Mikä voiteluaine ei vahingoita

Eli öljy vahingoittaa kumiosia niin ei voi ruiskuttaa ihan joka paikkaan mutta mikä olis semmoinen turvallinen?
3513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tällä alalla, mutta mitenkä olisi nämä liukuvoiteet eli liukkarit.

Äänestä
  • vahingoittaa luonnonkumia, mutta ei yleensä tekokumia. Mistä löydät nykyään luonnonkumia?

    Äänestä

Silikoniöljy pitää esim. auton oven tiivisteet pehmeinä ja notkeina. Silikoniöljyllä käsitelty oven tiiviste hylkii vettä, joten se ei voi jäätyä.

Silikoniöljyä myydään spray-pullossa autotarvikeliikkeissä ja huoltoasemilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumia kirjoitti:

Eli öljy vahingoittaa kumiosia niin ei voi ruiskuttaa ihan joka paikkaan mutta mikä olis semmoinen turvallinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu