HONDA CBR 1000F -92 TEHO??

Kertokaapa viisaat mikä on totta ja tarua??
saksan tuliainen 1000F cebari ja rekisteri otteessa ilmoitettu teho 73kw!! onko kyseessä joku kuristettu malli vai mitä?? millä selviää onko kuristukset paikoillaan??
käsittääkseni teho pitäis olla 130hv luokkaa?? eli lähelle 100 kw.....
66296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Totta! Saksan pelit on aika usein kuristettu juuri tuohon n. 100hv tasoon (~ 73KW). Kyseessä taisi olla saksan jonkinasteinen lainsäädäntö(?) joka rokottaa vakuutusmaksuissa yms. todella paljon rankemmin yli 100hv pyöriä... Älkää asiasta enemmän tietävät ottako hernettä nenään jos muistin tämän aivan väärin! Kaverin saksasta tuotu Suzuki RF 900 oli myös kuristettu "saksantehoille". Oikeat tehot kuitenkin löytynevät aika pienellä työllä (kuristuksen poisto) ja voihan olla, että moni pyörä on jo asennettu "oikeille" tehoille jo saksassa, mutta papereissa kuten rekisteriotteessa kummittelee alemmat tehot jos/kun pyörää ei ole katsastettu noille uusille tehoille.

Äänestä

Itselläni on sama pyörä(vuotta vanhempi)ja tehoja on 99kw rekisteriotteessa eli mitä lie noin 133hv.
Ja kyllä ne myös tuntuu olevan pyörässäkin vielä!!!

Äänestä

Tuon ikäluokan vehkeet kuristettiin saksassa 100 heppasiksi yhteisellä maahantuojien sopimuksella. Nykyisin suositusta ei enää ole. CBR 1000 f:ssä kuristus normaalisti suoritettu imukurkkujen supistuksilla (voi leikata irti esim. snurralla) ja/tai peltilevyillä. Joissakin yksilöissä saatta olla myöskin kuristettu ohjausyksikkö eli boxi.

Äänestä
  • CBR 1000F vm-93, tuontipyörä.
    Yoshimura-putkilla mitattu maahan tuotaessa 2001 tai 2002 (en muista) 122hv takapyörästä,
    Rek.otteessa ei ole merkitty lainkaan :-)

    Äänestä

  • Onko suuttimet samat vaikka kumikurkuissa peltilevyt???
    Kirjat sanoo 120 tai 122 suuttimien kooksi, minun ceparissa on 130...peltilevyt on nyt poistettu saas nähdä miten se noilla suuttimilla pelittää.Otteessa on kyllä 99kwh tiedä sitten onko tuotu vai suomipyörä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mekkki kirjoitti:

Kertokaapa viisaat mikä on totta ja tarua??
saksan tuliainen 1000F cebari ja rekisteri otteessa ilmoitettu teho 73kw!! onko kyseessä joku kuristettu malli vai mitä?? millä selviää onko kuristukset paikoillaan??
käsittääkseni teho pitäis olla 130hv luokkaa?? eli lähelle 100 kw.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu