Kateellinen pariskunnille

onnetonko nainen?

Sanotaan, että omaa parisuhdetta ei pitäisi verrata muiden parisuhteisiin, koska jokaisessa suhteessa on omat ongelmat ja hyvät puolensa. Mitä kuitenkin kadehdin nähdessäni eri-ikäisi pariskuntia kaupoissa, juhlissa tai ihan missä vain, tuntuu että itse jää jostain olennaisesta paitsit. Oma parisuhde on ollut hyvin, sanoisinko tasaista.

Aloimme seurustelemaan kun itse olin yläasteella ja mieheni 20v. Joten kokemusta toisesta on tarpeeksi. Se mikä meidän suhteesta on puuttunut tai on ollut hyvin laimeaa on tunteiden näyttäminen. Ehkä syynä on osaksi se että mieheni on hyvin rauhallinen ja tasainen luonteeltaan eikä ymmärrä sitä käyttää tai jotain...Mutta esimerkiksi se että jos vaikka haluaa palavasti suudella toista, niin se ei ilmene mitenkää. Ei tule edes ikävä jos on pitänyt taukoa seksistä. Jotenki kun rakastellaankin, on se yksi parisuhteen kuuluvasta jutusta. Sitte kun hetki on ohi, minä teen tekemään omia juttujani ja hän omiaan.

Tälläaista se meidän elämä on aina ollut. Ja aloitteet tulee AINA minun puoleltani. Syntymäpäivälahjatkin joudun ostaa mieheni puolesta itse itselleni. Mieheni ei uskalla päättää vielä itse mitä haluaa, vaikka olen pyrkinyt häntä rohkaisemaan siihen.
Heikkoina hetkinä sitten puran tämän ongelman ja hän taas kääntää epäromanttisuuden minun syykseni. Mutta vaikka kuinka itse teen aina itse kaikki, ei hän ota mistään mallia.Ehkä itsekin olen omaksunut mieheni tavan hoitaa nämä tunnepuolen asiat nopeasti ja keskittyä vaan rahan tekemiseen.Mutta ehkäpä vika onkin minussa itsessään. Ehkäpä tarvittaisiin toisenlainen nainen, jotta hän olisi toisenlainen, ehkäpä en ole hänelle se oikea tai hän minulle se oikea-ja mistä sen tietää? Jos otan erot, tiedän että kauhean omantunnontuskat iskevät ja enkä siedä ajatusta että hänen kainalossaan olisi joku muu kuin minä. Ja mietin että oliko hän se oikea?

Onko intohimon ja romanttisuuden puuttuminen oikea syy parisuhteen päättämiselle? Itse en enää jaksaisi asiasta huomauttaa koska en saa taottua sitä miehelleni kuinka tärkeänä noita asioita itselleni pidän...

1

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • orpopirutre

      Kateutta löytyy pariskuntia kohtaan. Syy tosin on siinä, että olen kateellinen kun en ole suhteessa, eli yksin tässä sätkitään menemään. Toisilla näyttää olevan niin läheisiä ja hyviä suhteita, jollaisia itse en ole saanut aikaan, tai ainakaan kestämään. Ja kun tälle "olen kateellinen, perkele" linjalle lähdettiin, niin olen kateellinen itsevarmoille ja osaaville ihmisille. Olen todella huono solmimaan minkäänlaisia ihmissuhteita, uskallus ja taidot eivät riitä, pelottaa kun ei tiedä miten toinen reagoi asioihin. Tästä syystä tuntuu välillä pahalta, kun mun pitäisi odottaa että oikeenlainen ihminen vaan kävelee mun elämään jostakin, mutta olen ihmissuhteiden solmimisessa todella huono, niin ainoaksi vaihtoehdoksi näyttää jäävän nettitreffit - ja ne taas eivät vastaa käsitystäni "luonnollisesta" tai "tarkoituksenmukaisuudesta", ja sitten vielä kun pitäis malttaa että olisi valmis oikeasti mihinkään suhteeseen, ja se ei hetkessä tapahdu. Nojoo sori että meni vastaus vähän omien juttujen pohdintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe