TL-ym "kestotestit"

Mitä mieltä ollaan ns kestotesteistä?
30000km kestotesti?
Monet automerkit tarjoavat 3-vuoden takuuta
tai 100000km. Jos tehdään ns 30000km:n
kestotesti, niin valmistajan takuuhan kattaa
kyseisen ajan. Eihän siinä pitäisi tulla kuluja mitään. Kestotestin pitäisi alkaa silloin kuin takuu loppuu, niin siitä olisi jotain hyötyä
auton ostoa harkitsevalle.
7879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuulilasin 30.000 km kestotesti on mielestäni aivan liian lyhyt nykyaikana. Ei siinä ajassa oikein vielä ehdi edes Renaultia saamaan rikki! ;D Kenties testin perimmäisenä ideana onkin vain saada lehden henkilökunnan käyttöön tasaisen tihein väliajoin mukavia uusia pirssejä?

Tekniikan Maailman 60.000 km on jo huomattavasti asiallisempi matka, lyhyen puoleinen tosin vielä sekin.

Ongelmana riittävän pituisessa kestotestissä, jossa todelliset heikkoudet tulisivat esiin, olisi luonnollisesti se, että vaikkapa 150.000 km matkaan kuluvassa ajassa myynnissä oleva vastaava automalli olisi jo kertaalleen uudistettu tai korvattu kokonaan uudella mallilla. Eli testin tulokset eivät enää palvelisi uuden auton ostajaa.

Sinänsähän vaikkapa 150.000 km saataisiin kertymään varsin lyhyessäkin ajassa, mutta silloin olisi vaarana sortua suurimmalta osin maantieajoon, joka tunnetusti ei ole yhtä kuluttavaa kuin kaupunkiajo. Näin ollen tulokset olisivat vaarassa vääristyä. Toinen hankaluus nopeaan tahtiin ajetussa suuressa matkassa olisi, etä auton pitäisi olla ajossa lähes jatkuvasti ja näin ollen vaadittaisiin pelkästään tätä työtä tekevää henkilökuntaa, johon ei nykyisten ultramodernien toimitilojen ja toimistokalusteiden aikana taitaisi lehdillä olla varaa...

Äänestä

Minun mielestä autoilla pitäis noissa testeissä ajaa vaikka 300tkm ja raportoida aiheesta mahdollisimman usein. Noilla kilometreillä alkais jo jyvät erottua akanoista.
Tuo 30tkm menee varmaan uudella Ladallakin huoletta ;) ...jaa noh, Volkkarista en ole ihan varma.

Äänestä
  • Enpä löytänyt "Testi" tuloksia.

    Äänestä

  • Turhaa kirjoitti:

    Enpä löytänyt "Testi" tuloksia.

    Ei 300.000 km maantieajo tasaisilla asfalttiteillä mitenkään vastaa kuluttavuudeltaan normaalia käyttöä kaupunkikiihdytyksineen, mukulakivineen, jäätöyssyineen jne.

    Eli aikoinaan ihan kiva mainostempaus teekkareilta/Volvo Autolta, mutta jätettäköön omaan arvoonsa...

    Äänestä

Onhan se kiva, että autolehtien toimittajat saavat ajella erimerkkisillä uusilla autoilla. ns. kestotestien nimissä. Yhden yksilön perusteella ei voi vetää milloinkaan mitään johtopäätöksiä jonkin auton kestävyydestä. Ei missään muussakaan ns. tutkimuksessa yhta kappaletta pidetä riittävänä otoksena.

Äänestä

kahden vuoden takuu on melko yleinen
kyllä se 30 000 km kertoo mitä tuleman pitää
jos ramppaat hullossa jatkuvasti ja palvelu on perseestä niin se syö miestä (jossain merkeissä)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihree kirjoitti:

Mitä mieltä ollaan ns kestotesteistä?
30000km kestotesti?
Monet automerkit tarjoavat 3-vuoden takuuta
tai 100000km. Jos tehdään ns 30000km:n
kestotesti, niin valmistajan takuuhan kattaa
kyseisen ajan. Eihän siinä pitäisi tulla kuluja mitään. Kestotestin pitäisi alkaa silloin kuin takuu loppuu, niin siitä olisi jotain hyötyä
auton ostoa harkitsevalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu