Ostin tuollaisen USB-digitv kortin ja ainoastaan YLE kanavat näkyvät?
Signaalin laatu on 100% ja joku Strendt 80-90%
Jos vaihdan vaikka MTV3 kanavalle, niin sekä quality että strendt on heti 0 %. Miten tämä on mahdollista edes teoriassa?
Kaksi erilaista sisäantennia vahvistimilla kokeilin, niin niillä eivät näkyneet edes YLE kanavat.
Signaalin laatu on 100% ja joku Strendt 80-90%
Jos vaihdan vaikka MTV3 kanavalle, niin sekä quality että strendt on heti 0 %. Miten tämä on mahdollista edes teoriassa?
Kaksi erilaista sisäantennia vahvistimilla kokeilin, niin niillä eivät näkyneet edes YLE kanavat.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Antennisignaali liian heikko.
Se on aikas varma juttu.
Ylen kanavat on alimmilla taajuuksilla ja ne näkyy helpoimmin.
Kun mennään ylemmäs, alkaakin sitten käydä niin, ettei kanavanippuja löydykään.
Kun minä hankin aikoinaan boxin, viimeinen nippu ei näkynyt.
Kipin kapin TV-huoltoon ja täti möi laajakaista-antennin ja alkoi näkymään.
Ajoittain pätkii edelleen lähetykset, mutta ei koskaan nuo Ylen kanavat just siitä syystä, että ne alakanavat ei ole niin kriittisiä sen antennin suhteen.
Sellaista, korjatkoon joku, jos on eri mieltä.
Onko mahdollista että antennisi ei olekaan koko UHF alueelle tarkoitettu, sellaisiahan on aikoinaan myyty paljon kun lähetyksiä kyseisellä alueella oli vähemmän.
Eli antenni olisi syytä olla tarkoitettu UHF-kanaville 21-69.
Varsinkin heikommassa kentässä ei toimi pelkästään osalle kanavia tarkoitettu antenni. Samoin heikossa kentässä on aikoinaan saatu antennista hiukan enemmän vahvistusta kun se on mitoitettu vain osalle kanavista mutta silloin ei ole ajateltu että lisää lähetyskanavia tulee myöhemmin käyttöön.
Myöskin jos signaalit on heikkoja ei sisäantenni riitä.
Jos signaali on erittäin heikko niin ehkä jokin seuraava linkin kaltainen antenni olisi syytä hankkia mutta toki useimmissa paikoissa selviää pienemmällä.
http://www.finnsat.fi/kauppapaikka/tuote370.html