Siis tää on ihan älytöntä, mutta mua pelottaa ajatuskin että koiralle tulee kohtutulehdus, vaikka meillä on vasta pieni pentu, mutta narttu.
Olen täältä lukenut, että oireena on esim. paha haju. MITEN paha, mistä sen tietää että se haju tulee juuri kohtutulehduksesta, mille se haisee?! Ja vuoto tietysti, mutta entä muita oireita? Pelkään koko ajan ihan älyttömästi tollasia.
Minkä ikäisenä kohdun voi leikata, sanotaanko myös narttukoiran leikkausta kastroinniksi? Pitääkö tulla monta juoksuaikaa ensin?
Olen täältä lukenut, että oireena on esim. paha haju. MITEN paha, mistä sen tietää että se haju tulee juuri kohtutulehduksesta, mille se haisee?! Ja vuoto tietysti, mutta entä muita oireita? Pelkään koko ajan ihan älyttömästi tollasia.
Minkä ikäisenä kohdun voi leikata, sanotaanko myös narttukoiran leikkausta kastroinniksi? Pitääkö tulla monta juoksuaikaa ensin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kohtutulehdus voi oireilla hyvin monilla eri tavoilla. Luettelen tässä muutamia tunnusmerkkejä ja muilla saattaa olla myös muunlaisia kokemuksia.
Kohtutulehdus voi tulla myös hyvin vähäisillä oireilla, salakavalasti.Narttukoiran epämääräisten ylimääräisten vuotojen syy olisi aina selvitettävä.Juoksujen aikataulusta on syytä pitää kirjaa.
Kohtutulehdus voi tulla mihin juoksunkierron aikaan hyvänsä, mutta yleisin se lienee n.2kk kuluttua juoksusta.Se voi tulla minkäikäiselle koiralle hyvänsä, mutta suurin sairastumisriski on keski-ikäisillä ja vanhoilla nartuilla. Pennuttaminen ei poista kohtutulehduksen mahdollisuutta.
Kohtutulehdus voi olla vain kohdun limakalvoilla, jolloin se on vielä hoidettavissa antibiooteilla. Jos kohtutulehdus etenee pitemmälle tai jos kohtu on limakalvoiltaan jo muuten paksuuntunut ja sinne iskee tulehdus, ei sitä antibiooteilla yleensä enää saa parannettua, vaan leikkaus on ainoa hoito, tilaa kutsutaan märkäkohduksi.
Aina ei myöskään vuotoa tule, vaan se jää kohtuun aiheuttaen nopeasti koiran voinnin huononemisen ja vaaran,että kohtu repeää vatsaonteloon. Tilanne on hengenvaarallinen.
Aina ei kohtutulehdus aiheuta alkuvaiheessaan ruokahalun menetystä eikä juomisen lisääntymistä, vaikka se yleistä onkin.Koira voi melko pitkäänkin olla varsin hyväkuntoisen oloinen, vaikka tila etenee.Tarkkana kannattaa siis olla, romahdus voi tulla tällöin nopeasti ja dramaattisesti.
Hajusta: se voi olla joko erittän paha tai vain hiukan "tunkkainen " se ei siis myöskään ole mikään ehdoton tunnusmerkki.
Paniikkiin ei ole aihetta, opi lukemaan koiraasi, kyllä sairas koira kuitenkin aina jollain tavoin oireilee.Yhteys eläinlääkäriin kannattaa ottaa mieluummin liian aikaisin, kuin liian myöhään.
Jos nartulla ei ole jalostuskäyttöä, sen voi leikkauttaa noin 3kk kuluttua ensimmäisestä juoksusta.Eläinlääkäri osaa vastata tähän luotettavimmin, tästä on nimittäin olemassa hiukan toisistaan poikkeavia suosituksia.Riippunee myös hiukan yksilöstä ja rodusta??
Liekö koskaan juniorille tullutkaan, mutta kohtu kannattaa leikkauttaa nartulta aina kun ei käytä jalostukseen. Ei tarvii kestää juoksuja yms mielialahäiriöitä kuten meidän nartulla ihan sairaat valeraskaudet.Nyt tyttö on tyytyväinen, joskin leikkauksen hintaa kannattaa ehdottomasti kysyä useammalta eläinlääkäriltä.On SUURIA eroja.Omani toipui leikkauksesta alle viikossa, mutta oli aluksi tosi kipeä ekat pari pvää, joten jouduin ottamaan töistä palkatonta. Eivät nimittäin leikkaa viikonloppua vasten,jos komplikaatioita.
Kannattaa leikata kohtu pois ennen ensimmäistä juoksua. Kohdun pois leikkaaminen ehkäisee nisäkasvaimia.