Tekisi mieli ostaa kunnon lisäsalama E 500 järjestelmääni. Vanha OM-sarjan T32 ei tietenkäään toimi (hyi-hyi Olympus) ja uudet järjestelmäsalamat ovat hirveän hintaisia (yli 200 euroa).
Onko kenelläkään olympusystävällä neuvoja ja kokemuksia hyvistä vaihtoehdoista E 500 valotusautomatiikkaan soveltuvista järjestelmäsalamoista?
Lisäsalama E 500 järjestelmään
4
919
Vastaukset
- kuvaaJa!
Olis tarjolla Olympus fl-40
- XV_yritys
Oly FL-40 on hyvä salama, mutta se toimii vain E-1 ja sitä vanhemmilla kameroilla. Minulla on toisena salamana FL-36, joka on kohtuuhintainen ja minulle riittävän tehokas ja nopea (hinta lienee 200-250). Olyn edullisin vaihtoehto on FL-20, joka lienee noin 150 euroa, mutta se ei ole erikoisen tehokas. Oly FL-50 on lähes 500 euron hintaisena varsin arvokas.
Metzillä on sovitin, jonka avulla heidän salamansa sopivat E-sarjaan. Sovittimesta ei minulla on minkäänlaisia kokemuksia.
Käsittääkkseni E-sarjassa voi käyttää kaikkia salamoita käsisäädöllä (mikäli niissä ei ole liian suurta jännitettä).
Olen muuten aivan samaa mieltä Olympusten huonosta sopivuudesta alaspäin.- Jarmo
Täytyy siis vain etsiä sopivaa kauppapaikkaa.
- jasku
Jarmo kirjoitti:
Täytyy siis vain etsiä sopivaa kauppapaikkaa.
huutonetissä näköjään kohtuu hinnalla fl-36. itselläni sama salama ja riittää omiin tarpeisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833