Istutin tuossa muutaman kartiotuijan puhalle, pari metristä ja yhden melkein 2metrisen. Unohti kysyä että pitääkö ne tukea jollakin????? Vai pysyvätkö pystyssä tuulet ja tuiskut heti alusta?
Entäs kun tuon isomman juuripaakun ympärillä oli sellasta tosi harvaa verkkoa, olisiko se pitänyt poistaa???? Verkossa noin kämmenkokoiset reiät?
Osaisko joku neuvoa?????
tuijista kysymys
5
2311
Vastaukset
- ei ainakaan
olis tarttenut poistaa
Tukemisesta en tiedä sanoa, mut ainakin alkuun kastele hyvin, kun on näin kuivaakin.- ultsi79
Ne verkot kannattaa poistaa. Olen ollut puutarhamyymälässä töissä useamman kesän ja pari kertaa on tullut vastaan tapaus omenapuiden kanssa, jossa asiakas ei ole poistanut verkkoa, on vaan ihmetellyt kun istutettu kasvi ei rupea kunnolla kasvamaan. Lopulta muutaman vuoden kiduttuaan puu on sen verran huonokuntoinen, että se on kaivettu ylös, tällöin on paljastunut, että juuret eivät ole päässeet kasvamaan ulos juuriverkosta. Verkko on ollut täynnä sykkyrällä olevia juuria.
Eli ne verkot kannattaa todellakin poistaa tai ainakin avata verkko kunnolla, senhän voi halutessaan jättää sinne kuopan pohjalle, mutta kannattaa varmistaa, että juuret todellakin pääsee pois verkosta.
- Tuhkimus
Hei!
Laittaisin kyllä tolle 2 metriselle tukikepit, että pääsee kunnolla juurtumaan paikoillensa. Tuuli ei pääse silloin niin hyvin heiluttelemaan ja häiritsemään juurtumista.
Nuo kaikenlaiset juurien ympärillä olevat materiaalit pitää aina poistaa tai ainakin avata. Ei mitään hätää. Kaiva ensi kesänä tuija ylös varovasti ja avaa paketti. Onneksi ne ovat suht pieni juurisia, että on sinällään helppo siirrelläkin ym.
Hyvä siitä tulee, usko pois. - nepis
homo
- Porno-Jalmari
Sinäkö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054044Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv552276Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?741600Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51044- 66834
- 20784
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778- 39752
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49748- 62748