Olen yrittänyt hankkia n. 50 m2 mökkiä valmiiksi pustytettynä. Ei tunnu toimittajia kiinnostavan tai sitten luulevat meitä eläkkeellä oleviksi patruunoiksi:)
Täytynee vaihtaa pelkästään kehikon ostoksi.
Löytyykö keski-suomesta Sysmän kirkeudelta porukkaa, joka tekisi mökin kirvesmiestyöt esim, ensi talvena?
Täytynee vaihtaa pelkästään kehikon ostoksi.
Löytyykö keski-suomesta Sysmän kirkeudelta porukkaa, joka tekisi mökin kirvesmiestyöt esim, ensi talvena?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nykytimpurit ei osaa juuri muuta kun pitää kinnasta elementin reunassa kun nosturi nostaa.
Kaikki pitääs olla tehtaalla tehtynä valmiiksi,ettei tarvittisi muuta kun urakkahinnan pystytyksestä ottaa vastaan,eikä tehdä sen eteen juuri mitään.
Ja värkitkin pitää olla mittatarkkaa liimapuuta,ettei yhtään tarvitte työstää.
kellä nyt on vara maksaa 50- 70 euroo tunnilta, mielummin teen itse.
loppuu kun kuulee avaimet käteen hinnan eli alkaen 100000 ylöspäin.
Jokunen vuosi sitten kasattiin itse omakoti hirsitalo.
Kasaamisessa meni yksiviikonloppu ja 5 arki-iltaa
Kasaaminen oli aivan helppo homma, jokainen oli ensikertalainen tässä hommassa. Meitä oli neljä kasaamassa.
Kaikki hirret oli merkattu ja piirustuksissa oli selvät ohjeet.
Kasaaminen olisi mennyt viikonlopussa jos kiirettä olisi pitänyt, mutta vedettiin homma leppoisasti talkoohengessä.
Mikäli talon toimittaja olisi kasannut hirret sekä nostanut kattotuolit paikoilleen olisi hintaa tullut työlle 100 000mk
roimasti työlle, koska se joutuu vastaamaan kaikkien pystyttäjiensä tekemistä mokista. Niitä osaamattomia kun pakkaa väkisinkin päästä työmaille. Vaikka mahottomasti kehuvat itteään niin kumminkin sitten työmaalla eivät osaa mitään !
Jokke anna e-mail niin teen tarjouksen.
[email protected]
Hei!
Laittakaa yhteystiedot niin voimme neuvotella mökin pystytystyöstä. Talveksi en vielä ole ottanut mitään urakoita vastaan, joten ajankohta voidaan sopia teidän aikatauluihinne sopivaksi.
[email protected]