Istutin tuossa muutaman kartiotuijan puhalle, pari metristä ja yhden melkein 2metrisen. Unohti kysyä että pitääkö ne tukea jollakin????? Vai pysyvätkö pystyssä tuulet ja tuiskut heti alusta?
Entäs kun tuon isomman juuripaakun ympärillä oli sellasta tosi harvaa verkkoa, olisiko se pitänyt poistaa???? Verkossa noin kämmenkokoiset reiät?
Osaisko joku neuvoa?????
tuijista kysymys
5
2264
Vastaukset
- ei ainakaan
olis tarttenut poistaa
Tukemisesta en tiedä sanoa, mut ainakin alkuun kastele hyvin, kun on näin kuivaakin.- ultsi79
Ne verkot kannattaa poistaa. Olen ollut puutarhamyymälässä töissä useamman kesän ja pari kertaa on tullut vastaan tapaus omenapuiden kanssa, jossa asiakas ei ole poistanut verkkoa, on vaan ihmetellyt kun istutettu kasvi ei rupea kunnolla kasvamaan. Lopulta muutaman vuoden kiduttuaan puu on sen verran huonokuntoinen, että se on kaivettu ylös, tällöin on paljastunut, että juuret eivät ole päässeet kasvamaan ulos juuriverkosta. Verkko on ollut täynnä sykkyrällä olevia juuria.
Eli ne verkot kannattaa todellakin poistaa tai ainakin avata verkko kunnolla, senhän voi halutessaan jättää sinne kuopan pohjalle, mutta kannattaa varmistaa, että juuret todellakin pääsee pois verkosta.
- Tuhkimus
Hei!
Laittaisin kyllä tolle 2 metriselle tukikepit, että pääsee kunnolla juurtumaan paikoillensa. Tuuli ei pääse silloin niin hyvin heiluttelemaan ja häiritsemään juurtumista.
Nuo kaikenlaiset juurien ympärillä olevat materiaalit pitää aina poistaa tai ainakin avata. Ei mitään hätää. Kaiva ensi kesänä tuija ylös varovasti ja avaa paketti. Onneksi ne ovat suht pieni juurisia, että on sinällään helppo siirrelläkin ym.
Hyvä siitä tulee, usko pois. - nepis
homo
- Porno-Jalmari
Sinäkö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3998566Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1712897- 131252
- 761008
- 64938
- 25916
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61913- 55903
- 64852
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72832