1., 2. ja 3. kolmannes

Hölömö79

Miten jaotellaan siis ensimmäinen, toinen ja kolmas raskauskolmannes? Mitkä viiko noihin kuuluvat?

4

1417

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuik

      1. rv 1-12
      2. rv 13-25
      3. rv 26-40

    • Minä vain

      1. rv 0-13 6
      2. rv 14-27 6
      3. rv 28->

    • HDlady

      Tästä taitaa olla ainakin kaksi eri tulkintaa miten tuo jako menee. Perinteisesti on ajateltu raskauden kestävän sen 9kk, jolloin kolmannekset on ollu aina 3 kuukauden pituisia, eli 1. kolmannes viikot 1-12, 2. kolmannes 13-24 ja 3. kolmannes 25 eteenpäin. Tällä jaolla vaan tuo viimeinen kolmannes, siis jos lasketaan että kaikki kolmannekset ovat yhtä pitkiä, loppuisi jo viikkoon 36.

      Toinen tapa (ja varmaan se nykyaikaisempi) on jakaa raskausviikot (eli raskauden kestoksi lasketaan 42 viikkoa) kolmella. Eli silloin menisi näin:
      1.kolmannes viikot 1-14
      2.kolmannes viikot 15-28
      3.kolmannes viikot 29-42

      Tästä asiasta kiisteltiin muutama viikko sitten tällä palstalla, jos oikein muistan... toivottavasti tällä kertaa ei tule ihan niin paha tappelu :)

    • violent-violet

      työnnänpä minäki lusikkani tähän soppaan :D

      kun raskaus kestää sen 42 viikkoa niin sen jakaa kolmella eli jokainen kolmannes kestää 14 viikkoa...

      1. rv 0-14
      2. rv 15-28
      3. rv 29-42

      ainaki näin mie tän asian käsitän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7718
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3571
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2057
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1906
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1679
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1452
    10. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    Aihe