Koira joka puree

Sain äskettäin ikävän viesti ystävältä jota oli oma koira purrut käsivarteen ja än vielä puolusteli koiraasa sanomalla etä ei se sitä tarkoittannut ja ym.

Minä puolestaan sanoin etä oli syy mikä tahansa niin kira joka kerrankin puree niin se puree aina kun on saanut puremisvietin,niin sellainen koira pitää laittaa piikille ja heti ja se pureminen ei sitten tarkoittannut pikkuista näykkimistä vaan et kunnolla puraisee niin kuin nyt että oli kädessä 12 tikin syvä puremisen jälki.

Olink väärässä ja mitä mieltä te olette koiran puremisen vietistä että olisiko koskaan koiralla mahdollista siitä parantua?

OMA MIELIPIDE ON ETTÄ EI KOSKA OLEN MONELTA KOULUTTAJALTA SIITÄ KUULLUT ETTÄ SIITÄ EI KOIRO KOSKAA PARANE 100%:STI.
9606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

muutamasta kirjoitus virheestä niitä tulee aina kun hätäsee nopeasti kirjoittaa :)

Äänestä
  • tekstisi oli ihan luettavaa. Älä tuollaisista piittaa.

    Äänestä

kokemuksesta,että kynnys purra ihmistä madaltuu,yksi kyseinen koira oli kyllä sairas(aistit ei enää ihan toimineet kunnolla)mutta toinen teki sen monesti kun kerran keksi ja oli lopettaessa ihan terve,normaali kasvatus ja kohtelu,uroksia molemmat.

Äänestä

Mulla oli joskus yksi tuontikoira joka oli kova vartioimaan pihaamme. Se varoitti kyllä pihaamme tulevia vieraita tulijoita aina haukkumalla, kerran yksi vieras vaan tuli varoituksista huolimatta, sanoi ajattelevansa että sehän on vain isovillakoira, mutta tuo koira puri tuota tulijaa jalkaan oikeen kunnolla, muutama tikin verran.
Mutta tuo koira eli vielä senjälkeen melkein kahdeksan vuotta, eikä kertaakaan sen jälkeen purrut ketään.

Äänestä

sellaista, kuin puremisvietti ei ole olemassakaan.
Koiralla on esim. puolustusvietti, tai saalisvietti ja näillä viettialueilla koira voi purukalustoaan käytellä.

Jos koira puree, siihen on aina syynsä ja syystä riippuu miten tulisi toimia. Mitenkään yksiselitteistä ei ole, että kerran ihmistä purrut koira pitää lopettaa.

Äänestä

Ensin kannattaisi selvittää onko koiralla kipuja tai onko se muuten sairas eli käyttäisin eläinlläkärillä.Koska et kertonut missä tilanteessa koira puri niin menee arvailuksi.Jos koiraa on jossakin vaiheessa pahoinpidelty niin saattaa olla ihan puolustusreaktio.Koira voi myös kuvitella olevansa lauman johtaja ja silloin suosittelisin koulutusta.Hyvin harva koira puree koska se on luonnevikainen. Useimmiten se vika löytyy sieltä remmin toisesta päästä.

Äänestä
  • tieto asiasta,onko kipuja ja muuta koiralla ja olen itsekkin asiaa pohtinnut mutta en jaksa uskoa että ystäväni olisi koiraasa jotenkin pahoinpidelly.Sen vain tiedän että lenkkimatkalla oli hyökännyt.Mutta koskaahan mistään ei voi olla sata varma.

    Äänestä

"---oli syy mikä tahansa niin kira joka kerrankin puree niin se puree aina---"

Oli syy mikä tahansa? Tutun kasvattajan mustaterrierivanhus haukkasi meikäläistä käteen aikoinaan kun kerrankin innostui leikkimään, eikä karvojensa alta kerennyt tohkeissaan katsomaan mistä ottaa kiinni... Veri vaan purskahti ja taju melkeen lähti, mutta ei tullut mieleenkään vaatia koiran päätä vadille. Siinä kun pyllähdin lattialle että pysyisin tajuissani niin koira tulikin jo ihan kauhuissaan katsomaan että mitä kävi..

Kyllä minä tuota omaan käteeni osunutta kutsuisin ihan puremaksi, mutta se vanhus ei ennen sitä tilannetta, eikä sen jälkeenkään käynyt kehenkään kiinni.

Olipas taas kiva yleistys, Tkk_T.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tkk_T kirjoitti:

Sain äskettäin ikävän viesti ystävältä jota oli oma koira purrut käsivarteen ja än vielä puolusteli koiraasa sanomalla etä ei se sitä tarkoittannut ja ym.

Minä puolestaan sanoin etä oli syy mikä tahansa niin kira joka kerrankin puree niin se puree aina kun on saanut puremisvietin,niin sellainen koira pitää laittaa piikille ja heti ja se pureminen ei sitten tarkoittannut pikkuista näykkimistä vaan et kunnolla puraisee niin kuin nyt että oli kädessä 12 tikin syvä puremisen jälki.

Olink väärässä ja mitä mieltä te olette koiran puremisen vietistä että olisiko koskaan koiralla mahdollista siitä parantua?

OMA MIELIPIDE ON ETTÄ EI KOSKA OLEN MONELTA KOULUTTAJALTA SIITÄ KUULLUT ETTÄ SIITÄ EI KOIRO KOSKAA PARANE 100%:STI.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu