Skoda Octavian

Skoda Octavian markkinaosuus Suomen automarkkinoista on laskussa. Ensimmäisten kuuden kuukauden aikana (-06) Ocun myynninosuus on laskenut 0,17%-yksikköä.

Eli alamäki on alkanut, enään Ocua ei myydä lehtien testivoitoilla. Totuus laadusta on paljastunut suurelle yleisölle. Skoda ei ole enään Audi ostettaessa ja Lada myytäessä, vaan Skoda ostettaessa ja Lada myytäessä.

Tämä näin vastapainona sille hehkutukselle, jota palstalla on ollut myynnin kasvaessa. Kuinkakohan kovat ALENNUSMYYNNIT on sitten syksymmällä, kun Vemix antoi jo kesällä 12% alennuksen 1.6 Elegance malleista?
263209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

ottaa monilla koville kun skoda on parempi kun oma audi,volkkari,toyota,ym,ym...

Äänestä

octavia pitää arvonsa paremmin kuin audi a3 tai vw golf...

Äänestä

Näkyy tuo Skodan myynti vaan edelleen nousseen yli 10% vuoden takaisesta ajalla 01...06/2006 !
Ja Octaviankin myynti samalla ajalla on lisääntynyt 7.8% ... Eipä ole ensimmäinen kerta tällä palstalla, kun vaki-p-miehemme kertoo Skodan alamäen alkaneen yhden kuukauden pienemmän myynnin seurauksena.

Saas nähdä, miten iso hyppäys ylöspäin tilastoihin syksymmällä tulee, kun nyt tilatut edulliset Ocut rekisteröintitilastoihin kirjataan ;-)

http://194.157.221.15/markkinointijarjestelma/julkaisu/tiedostot/kes_kuu_2006.pdf

Äänestä
  • On se tasan varmaa, että en maksa samasta autosta ylihintaa. Eli ostan Skodan jaa saan vielä bonuksena tavaratilaakin! Vaihtoarvokin todella hyvä. Edelleenkin ihmetyttää, miten paljon Skodalle kateellisia seikkailee foorumissa? Itseppähän osansa valitsevat!

    Äänestä

http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=myyntitilastot&article=131640

Tuoltahan tuo tieto on kotoisin. Tilasto on aina suuri valhe, riippuu siitä kuka sitä lukee ja julkaisee.

Tuulilasi tekee sen näillä perusteilla.

"Top 240-listauksesa on merkitty punaisella värillä ne mallisarjat, joiden markkinaosuus on viimeisten 6 kuukauden aikana supistunut siitä,"

joten alaspäin on Octavian tie!!!!!

Äänestä
  • Virossa on uusi ocu vielä halvempi kuin Saksassa.
    Taitaa johtua verosta...

    Äänestä

Kyllä Skoda on Suomessa ylihinnoiteltu pilviin! Ihme että kukaan sitä ostaa noilla hinnoilla. Kaikki mallit on Saksassa tarkalleen ~8000€ halvempia, katsokaa:

http://www.skoda.de/index.php?e=1-24-4-4

Äänestä
  • Skodia Saksassa alehintaan ja Suomessa on se oikea
    hinta ?

    Ajatteleppa sitä...

    Äänestä

  • Niinpä niin, taitaa olla tuo 8000e valtiolle verotuloja;)

    Äänestä

  • suomen verotus kirjoitti:

    Niinpä niin, taitaa olla tuo 8000e valtiolle verotuloja;)

    Suomen ja Saksan välillä? Ei taida 8000e riittää...

    Äänestä

  • Skoda Octavia oli suomen 4. myydyin automalli heinäkuussa 06!
    Automyyjä sanoi että Octavia on myös suomen ostetuin diesel.
    Totta!

    Äänestä

audi ei ole laatua nähnytkään...
Kaverilla uudehko audi a4 ja kokoajan korjaamolla, samoin toisen kaverin golf mitään muuta kuin varoitusvalot vilkkuvat ja korjaamolla ravataan. omassa skodassa ei 1,5v aikan mitään vikaa.

Äänestä
  • Mitenkäs tämä nyt sitten liitty Skodan MARKKINA-OSUUDEN laskuun??

    Ai niin, eihän skodistiaktivistiprovoilijalla ole tietoakaan siitä mitä on markkina-osuus.

    Äänestä

Rekisteröintitilastojen mukaan muutos viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna on Octavialla
+ 3,6 prosenttia.

Corollalla vastaava luku on - 20,2 %,
Golfilla -14,9 %
Astralla -12 %
Primeralla -28,7 prosenttia.

Meneekö jakeluun?

Äänestä

  • käsitteitä kirjoitti:

    http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=myyntitilastot&article=131640

    Siellä se on selvästi sanottu. Skodan markkina-osuus on laskusuunnassa!

    Kyse on SKODASTA automerkkinä, ei pelkästään Octaviasta - vai onko se skodaaktiiviprovoilijan mielestä ainoa Skoda??

    Uppoaako kaaliin????

    lueppa uudelleen tuo otsikko ja teksti, mihin edellinen kaveri vastasi. Mitä aihepiiriä siellä käsiteltiin? Skodaa kokonaisuudessaan, vaiko Skoda Octaviaa?

    Äänestä

  • jepjep. kirjoitti:

    lueppa uudelleen tuo otsikko ja teksti, mihin edellinen kaveri vastasi. Mitä aihepiiriä siellä käsiteltiin? Skodaa kokonaisuudessaan, vaiko Skoda Octaviaa?

    Se jos topikki on perseestä, sille minä en voi mitään, mutta TOTUUS on se, että SKODAN markkina-osuus on laskussa, Ocun vielä nousussa.

    Äänestä

  • mitä mitä kirjoitti:

    Se jos topikki on perseestä, sille minä en voi mitään, mutta TOTUUS on se, että SKODAN markkina-osuus on laskussa, Ocun vielä nousussa.

    vaikka olis minkälainen pelle kyseessä

    Äänestä

Audilla pyörii radiossa mielestäni erittäin typerä mainospätkä jossa peräkylän pappa soittaa autoliikkeesen että "onkos teillä menneet eurot ja markat sekaisin kun teillä luvataan monen tonnin varusteet kaupan päälle"

kun myyjä sitten sanoo että kyllä ne on euroissa niin paappa jahkailee että " ai jaa vai on ne euroissa"

Äänestä

että helkama uskoi Skodan myynnin nousevan samoilla prosenteilla kuin se alkuunsa tapahtui. Helkama siis hankki varastoon hieman liikaa Elegance octavioita ja nyt niitä sen vuoksi myydään hieman alennushintaan. He ottivat tietoisen riskin, sillä he olivat aikaisemmin menettäneet paljon kauppaa pitkän toimitusajan vuoksi.
Skodan myynninkasvu ei valitettavasti jatkunutkaan samaan tahtiin, vaan heille jäi käsiin muutaman kymmenen "ylimääräistä" Ocua.
Tämä on siis täysin poikkeuksellinen tilaisuus saada Ocu super halpaan hintaan.

Äänestä
  • liikkeiden välillä. Skodaa myydään monessa eri narikassa, mm. Tampereella Vemixin (ent. Stockmann) kilpailijaksi on ängennyt Metro-Auto.

    Näinpä kuluttaja hyötyy firmojen välisestä kisasta.

    Äänestä

Ensirekisteröinnit 7/06 kertoo, että kymmenen eniten rekisteröidyimmän joukossa vain Octavia, Yaris ja Passat ovat kasvattaneet myntiään, kaikki muut kuten Corolla, Golf, Focus, Avensis, Primera, Astra ja volvo ovat miinusmerkkisellä kehityksellä.

Äänestä


  • ei muutosta kirjoitti:

    Siis vertailu ei ole 1-12/05 vaan viimeiset 12 kk.

    Octavia on ollut heinäkuussa 06 suomen 4. myydyin automalli. Octavia on tällä hetkellä ostetuin suomen diesel malli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


markkina-osuus kirjoitti:

Skoda Octavian markkinaosuus Suomen automarkkinoista on laskussa. Ensimmäisten kuuden kuukauden aikana (-06) Ocun myynninosuus on laskenut 0,17%-yksikköä.

Eli alamäki on alkanut, enään Ocua ei myydä lehtien testivoitoilla. Totuus laadusta on paljastunut suurelle yleisölle. Skoda ei ole enään Audi ostettaessa ja Lada myytäessä, vaan Skoda ostettaessa ja Lada myytäessä.

Tämä näin vastapainona sille hehkutukselle, jota palstalla on ollut myynnin kasvaessa. Kuinkakohan kovat ALENNUSMYYNNIT on sitten syksymmällä, kun Vemix antoi jo kesällä 12% alennuksen 1.6 Elegance malleista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu