Onko kenelläkään kokemusta koiran äkillisestä nisäkasvaimesta? Meidän rakkaalle 11-vuotiaalle saksanpaimenkoiralle kasvoi valtava patti muutamassa päivässä. Lääkäri antoi elinaikaa max. viikon ja suositteli nukutusta. Siitä on nyt yli kuukausi ja koiran vointi on ennallaan. Takajalka on turvonnut ja liikkuminen hieman hankalampaa, mutta muuten ei vaikuta sairaalta. Selvää on,että kun tila heikkenee, koira on vietävä lopetettavaksi. Olen käynyt muutamalla eri lääkärillä ja kaikki samaa mieltä, että mitään ei ole tehtävissä enää. Olisi helpompi hyväksyä se, jos koira edes vaikuttaisi sairaalta.
koiran nisäkasvain
4
4836
Vastaukset
- kokemuksia.
Tuntuu vähän oudolta, että lääkäri antaa viikon elinaikaa pelkän nisäkasvaimen perusteella. Tutkittiinko nisäkasvain, otettiinko siitä näyte ja todettiinko se pahanlaatuiseksi? Todettiinko kasvaimen levinneen muuallekin? Meidän edesmenneeltä koiralta leikeltiin muutaman kerran nisäkasvaimet pois. Vanhemmalla iällä niitä ei enää leikelty. Koira eli vielä monta monta vuotta nisäkasvaimineen ja lopetettiin 14-vuotiaana ihan toisen syyn vuoksi.
Tsemppiä teille. Toivottavasti saatte elää koiranne kanssa vielä. Kun aika on, osatkaa luopua siitä. - koira leikattiin
ja hyvin voi...
kasvain ei valtava.
miksei sitä voi leikata?
kysy jonku muun lääkärin mielipidettä..- epätietonen
Kasvaimen alue on niin tulehtunut, ettei sitä voi leikata. Kaksi antibiootikuuria on takana, mutta eivät tehoa. Keuhkot on kuvattu, etäpesäkkeitä ei ole, veriarvot ovat normaalit, mutta joku on pahasti vialla. En halua koirani kärsivän, mutta jos jotain on tehtävissä, haluan yrittää. Nyt olemme menossa taas lääkäriin..ehkä viimeiselle reissullemme, olen varautunut myös siihen, että on aika luovuttaa, jos mitään apua ei ole saatavilla. Päätös vain on niin vaikea eikä surun määrää ei voi sanoin kuvailla.
- on sitten
epätietonen kirjoitti:
Kasvaimen alue on niin tulehtunut, ettei sitä voi leikata. Kaksi antibiootikuuria on takana, mutta eivät tehoa. Keuhkot on kuvattu, etäpesäkkeitä ei ole, veriarvot ovat normaalit, mutta joku on pahasti vialla. En halua koirani kärsivän, mutta jos jotain on tehtävissä, haluan yrittää. Nyt olemme menossa taas lääkäriin..ehkä viimeiselle reissullemme, olen varautunut myös siihen, että on aika luovuttaa, jos mitään apua ei ole saatavilla. Päätös vain on niin vaikea eikä surun määrää ei voi sanoin kuvailla.
parempi..
ei ole helppo päätös.
miehen perheellä oli sydäntautinen koira jota pitivät hengissä turhaan vaik monta kertaa sanoin et parempi lopettaa (koira oli mulle kans tosi rakas). Lopulta saivat vietyä koiran lääkäriin ja viime hetkellä oli jo tosi pahas kunnos.
mutta toivon parasta ja voimia jos muuta mahdollisuutta ei ole :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks645674Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää673443Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.233181- 1132916
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642377Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu401785Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11318En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131225Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801041- 59870