Minusta meidän olisi hyvä olla kuten kalojen tai matojen. Ei mitään tunteita. Ei rakkautta, ei katkeruutta. Ei vihaa ei iloa. Ei intohimoa, ei kateutta ja halveksuntaa. Ei tuskaa, ei kipua sydämessä.
Se olisi niin paljon helpompaa. Olisi vain lisääntymistä, ilman tunteita. Olisi satunnaista seksiä kenen tahansa kanssa, ilman omaatuntoa tai moraalia.
..se olisi helppoa ja säästyisi monilta kyyneleiltä. ...minä ainakin.
Se olisi niin paljon helpompaa. Olisi vain lisääntymistä, ilman tunteita. Olisi satunnaista seksiä kenen tahansa kanssa, ilman omaatuntoa tai moraalia.
..se olisi helppoa ja säästyisi monilta kyyneleiltä. ...minä ainakin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo saattaisi olla tietyissä tilanteissa tosiaan hyväkin juttu. Juuri tänä aamuna sain tietää jotain, jonka takia olo on aika paska..
Kaikkee säkin muuten kokeessa ajattelet ;)
Olipa vielä äidinkielenkoe. Aiheeksi valitsin 'mitä olen oppinut rakkaudesta'. Kiitos tämän erään PvB:n olen ihan sekaisin ja allapäin koko ajan.
kas kun et ole ainoa joka on tullut miettineeksi tuota millaista elämä olisi ilman tunteita. tasaisen rauhallista. tiedä sitten onko hyvä vaihtoehto kylmettää itsensä täysin.
itse ainakin vihaan itsessäni sitä puolta miten voi hyppiä ilosta suruun ja pelätä itseään kun on tunnemyrskystään aivan sekaisin. kovasti koitan takoa järkeä päähäni ja pyrin saavuttamaan rauhallisen, tasapainoisen olotilan, joka ei järkkyisi pienistäkin jutuista. ei vain meinaa osata antaa itselleen aikaa ajatella asioita kunnolla...
viestisi vei ajatuskierteeseen (:
Kyllä nämä tunteet muuten ihan kiva ovat, mutta tämä yksi, joka on ylitse muiden saa minut niin sekaisin. Kaikki tunteet alkaa hyppiä silmille ja harvemin ne on ollenkaan positiivisia sellaisia.
Eipä ole synkkääkin synkempää mustasukkaisuuttakaan aikaisemmin tullut koettua, ja tämä ihan uusi, murhanhimokin on aika vekkuli tunne... melkeinpä olisi ilman parempi.