Olisikohan jollain paikkakunnalla (tai isännöintiketju ympäri Suomen) kysyntää ns. arvoisännöitsijöille, jotka mainostaisivat itseään ja joilla olisi ajantasainen tieto uusien asuntojen arvon säilyttämisestä (ja tätä kautta terveysarvot) etenkin noiden kosteusvaurioiden ehkäisyssä ja niiden ensitilassa hoitamisesta perusteellisesti. Millä taloyhtiöllä olisi varaa ottaa kunnollinen isännöitsijä, joka kanssa työroolinsa mukaisesti pitäisi kiinni siitä, että remontti tehdään kunnolla ja antaisi osakkaille (siis hallitukselle) rehelliset ja suuret remonttibudjetit?
Tällaiselle toiminnalle tuskin olisi kysyntää, koska monissa omistuskerrostaloissa valtaenemmistönä ovat vanhukset, jotka eivät (enää) ymmärrä, kuinka hyvä remontti tehdään. Eivät sitä toki ymmärrä nuoremmatkaan kaikki. Eläkkeistä ei monen sanomana ole varaa maksella "toisten" (yhteisen talon) remontteja. Siksi taloyhtiöissä pitäisi olla ns. remontti/vahinkorahasto, mitä voisi kerryttää ilman verottajan kynsiä.
Tällaiselle toiminnalle tuskin olisi kysyntää, koska monissa omistuskerrostaloissa valtaenemmistönä ovat vanhukset, jotka eivät (enää) ymmärrä, kuinka hyvä remontti tehdään. Eivät sitä toki ymmärrä nuoremmatkaan kaikki. Eläkkeistä ei monen sanomana ole varaa maksella "toisten" (yhteisen talon) remontteja. Siksi taloyhtiöissä pitäisi olla ns. remontti/vahinkorahasto, mitä voisi kerryttää ilman verottajan kynsiä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minulle on soittanut yksi henkilö tällä viikolla. Hänen asunnostaan löytyi märkä kylpyhuoneen lattia. Myös kylpyhuoneen seinässä kasvaa harmaata hometta ja haju on kamala. Tämä henkilö, jolla ei ole ollut koskaan mitään allergioita, on alkanut oireilla.
Kaksi nuorta poikaa ja yksi vanhempi mies olivat tulleet korjaamaan asuntoa tänään. He aikoivat vaihtaa lattian ja kuivattaa VAIN SEN eikä seinää. Tämä henkilö yritti sanoa, että seinähän on myös homeessa ja kaakelit on poistettava. Ei tarvitse - oli isännöitsijän vastaus. Homeita ei ole edes tutkittu. "Niitä ei tarvitse tutkia" oli isännöitsijä sanonut.
Tämä henkilö ottaa huomenna yhteyttä terveystarkastajaan. Hän soitti taas äsken.
Monenlaisia isännöitsijöitä on ja monien on tapeltava oikeuksistaan kun yrittää suojella terveyttään.
Meidänkin ex-osaketalossa kun toinenkin perhe alkoi epäillä k-vauriota, parjasi isännöitsijä minua heille, että vain liioittelen ja suurentelen asioita. Sitten kun naapuri pyysi jo kolmatta kertaa vihaisena, tuli isännöitsijä (yli sata kosteuslukemat sielläkin). Muita kommentteja oli: "ja mitä vielä", "puhu nyt tästäkin kylillä" ym.
Isännöinti loppuu, jos ei tanssi, kuten taloyhtiön hallitus on sanonut. Isännöitsijä itse sanoi, että kyllä "tässä työssä on oltava mielipuoli, terve tyyppi ei tätä työtä tee" ja "näyttelijänlahjoja tarvitaan joka päivä, selvä se". Kuulemma vapaa-ajallakin vanhukset ahdistelevat isännöitsijöitä "kylillä" ja syyttävät vanhusten rahojen tuhlaamisesta. Naapurin remontti (k-vaurio-) tehtiin siten, että kaikki "kosteus" otettiin hakkaamalla pois (ei mitään suojauksia, ei kuivatuksia yhtään) ja kannettiin kannettomissa laatikoissa käytäviä pitkin auton lavalle. Juuri tuon remontin jälkeen koko perheemme alkoi oireilla uudelleen ja siitä lähtien yskittiin ja kakottiin (liekö mennyt ilmastointikanaviin). Olimmehan saaneet elää muutaman päivän "paratiisissa" remontin jälkeen, ja sitten kaikki alkoi melkein kuin alusta. Naapurin porukka on hyvin "sopeutuvaista" sakkia, ei varmasti vaadi ja kyseenalaista mitään (hiljaisia hyssyköitä). Kun puhuin heille homeista ja meidän k-vaurioasioista, viileni lastenkin keskinäiset välit ja käynnit harveni. Olen varma, että heille ei homeita ole, eikä niitä tietenkään mitenkään mitattu. Kiva tietää ajan kanssa, vieläkö heilläkin on lapset astmassa ja nuhassa (ja kaikissa kulkutaudeissa) koko ajan. Mistään puhumisesta (ja kirjoituksista) ei ollut "apua". He olivat tyypillisiä maalaistolloja, jotka eivät edes suostu ajattelemaan hetkeä jostain asiasta toisin eli tutkimaan.
käyttää nimitystä maalaistollo yleistävässä merkityksessä? Se voi tuntua maalla asuvista vähemmän mairittelevalta ja vain toistaa vanhaa elitististä näkemystä siitä, että kaupunkilaiset ovat noin keskiverroin maalaisi viisaampia. Tietänet itsekin, että koulutus on yhtä hyvä maalla ja kaupungissa.
ovat mielestäni hyvin metsäläiskansaa eli maalais- tai kaupunkitolloja - miten sen nyt haluaa sanoa. Meillä on ulkohuussit, nokkaa kaivetaan ihmisten ilmoilla (korviakin), kusta lorotetaan minne sattuu, viina tekee tepposensa ym. Monissa kehitysaskeleissa tullaan viimeisenä, otetaan ensin muista mallia.
Ei tollous ole koulutuksesta kiinni, eikä kaupunkitollo ole maalaistolloa fiksumpi (voi kyllä ollakin, kun sivistystä on helpommin saatavilla; mikä on sivistystä..) - metsäläisiä silti. Olen itsekin maalainen.
taloyhtiöitä löytyy. Omassamme 15 asunnon kerrostalossa pidetään huoli talon kunnosta. Korjaukset tehdään vähän etuajassa. Mutta meillä onkin hallituksessa keski-ikä paljon alle 30 ja muutenkin fiksuja ihmisiä. Isännöitsijäkin on laitettu ruotuun, se on hallituksesta kiinni. Tosin yhtiövastikkeemme on korkein alueellamme, mutta se on pieni hinta siitä, että kaikki on kunnossa. Ilmanvaihtokin puhdistetaan viiden vuoden välein ja jos jotain korjattavaa ilmenee, asia laitetaan heti kuntoon ja KUNNOLLA. Jos joku myy asuntonsa, kaupaksi menee heti ja hyvään hintaan, kun on mallikelpoisesti hoidettu yhtiö. Hyvän yhtiön maine kiirii yllättävän laajalle. Moni asukkaamme (itsekin) on saanut suoria ostotarjouksia.
Uskoako vai eikö.. Enemmän kuulee piheistä taloyhtiöistä, joista aina joku hallituksen jäsen muuttaa pois ennen kuin on aivan pakko tehdä jokin kallis remontti. Näin ainakin meillä täällä maalla (etelässä). Varmaan tuolla keski-iällä ja "asukaskoostumuksella" on merkitystä. Onnea todella!!
Malli-isännöitsijä. "Piikki auki ja kämppä kuntoon". Homeet ja myrkyt vekeen.
Siinä se on. Ei pihistellen asumisterveyttä voida parantaa eikä paljoa asumisviihtyvyyttäkään.