Pitääkö maksaa TV-maksu, jos en hankin digi-viritintä? Tällä hetkellä on TV ja videot, jossa on analoginen viritin, joten tv-lupa pitää maksaa vaikka ei katsoisikaan TV:ta vaan ainoastaan videot.
Mutta 400 päivän päästä, kun nämä analogiset lähetykset loppuvat, niin pitääkö silloinkin maksaa TV-lupa, vaikka ei olisi digi-viritinta, vaan ainoastaan analogiset, joilla ei voi enää katsoa lähetyksiä?
Mutta 400 päivän päästä, kun nämä analogiset lähetykset loppuvat, niin pitääkö silloinkin maksaa TV-lupa, vaikka ei olisi digi-viritinta, vaan ainoastaan analogiset, joilla ei voi enää katsoa lähetyksiä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
pitkkä sinun nykyjään maksaa kännykkälua, jos sulla on NMT-puhelin? ei ei pidä maksaa, vaikka NMT:tä käytetään nykyjään melkein yhtäpaljon kuni silloin kun se oli olemassa (mutta nyt WLAN:in muodossa)
Eli ei pidä maxaa
Kysyin asiaa taannoin tv-lupahallinnolta, ei tarvi maksaa. Kysyin sähköpostitse, viesti on tallella jos joku rupeaa joskus ryppyilemaan.
Jos ei ole laitetta, jolla ohjelmia voisi katsoa, niin ei maksua.
Vastaus ei ole yksiselitteinen. Kuitenkin pääsääntöisesti e tarvitse. Poikkeuksen tekee se, että näetkö naapurimaan kanavia anlogisessa muodossa vastaanottopaikassasi, yleensä normaalilla antennilla, tai onko kyseisessä antenniverkossa, lähinnä yleisanttennijärjestelmä, laitteistoa joka muuntaa satelliitista tulevaa lähetystä analogiseen muotoon. Tällöin käsittääkseni lupamaksuvelvoite säilyy.
Tulkoot vain tarkastaja katsomaan niitä naapurimaan kanavia, jos on epäselvyyttä, itse en niitä katso kun en katso teeveetä nytkään. Jätän laitteen, koska lapseni saattaa poiketa ja katsella vanhoja videoitaan ja vuokravideoita, jos niitä löytyy, onpahan edes jotain katsottavaa hänellä, jos tulee teeveetä ikävä.