Eteisistukan vuoksi olen menossa keisarinleikkaukseen. Tietoa on löytynyt tosi vähän eteisistukasta ja odotuksen kulusta. Olisi mukava kuulla miten muiden loppuodotus on sujunut eteisistukan kanssa. Muutama viikko vielä pitäisi odottaa ja toivon, ettei vuotoa tule ennen sitä. (Leikkaus viikolla 37, ettei vuoto pääse yllättämään.)
eteisistukka
leikkaus häämöttää
3325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En nyt ole vielä loppuodotuksessa menossa, mutta haluaisin vain kuulla kokemuksia siitä, kuinka yleistä on, että istukka nousee raskauden kuluessa itsestään ylemmäs? Seurattiinko sinulta istukan sijaintia useasti?
Itselläni havaittiin rakenneultrassa istukan olevan hyvin alhaalla, mutta uskoivat sen nousevan itsestään ylöspäin. Kontrolliin minulla on aika rv:llä 32.
Ja anteeksi kun näin poikkean kysymyksestäsi, mutta oli pakko ottaa puheeksi kun aiheeseen liittyi :)
Mulla olisi ollut kanssa kontrollikäynti viikolla 32, mutta juuri pari päivää ennen käyntiä oli ihan pientä tiputteluvuotoa. Kävin äitiyspolilla tarkistamassa tilanteen ja totesivat, että istukka on yhä niin kohdunsuun edessä, ettei se siitä enää tarpeeksi nouse. Meinasivat varata saman tien ajan keisarinleikkaukseen, mutta se taidettiin sopia viikolla 34. (Leikkausaika viikolla 37.)
Istukka jää nousematta todella harvoin, muutamalla ystävällänikin on todettu eteisistukka rakenneultrassa ja heillä on kaikilla istukka noussut vatsan myötä. Minulla ei vaan sattunut nousemaan ja nyt odottelen keisarinleikkausta. Seurantoja on parin viikon välein (tuosta 32 viikosta alkaen). Koska minulla oli tiputteluvuotoa, sain matkustuskiellon ihan varmuuden vuoksi, jos istukka alkaisi irtoamaan. Muuten kehotettiin elämään normaalia elämää, mutta nostelua, kumartelua ja kantamista pitäisi välttää. Lisäksi seksi ja sisätutkimukset kiellettiin, ettei kohdunsuu ärsyynny ja ala vuotaa.
34 viikolla oli jälleen tiputteluvuotoa. Ohjeen mukaan tilasimme ambulanssin (se on varmuuden vuoksi, jos vuodon määrä sattuu lisääntymään). Meiltä on vain muutama kilometri sairaalaan, joten sinne pääsi nopeasti. Vauva voi hyvin ja tiputtelu loppui illan aikana ja pääsin kotiin jälleen odottelemaan. Nyt olen ottanut todella rauhallisesti ja levännyt kunnolla. Vauvakin alkaa olla sen kokoinen, että keuhkotkin todennäköisesti jo toimivat ja kokoarvio on hyvä. Levollisin mielin odotan tulevaa leikkausta, mutta kassi on kyllä valmiina. :)
Mutta kysymykseesi vielä palatakseni, todella yleisesti istukka nousee ylös vatsan kasvaessa. Ja jos ei satu nousemaan, ihan hyvin tässäkin on jakseltu ja lääkäreiltä ja hoitajilta saa hyvin tietoa. Ainoa mitä kaipaisi lisää on muiden odottajien kokemukset sekä yleistä tietoa esim.netistä. Niitä löytyy tosi vähän.
Turha murehtia vielä istukan nousemista, yleensä se tosiaan nousee kohdunsuun edestä. Ja jos ottaa hiukan tavallista rauhallisemmin viikolle 32 asti, niin voi olla varmempi olo. :)
Paljon vastauksestasi! Oikein mukavaa loppuodotusta sinulle!