Osaako joku kertoa, minkälainen oli Ruotsin armeija 1930-luvulla? Sieltä tuli Talvisotaan rykmentin verran vapaaehtoisia, lisäksi lentokoneita ja lääkäreitä. Miten pitkä varusmiespalvelus ruotsalaisilla tuolloin oli, oliko se pakollinen kaikille? Minkälainen aseistus ruotsalaisilla oli? Miten kanta/res- upseerit oli koulutettu? Olen jostain lukenut, että Ruotsi, Norja ja Tanska olivat 1920-30 -luvuilla laiminlyöneet armeijansa kehittämisen ja että iso osa ruotsalaisten modernista aseistuksesta annettiin suomeen, mutta mikä oli todellinen tilanne?
historiakysymys
historianharrastaja
3192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muistaakseni Ruotsin armeija oli melko vahva ainakin vuosien 1939-1945 aikana! Paljon vahvempi kuin Suomen armeija...
Vuonna 1939 esim koko ilmavoimat oli peräti 36 konetta, joista 12 tuli Suomeen...Ruotsin armeija oli myös kalustukseltaan erittäin paljon heikompi jatkosodan aikoihin kuin Suomen armeija.
oli miehistössä 1939 6 divisioonaa, Suomella 12. Jartkosodan aikoihin Ruotsi n.10, Suomi 16. Tykistöä Suomella huomattavasti enemmän, myös koulutetumpi armeija jne.