Kaakkoinen

Suomi

Olen vähän katsellut mustikkamielessä ympärilleni täällä kaakkoisessa Suomessa mutta kuivuus on tehnyt tehtävänsä,marjoja ei ole.Onko muilla samoja kokemuksia?Soiden reunuksia en ole käynyt tutkailemassa.Sama tilanne vadelmalla,kuivahtaneita varsia kyllä löytyy mutta kunnon vatukoita ei.Erään soramontun laiteilta keräsin muutaman litran.Puolukoiden tulota ei saa vielä mitään selvää.
Minkälaisia ovat näkymät näiltä osin muualla Suomessa?

2

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      Hillat on laitettu jo talven varalle, samoin mustikoitakin on tullut noukittua jo 3 sankollista, kypsiä ovat ja rämeiden laitamilla ihan kunnollisen kokoisiakin. Myös puolukkaaa näyttäisi tulevan mukavanlaisesti.

      • Oulun läänistä

        ja vadelmia pitäisi alkaa olla jo, mutta vasta tänään aioin katsastaa tilanteen. Ainakin puutarhavadelmaa tulee paljon ja laatu vaikuttaa hyvältä. Omasta pihasta olen syönyt jo kolmena päivänä.Mustikka ei ole metsäisimmillä paikoilla täysin kypsää. Odottelen vielä. Tulee vaihtelevasti ja osin pientä.Puolukasta en osaa sanoa vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      138
      5104
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3376
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2684
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2358
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      261
      1791
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1729
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1546
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1520
    10. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      19
      1281
    Aihe