Puutarhasuunnitelmissa on pionia, mutta kirjasta luinkin, että on myrkyllinen?
Kannattaako tätä nyt sitte laittaa pihaan jossa pienet lapset telmii?
Mikä vois olla vastaava/korvaava kukka?
myrkyllisyys??
3
4470
Vastaukset
- käteen
En ole koskaan kuullut enkä lukenut lehdistä että joku olisi kuollut,syötyään pionia tai muita kukkia.
Ei lapset kukkia ja niiden lehtiä syö ja pitäähän niiden perään muutenkin katsoa.Pienen määrän syöminen aiheuttaa harvoin oireita.
Opeta mitä saa laittaa suuhun ja mitä ei,ei ne lapset tyhmiä ole.
Taitaa kaikissa kasveissä olla jonkinlaista myrkkyä,jos niitä syö.- hohhoijaa vaan
Toiset eivät uskalla kasvattaa sormustinkukkaa, kun se on myrkyllinen. Pionista en ole kuullut.
Haluaisin, että minulle esiteltäisiin lapsi, joka popsii puutarhan kukkia. Siis pureskelee ja syö ja nielee.
Omani ainakin maistelivat "siinä iässä" kaikkea mahdollista, mutta sylkivat nirsoina pois pahan makuiset maistiaiset. En koskaan tavannut heitä syömässä pihakukkia, mutta raakoja viinimarjoja kyllä maistelivat. Kertamaistaminen riitti. Syljettiin pois naama kurtulla.
Uskoisin, että monissa kukissa on ihmisravinnoksi kelpaamattomia osia, jotka aiheuttaisivat pahoinvointia ym. jos ne syötäisiin raakana.
Jos joku syö raakoja puutarhakasveja, niin hän näkee nälkää, ja on pakotettu nielemään ravinnokseen mitä tahansa.
Niin että pitäkäämme lapsemme ravittuina etteivät ahmi myrkkykasveja pihoilta.
- propsu
Tuskinpa pioni ainakaan kovin myrkyllinen on. En ainakaan ole koskaan huomannut, että siitä olisi mainittu luetteloissa mitään.Parempi olla tarkkana kasvien kanssa, mitkä tekävät marjoja ja ovat myrkyllisiä, niitä lapset voivat uteliaisuudessaan maistella, kun ja jos ovat marjoja kotona syömään oppineet, jopa hieman vanhemmatkin lapset. Esim näsiä, mitä joskus harrastettiin koristekasvina on erittäin myrkyllinen. Tietoa löytyy kyllä alan kirjoista ja googlamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688