Elokuussa marjapensaan leikkuu??

Höhlä

Olen muuttamassa uuteen asuntoon, jonka piha tarvitsee kipeästi muuntamista. Voiko siis mustaviinimarjapensaat leikata heti kun olen vain poiminut marjat pois? Luin jostain että pitäisi aina keväisin ja sitten taas joku leikannut syksyisin? Tuleeko siis jotain ongelmia jos leikkaan sen nyt elokuussa? Ja miten tämä leikkaus tapahtuu? Haluaisin kuitenkin saada satoa vielä ensi kesänäkin. Puskat ovat siis melko mahtavan kokoisia nyt.

2

1446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marjakas

      Voit leikata heti sadon korjattuasi,itse olen tehnyt niin,eikä koskaan ole ollut mitään ongelmaa.Leikkaa vanhempia oksia pois maasta asti, vähitellen joka vuosi,näin saat satoa ensi vuonnakin ja puskasi uudistuu jatkuvasti.

    • apua

      Oksien harventaminen kuuluu satoikäisten marjapensaiden vuotuiseen hoitoon.
      Mustaherukan sekä puna- ja valkoherukan oksat antavat eniten satoa 2–6-vuotiaina.
      Yli kuusi – kahdeksanvuotiaat oksat karsitaan. Puna- ja valkoherukan oksat leikataan hieman vanhempina, kuin mustaherukan oksat.
      Puna- ja valkoherukan sopiva oksamäärä on 20–25 kappaletta pensaassa ja mustaherukan noin 30 kappaletta.
      Myös karviaispensaista poistetaan muutaman vuoden välein vanhimpia ja heikosti satoa tuottavia oksia.
      Kevät on parasta aikaa leikata marjapensaita, mutta saksiin voi tarttua myös syyskesällä,
      kun sato on kerätty.
      Musta- ja viherherukka kestävät paremmin syyskesään ajoittuvaa leikkaamista kuin
      puna- tai valkoherukka.
      Harvennusleikkauksessa poistetaan kokonaisia vanhimpia oksia maata myöten.
      Oksista ei saa jättää pitkiä tynkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1176
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe