Kimin vaihtoehdot kutistuivat

Toyota jatkoi Trullin sopimusta kauden 2009 loppuun. Ralfin sopimushan oli jo alunperinkin yhtä kauas, eli Toyotalla ei lähivuosina ole vapaita tallipaikkoja.

Minusta tojota on ollut mustana hevosena yksi vaihtoehto Kimin uudeksi talliksi. Ei ole enää. Näinkö käy loppujenkin vaihtoehtojen kanssa? Rellu ja McLaren saattavat milloin tahansa julkistaa ensi vuoden kuljettajansa, eikä Ferrarilta välttämättä vapaudu paikkaa...
5303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sopimusta jäljellä kuin ensi vuosi. Kimi tojotalla? Älä nyt naurata!

> Rellu ja McLaren saattavat milloin tahansa
> julkistaa ensi vuoden kuljettajansa, eikä
> Ferrarilta välttämättä vapaudu paikkaa...

Kimi vastaan Massa, Hamilton tai mikälie. Kenen luulet ajan ensikautena?

Äänestä
  • Mikälie lienee Kovalainen.

    Toyota ei ole ollut vaihtoehto missään vaiheessa, vaikka 100 miljoonan viisivuotisesta sopimuksesta huhuttiinkin. Se huhu torpedoitiin ainakin Toyotan toimesta.

    Kimi etsii tallia, jolla voisi taistella maailmanmestaruudesta, eikä Toyota ole sellainen talli. Ehkä joskus, muttei lähitulevaisuudessa.

    Äänestä

  • Kyllä talleilla on ensi kaudelle kuskit ilman Kimiäkin:

    McLaren: Alonso, de la Rosa
    Renault: Fisi, Kovalainen
    Ferrari: Schumi, Massa

    Ja toistan sen että Mclaren ja Rellu voivat milloin tahansa ilmoittaa ensi kauden kuskinsa, tuskin siellä enää Kimin jahkailun tuloksia odotellaan kun vaihtoehdot ovat selvillä.

    Ferrari odottaa Schumin jatkopäätöstä syyskuulle. Jos Schumi ei jatka, niin Kimillä lienee hyvät mahdollisuudet saada Ferrari-pesti.

    Schumi kuitenkin jatkaa mikäli ei voita mestaruutta tällä kaudella. Schumin mahdollisuudet mestaruuteen ovat häviävän pienet, ei ole realistista uskoa että hän voittaisi kaikki jäljellä olevat kisat, eikä se edes riitä, vaan tarvitaan apuja muilta. Lisänä on Michelinin rengasetu, Bridgestone onnistuu varmasti tuomaan taas muutamaan jäljellä olevaan kisaan täysin kilpailukyvyttömät kumit, mutta Michelin ei ole koskaan sortunut vastaavaan (Indy2005:tä lukkunottamatta). Ferrari joutuu ajamaan koko loppukauden hyrjalla riskillä ainoastaan voitosta, se saattaa hyvinkin kostautua. Rellu voi varmistella ja napsia helppoja kakkosijoja kuten viime kaudella.

    Missään tapauksessa Schumin mestaruus ei ole varma eikä edes todennäköinen syyskuussa kun Ferrarin asettama määräaika umpeutuu. Uskon myös että Schumia kiehtoo ajatus näyttää ensi vuonna vielä kerran kun kaikki ajavat samoilla renkailla. Kaudesta voi tulla ennennäkemätön teurastus. Schumin jatko on siis erittäin todennäköistä, ellen sanoisi että satavarmaa. Eikä Kimille ole tilaa Ferrarilla,

    Äänestä

Eiköhän se Toi ota, jos et muualla pääse, mutta Ferrarin julkistusta pitää odottaa reilu kuukausi, mutta eiköhän nuo italian moottorilehdet kohtapuoliin repeä ja saksalais magasiinit väännä porua.

Äänestä
  • Kyllä se aika vielä tulee,ennen kuin Ralfin ja Trullin sopimukset päättyvät Toyotalla!.
    Panasonic Toyota F-1 tallin johto pitää kyllä Japanin puolella huolen,että kokoajan menevät eteenpäin!.Ja varsinkin sponsorit vaativat kokoajan entistä parempia tuloksia kisoista!!!.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pää vetäjän käteen kirjoitti:

Toyota jatkoi Trullin sopimusta kauden 2009 loppuun. Ralfin sopimushan oli jo alunperinkin yhtä kauas, eli Toyotalla ei lähivuosina ole vapaita tallipaikkoja.

Minusta tojota on ollut mustana hevosena yksi vaihtoehto Kimin uudeksi talliksi. Ei ole enää. Näinkö käy loppujenkin vaihtoehtojen kanssa? Rellu ja McLaren saattavat milloin tahansa julkistaa ensi vuoden kuljettajansa, eikä Ferrarilta välttämättä vapaudu paikkaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu