vectra farkku

takaluukun keskuslukko ei toii, kokeilinmoottoria suoraan akuille , toimii. tulee virtakynällä mitattuna sähköäkin, missähän vika voisi olla, koneistokaan ei ollut jumissa. onko toinen piuhoista maadoitus, vai maadoittuuko moottori runkoon jotain muuta esim ruuvinkannankautta??? ja toinen jos ajan auton alamaäkeen keula ylöspäin parkkiin niin ei muutaman tunninpäästä käynnisty kunnolla, polttoaine putkisto tyhjenaa, mistä tämä voi johtua,, VECTRA 2,0 DTI -99 on malli
91152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tarkista nyt ainakin rungon maadoitus. Akulta auton runkoon menee maadoituspiuha. Jos muut vehkeet toimii, niin voihan se takaluukun keskuslukkokin olla huonosti maadoitettu tai hajalla

Äänestä
  • nii, eipä käyny mielessä: ) no joo onse nyt se kunnossa, timiihan nuo muut ovet ja kukkuuhan tuo autokin ett jospa se ois paikollaan. ja moottoria suoraan akulta testasin ja toimi...paitsi että mikähän sen päättää milloin lukko menee kiinni ja milloin auki, onko moottorin toiminta samantyyppinen kuin pyyhkijän sulissa että koko ajan tulee virta ja vipuvarsi hoitaa suunnanvaihdon?(näin hankalasti selitettynä)ai houpsou juu anterstant,vot ai miin!

    Äänestä

Samantapainen ongelma myös minulla. Takaluukku toimii keskuslukituksella satunnaisesti, eli kun avaa ja sulkee muutaman kerran niin toimii.
Samoin takaluukun lukkopesä on "tukossa" ts avain menee puoliksi lukkoon. Liekö vaikea purkaa/puhdistaa ? CRC.tä ja lukkoöljyjä olen kokeillut.

Äänestä
  • Niin kyseessä on Vectra vm 1997

    Äänestä

  • make kirjoitti:

    Niin kyseessä on Vectra vm 1997

    , jepa ja minulla samavika tuon avaimen kanssa. menee kyllä lukkoon koko matkalta muttei rupea avain kääntymään kumpaakaan suuntaan. mitenkähän tuo maadoitus menee tuossa moottorissa kun kokeilee virtakynällä niin senmukaan tulisi kumpaankin virtaa? hmm,,, mutta järjellä ajateltuna toinen olisi maadoitus. vuan tiiäppä häntä,pittääpä melekeen kysästä opeliksen huollosta ettäpä olisiko niillä lääkettä vikaan?

    Äänestä

Farmarissa ainakin aiheuttaa mystisiä ongelmia se, jos johdot on murtuneet/rikki siirtokohdassa katosta luukkuun. Meinaan voipi tulla vastaan mitä tahansa. Ikkunat aukeili, keskuslukko toimi ja ei toiminut jne.. Sieltä suojamuovin sisältä kandee tsekata. Nuo kun laittoi (eristi/korvasi uusilla) kuntoon niin ongelmat häipyivät.

Äänestä
  • tsekataampa sieltä,,,

    Äänestä

  • Kiitoksia vinkistä! katsoin kyseisen paikan ja niinhän yksi johto oli poikki ja parissa johdossa eristeet rikki. Ne kun korjasi, niin keskuslukitus toimii moitteettomasti. Nyt kun saisi vielä jumituneen lukkopesän pelaamaan...

    Äänestä

  • KIITOS,,, siellähan se vika oli!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


takapaksi kirjoitti:

takaluukun keskuslukko ei toii, kokeilinmoottoria suoraan akuille , toimii. tulee virtakynällä mitattuna sähköäkin, missähän vika voisi olla, koneistokaan ei ollut jumissa. onko toinen piuhoista maadoitus, vai maadoittuuko moottori runkoon jotain muuta esim ruuvinkannankautta??? ja toinen jos ajan auton alamaäkeen keula ylöspäin parkkiin niin ei muutaman tunninpäästä käynnisty kunnolla, polttoaine putkisto tyhjenaa, mistä tämä voi johtua,, VECTRA 2,0 DTI -99 on malli

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu