Viime viikko oli Finnairin kannalta hyvin erikoinen, koska siitä taidettiin selvitä ilman peruutuksia tai yli viiden tunnin myöhästymisiä.
Tällä viikolla palattiin jo normaaliin päiväjärjestykseen:
- AY79 Nagoyaan on peruutettu
- AY88 Kantonista pahasti myöhässä. Vieläkään ei ole arvioitua tuloaikaa annettu, vaikka koneen piti saapua yli kaksi tuntia sitten Helsinkiin.
Tällä viikolla palattiin jo normaaliin päiväjärjestykseen:
- AY79 Nagoyaan on peruutettu
- AY88 Kantonista pahasti myöhässä. Vieläkään ei ole arvioitua tuloaikaa annettu, vaikka koneen piti saapua yli kaksi tuntia sitten Helsinkiin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oletko se 15-v finninaama Fsnordicista?
Mistäs sinä tiedät poju mikä on hajonnut ja minne.
Ja tutkimalla kansainvälisiä vertailuja lentoyhtiöiden täsmällisyydestä vähän tyhmempikin saattaa ymmärtää miten muiden yhtiöiden koneet reistailevat.
Olin menossa Kantoniin tuona päivänä. Kone rullasi kiitoradalle jo mutta ei kiihdyttänyt vaan rullasi kiitoradan kokonaan päästä päähän ja kääntyi takaisin terminaaliin. Kapteeni kertoi, kun oltiin kiitoradan alkupäässä että koneessa on huomattu joku vika ja rullataan takaisin lähtöpisteeseen. Noh, konetta tarkasteltiin about puoli tuntia ja kapteeni kertoi sitten että vika on korjattu odotettua nopeammin ja niin mentiin takaisin kiitoradalle ja lentoon. Myöhästyminen Kantoniin saavuttaessa oli noin 1 tunti ja siihen vaikutti myös se että Helsingissä lento myöhästyi myös joidenkin matkustajien takia. Ihmeellisintä oli se että kun kuukausi siitä palasin Suomeen Kantonista, kone oli puolityhjä.
miten tällaista voi tapahtua???
Finnairin koneen piti saapua Kantonista eilen klo 15.10. Nyt on jo kulunut jo vuorokausi mutta koneesta ei vieläkään ole kuulunut mitään, edes arvioitua saapumisaikaaa ei ole. Mitä on tapahtunut, ovatko UFO:t kaapanneet koneen (Finnairin huolto ja täsmällisyys ovat maailman huippuluokkaa, ne eivät siis voi olla syynä myöhästymiseen)?
Pahasti myöhässä,mutta Hong Kongissa jo portti suljettu,ja jos nyt ei enään mitään yllättävää tapahdu,niin Olga olisi takaisin Hesassa tossa 2-3 aikaan aamuyöstä.Mulla kaveri tossa koneessa,kiinnostavaa kuulla mitä oikein tapahtui,kunhan pääsee nyt ensin takaisin...
Nyt arvioitu saapumisaika on 3.00 yöllä. Eli kone on vain 36 tuntia myöhässä...
saapuu kello 3.00. Ja pallo heitetään seuraavaksi Bangkok/Singapore matkustajien riesaksi. Eli kyseinen lento viivästyy "ainakin" 6 tuntia.
En ole koskaan lentänyt liikennesuihkarilla mutta Cessna 172:lla noin 500 tuntia.Siinä tsekataan kaikki tarkasti ennen lähtöä eikä mitään jätetä sattuman varaan ja kyydissä on vain 4 matkustajaa. Älkää nyt hyvä hyssykät luulko että joku MD-11 nousee ilmaan kyydissä 300 matkustajaa lentääkseen 10 tuntia toiselle puolelle maapalloa,jos jossain on VÄHÄÄNKÄÄN häikkää.Eikö ole parempi että mennään perille vaikka 36 tuntia myöhässä kuin ei milloinkaan...Ei elämä voi siitä olla kiinni.Menkää vaikka jonkun Venäläisen lentoyhtiön sisäiselle lennolle niin suorastaan rukoilette pääsevänne Finskin kyytiin.Lentäjät vodkahuuruissa,koneita ei huolletta,lähdetään lentoon liian pienellä kerosiinimäärällä jne.
Lentokoneet ovat koneita, siinä missä autot, astianpesukoneet, kännykät, televisiot yms. Ja kuten muutkin koneet, niihinkin tulee toisinaan vikoja, jotka on korjattava. Ja lentokoneiden osalta se nyt sattuu viemään toisinaan aika lailla aikaa!
Itse en ainakaan halua lentää rikkinäisillä koneilla, riskeeraten kaikkien koneessaolijoiden hengen, vain sen vuoksi että joku nettinörtti ei pääsisi valittamaan jollain keskustelupalstalla että koneet on myöhässä tai hajonnut.
Toivonpa todella ettet koskaan tule olemaan sellaisessa ammatissa jossa sinun käsissäsi on vastaavanlaisia päätöksiä!
En minäkään ymmärrä miksi pitää elämöidä sillä jos jonkin yhtiön, olipa se mikä tahansa, koneeseen on tullut vikaa, joka viivästyttää kyseistä ja seuraavia lentoja.
Niin kauan kun välittävät korjata koneensa niin hyvä juttu! Ei pitäis edes tolla alkup. kirjoittajalla olla valittamista.
Valittakoon sitten kun eivät enää koneitaan korjaa!
Ja alkuperäinen kirjoittaja näyttäköön nykymaailmasta lentoyhtiön, jolla on tuosta vaan varaa seisottaa ylimääräisiä koneita kentänlaidalla odottamassa että josko yksi kone hajoaa, niin saadaan varakoneellekin vähän käyttöä! Sellasta firmaa ei ole! Kyllä kaikissa lentoyhtiöissä kaikki koneet on mahd. paljon käytössä.
Se on katsos bisnestä!