Olen muuttamassa uuteen asuntoon, jonka piha tarvitsee kipeästi muuntamista. Voiko siis mustaviinimarjapensaat leikata heti kun olen vain poiminut marjat pois? Luin jostain että pitäisi aina keväisin ja sitten taas joku leikannut syksyisin? Tuleeko siis jotain ongelmia jos leikkaan sen nyt elokuussa? Ja miten tämä leikkaus tapahtuu? Haluaisin kuitenkin saada satoa vielä ensi kesänäkin. Puskat ovat siis melko mahtavan kokoisia nyt.
Elokuussa marjapensaan leikkuu??
2
1445
Vastaukset
- marjakas
Voit leikata heti sadon korjattuasi,itse olen tehnyt niin,eikä koskaan ole ollut mitään ongelmaa.Leikkaa vanhempia oksia pois maasta asti, vähitellen joka vuosi,näin saat satoa ensi vuonnakin ja puskasi uudistuu jatkuvasti.
- apua
Oksien harventaminen kuuluu satoikäisten marjapensaiden vuotuiseen hoitoon.
Mustaherukan sekä puna- ja valkoherukan oksat antavat eniten satoa 2–6-vuotiaina.
Yli kuusi – kahdeksanvuotiaat oksat karsitaan. Puna- ja valkoherukan oksat leikataan hieman vanhempina, kuin mustaherukan oksat.
Puna- ja valkoherukan sopiva oksamäärä on 20–25 kappaletta pensaassa ja mustaherukan noin 30 kappaletta.
Myös karviaispensaista poistetaan muutaman vuoden välein vanhimpia ja heikosti satoa tuottavia oksia.
Kevät on parasta aikaa leikata marjapensaita, mutta saksiin voi tarttua myös syyskesällä,
kun sato on kerätty.
Musta- ja viherherukka kestävät paremmin syyskesään ajoittuvaa leikkaamista kuin
puna- tai valkoherukka.
Harvennusleikkauksessa poistetaan kokonaisia vanhimpia oksia maata myöten.
Oksista ei saa jättää pitkiä tynkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723113
- 602854
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322405- 802236
- 602053
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171577Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408