keskustelussa, että Palestiinan sodan syy on itse asiassa siinä, että Jerusalemissa aiottiin pitää homomarssi. Tämän ovat todenneet yksimielisesti kristityt, juutalaiset ja muslimit.
Onko vl- kanta asiaan samanlainen?
Onko vl- kanta asiaan samanlainen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Asiaa on tarpeetonta hengellistää. Syynä oli yksinkertaisesti se, että Israelilaisia sotilaita siepattiin ja ennen kaikkea se, että terroristijärjestöjeen valta on noussut niin suureksi, että ovat uhkana Israelilaisten turvallisuudelle.
aloituksen aiheesta?
Onko Israel jotenkin pyhempi asia helluntailaisille kuin lestadiolaisille?
sen pyhempi kenellekkään kuin muutkaan valtiot.
Tästä asiasta vouhotetaan joissakin piireissä enemmän ja toisissa vähemmän.
Tärkeämpi on Hengellinen israel mistä Raamattu puhuu. Israel ei tule kansakuntana olemaan sen suuremmassa arvossa Jumalan silmissä kuin mikään muukaan kansakunta. Hengellinen Israel on se joukko joka tulee pelastumaan eli ne joitten nimi on Elämän kirjassa sinä päivänä kun Jeesus tulee omansa täältä ajan vaivoista noutamaan.
Jeesus itki muinoin Jerusalemia ja juutalaiset naulitsivat Jeesuksen ristille, joten he ovat samanlaisia syntisiä ja tarvitsevat evankeliumia siinä kun kaikki muutkin maailman asukkaat jotka mielivat Taivaaseen päästä.
Nämä Israel kiihkoilijat luulevat että Raamatussa tarkoitetaan Israelin kansalaisia etuoikeutettuina Jumalan silmissä, mutta Raamattu puhuu Hengellisestä Israelista eli Jumalanlapsista kaikkina maailman aikoina.