HP & Uusi kilta

Yavanna

Usva leijui talojen ympärillä ja sen kosteat lonkerot kietoutuivat Harryn ympärille. Hän asteli pitkin Kalmanhankujaa ja mietti kaikkea tapahtunutta. Melkein kuin huomaamatta hän oli saapunut Kalmanhanaukio kahdentoista eteen.
Harry nousi ylös nuhjuiset porrasaskeleet ja avasi oven. Heti eteisen täytti vanhan naisen ääni, joka syyti solvauksia Harrylle.
”Äh, olin unohtanut tuon.” Hän mutisi astuessaan pieneen synkkään eteiseen.
”Vaiennu.” Harry sanoi ja osoitti sauvallaan vanhaa naista esittävää taulua, joka ihme kyllä vaikeni.
Talo tuntui tyhjältä ja hiljaiselta. Jokainen tavara ja huone toi Harryn mieleen muistoja, jotka saivat palan nousemaan hänen kurkkuunsa. Kaikkein kipeimmin häneen koski, kun hän jäi katsomaan huonetta, jossa Sirius oli asustanut vapaan elämänsä viimeiset päivät Hiinokan kanssa. Nyt huone oli tyhjä, lukuun ottamatta kanan luita ja muutamia harmaita höyheniä lukuun ottamatta.
Sirius oli poissa, eikä hän palaisi koskaan, sen Harry tiesi. Hiinokka taas oli Hagridin hoivissa. ’No Hagrid ainakin oli tyytyväinen.’ Harry ajatteli ja naurahti hiljaa.
Hän kääntyi huoneen ovelta ja sulki oven perässään ja asteli keittiöön, missä hän istahti pöydän ääreen.
Pöydällä oli vanhoja lehtiä ja joitakin papereita, jotka olivat kiltalaisilta jääneet, kun olivat kiireessä lähteneet ministeriöön.
’Niin, Kilta.’ Harry ajatteli. ’ Toivottavasti he tulevat.’
Hän oli ennen lähtöään Likusteritieltä lähettänyt viestit killan jäsenille, sekä uskollisimmille AK:n jäsenille ja kutsunut heidät kokoukseen.
Ginnykin tulisi, vaikka Harry toivoi, että tämä olisi jäänyt kotiin. Harrya hymyilytti kirje, jonka Possu oli tuonut Ginnyltä.

Rakas Harry

Minä tulen killan kokoukseen, halusit tai et. Minun on päästävä pois kotoa, sillä Liman häähössötys käy pahasti hermoilleni. Jos en pääse edes vähäksi aikaa eroon Limasta, niin minä vielä noidun hänet ja siitä taas äiti ei pitäisi. Äiti ei pääse tulemaan kokoukseen ja lähettää sinulle terveisiä.
Pääsisihän äiti, jos hänen ei tarvitsisi auttaa Fleuria.
Minulla on ollut kauhea ikävä sinua, nähdään pian. En malttaisi odottaa luoksesi pääsyä.
Rakkaudella, Ginny.

Niinpä niin, sellainen Ginny oli, päättäväinen ja leiskui kuin tuli, kunnes sai tahtonsa lävitse. Se kai sai Harryn rakastumaan, tuohon punapäiseen nuoreen neitoon. Harrya hymyilytti hänen ajatellessaan Ginnyä kaiken sen häähössötyksen keskellä ja noitumassa Fleuria rupisammakoksi.
’Tosiaan Bill ja Fleur menisivät naimisiin, mikä on hyvä sillä näinä aikoina on hyvä saada jotakin iloisempaakin ajateltavaa.’ Harry ajatteli ja hätkähti, kun ovelta kuului kolkutus, joka sai muotokuvat taas huutamaan.
”Ole hiljaa.” Harry sähähti muotokuvalle mennessään avaamaan ovea. Muotokuva vaikeni ja Harry avasi oven.
Rappusilla seisoivat Ginny, Luna, Neville, Fred, George, Ron ja Hermione.


*********

Jatkanko? Asiallista kommenttia/palautetta kiitos.
Häiriköt pysyköön poissa...

9

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OpettajaLordi

      Pilasit päiväni tällä lapsellisella kirjoituksella.

    • hyvä hyvä

      jatka vvan se oli ihan hauska.. hieman huumoria:)

    • ---

      Jatka vain. Hyvä oli. :) Hyvinkirjoitettu koko tarinan alku.

    • black_fan

      ..jatka vaan. Ei se mikään kamala ollut.

    • ginnyW

      mutta jätä toi rowlingille.. aika.. tekstiä..

    • mrs snape 94

      Ihuna! repesin tälle: "Harry nousi ylös nuhjuiset porrasaskeleet ja avasi oven. Heti eteisen täytti vanhan naisen ääni, joka syyti solvauksia Harrylle.
      ”Äh, olin unohtanut tuon.” Hän mutisi astuessaan pieneen synkkään eteiseen.
      ”Vaiennu.” Harry sanoi ja osoitti sauvallaan vanhaa naista esittävää taulua, joka ihme kyllä vaikeni. *hahahhah* Jatkoa ehdottomasti!

    • ...

      mikä juoni? en tajunnu, kirjotatko killan teekutsuista vai? ois voinu olla vähä enemmän kerrontaa jo heti aluksi. en tykänny.

    • taranee2

      Jatka vaan, tosi hyvin kirjoitettu tarina.

    • Nimetön

      jatka jatka! Sit GinnyW:llä on ilisää valittamista... :) Ei pahalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      339
      11906
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      360
      7999
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3253
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2278
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2239
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1666
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1271
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      56
      1116
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      803
    Aihe