vuotta harrastanu thaikku-kaveri sparraileen ja ottakaa tietenkin thai-nyrkkeily säännöillä niin katso sitten montako osumaa saat itse perille.
- miksiköhän
vapaaotteluissa ei näe koskaan näitä magan huipputehokkaita tekniikoita? Tai itseasiassa on niitä joskus nähtykin, ainakin niissä ensimmäisissä ufc kisoissa. Ei toiminut.
- ....
johtuisikohan siitä että vapaaottelu säännöt kieltävät tehokkaat maga tekniikat.
- maga tekniikat?
.... kirjoitti:
johtuisikohan siitä että vapaaottelu säännöt kieltävät tehokkaat maga tekniikat.
..??
- Joonas Kymäläinen
maga tekniikat? kirjoitti:
..??
sitä minäkin mietin. Vapaaottelu on melko tehokasta.
Munille potkut eivät onnistu niin helposti kuin magaajat luulevat.
Thainyrkkeilyssäkin oppii varmasti suojaamaan myös haaroja, koska potkut ovat sallittu sisäreisiin ja alavatsaan vaparista puhumattakaan. Magaajille tulee helposti väärä kuva tästä.
Maga ei ole niin ihmeellinen laji kuin luulette, vaikka siinä paljon asiaakin on.
Itsepuolustuslajina ei huono, mutta jujutsut ja hapkidot ovat yhtälailla hyviä ja monesti pidemmälle kehitettyjä ja monipuolisempia.
- joenez
karatea kolmevuotta??? ja jouduit monta kertaa tappeluun!!! taitaa olla asenteessakin jotain vikaa??? joka hevoselle löytyy kengittäjä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1064865Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744231539- 1891114
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101098Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk151014Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11968Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886