Semmonen kyssäri vaan että käytetäänkö potkunyrkkeilyssä pään suojuksia? Ja mitä vahvuuksia potkunyrkkeilyssä on verrattuna thaiboxingiin? Käykö potkunyrkkeily samalla tavalla raskaaksi päälle kun harrastaa pitkän aikaa kuten nyrkkeily? (aivosolut palaa ym.)
Suojukset?
2
1015
Vastaukset
- AndyS
"Semmonen kyssäri vaan että käytetäänkö potkunyrkkeilyssä pään suojuksia?"
Kyllä käytetään. Yleensä pääsuoja ei ole treenatessa pakollinen, mutta jos sparraa enemmän, se on erittäin suositeltava. Itse pyrin välttämään aina sparraamista ilman kypärää jos vain mahdollista. Amatööriotteluissa kypärä on pakollinen. Ammattilaismatseissa ei ole kypäriä, mutta säännöllisesti ammattilaismatseja ottavia potkunyrkkeilijöitä on Suomessa ehkä kymmenkunta.
"Ja mitä vahvuuksia potkunyrkkeilyssä on verrattuna thaiboxingiin?"
No tämähän riippuu siitä, mihin niitä vahvuuksia haetaan. Keskimäärin potkunyrkkeilijät lienevät parempia lyömään, koska thainyrkkeilyssä sitomisella (ns. thaipaini) voi melko paljon häiritä lyöntejä, eikä se siksi ole yhtä tärkeää. On toki olemassa myös thainyrkkeilijöitä, jotka lyövät taitavasti.
"Käykö potkunyrkkeily samalla tavalla raskaaksi päälle kun harrastaa pitkän aikaa kuten nyrkkeily? (aivosolut palaa ym.)"
Ei. Ensinnäkin nyrkkeilykin on mainettaan huomattavasti turvallisempaa. Lisäksi potkujen mukaanotto pidentää otteluetäisyyttä ja aiheuttaa sen, että koppeja päähän ei tule yhtä paljon erää kohti. En ole nähnyt yhtään pitkän linjan potkunyrkkeilijää, joka olisi jotenkin havaittavasti tyhmentynyt - tai sitten ne on olleet aloittaessa tosi fiksuja. ;-)
Harrastetasolla ei muutenkaan yleensä hakata mitenkään tolkuttomasti ihmisiä, vaan turvallisuus on etusijalla. Ei sen vaarallisempaa kuin muukaan kuntourheilu. Vakuutusmaksujen taso on myös ihan inhimillinen esim. palloilulajeihin verrattuna. Yleisimmät vammat ovat erilaiset ruhjeet jalkoihin. - minä vaan
Pääsuojia käytetään amatööriotteluissa aina ja treeneissäkin kannattaa käyttää. Jos treenaat tosissasi eli kilpaillaksesi, niin iskuja joudut ottamaan vastaan. Itselläni on takana pitkä ura potkunyrkkeilyssä ja nyrkkeilyssä. Olen joutunut/saanut kokea lajien kivat ja kovat puolet. Muutama aivotärähdys ja luunmurtuma mahtuu mukaan (nenäluu, varpaita, kylki). Loppujen lopuksi vammoja sattuu melko vähän, kun ottaa huomioon lajin luonteen. Olisi typerää väittää, että kyseessä on vaaraton laji mutta yhtään tyhmentynyttä potkunyrkkeilijää en ole tavannut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658410KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4477543Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563619Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1143033Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542735Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211621