media-assarin koulutus

spibe

Elikkä missä voi opiskella media-assariksi ja millainen koulutus on? Ei taida ala olla kauhean rahaa tuova valinta, mutta kiinnostaisi kovasti :)

9

2521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtön assistentti

      Ei kannata opiskella. Alan työttömiä on 99% valmistuneista, koska alalle on koulutettu liikaa väkeä ja palkat on todella surkeat.

    • sama

      Samaa mieltä edellisen kanssa. Jos et hingu itse yrittäjäksi tai lähde ulkomaille, niin töitä ei juurikaan ole. Miksi kukaan ottaisi töihin media-assistentin, kun korkeammin koulutettuja medianomeja on heitäkin tolkuttomat määrät työttöminä? Ystäväni valmistui pari vuotta sitten medianomiksi ja on pätkätöissä Helsingissä. Hän on kuulemma onnekas, sillä suurimmalla osalla vuosikurssilaisista ei ole oman alan työtä.

      Tietenkin siinä tapauskessa, että ajattelet assari n koulutusta pohjaksi muille opinnoille, niin voi olla ihan hyvä valinta. Oppiihan siellä kuitenkin kaikkea hyödyllistä. Varo kuitenkin kaikkia perä-hikiän opistoja, sillä niissä ei välttämättä ole laitteisto ja opettajat kovin tasokkaita. Esim. Tampereen ammattiopisto (vai mikä se nyt onkaan nimeltään) on luultavasti hyvä valinta.

    • ope

      Elokuva- ja televisioalan media-assistenttien palkat löytyvät täältä: http://www.teme.fi/PALKAT/eloktyo.htm

      Assistentit kuuluvat palkkaryhmiin 2 ja 3. Palkat eivät kuitenkaan riipu koulutuksesta, vaan työtehtävistä. Mikäli media-assistentti toimii vaikkapa musiikkivideon tai dokumentin pääasiallisena kuvaajana, on myös palkkaus sen mukainen. Työtehtävät eivät ole koulutuksesta kiinni.

      Helsingissä media-assistentin tutkinnon suorittaneista 30 prosenttia sijoittuu alalle koulun jälkeen. Noin 30 prosenttia jatkaa opintojaan, noin 30 prosenttia pitää välivuoden (tähän kuuluvat mm. armeijaan menevät miehet) ja noin 10 prosentista ei ole tietoja.

      Fakta on myös, että parhaat työllistyvät. Jokaisesta opettamastani 16 hengen ryhmästä 5-6 tulee varmasti alalle ja saa ihan hyvän työpaikan. Kaikille ei kuitenkaan ikävä kyllä koskaan selviä, että media-ala on ihan oikeasti raskas ala, jossa menestyäkseen täytyy olla aktiivinen ja omatoiminen - teknisestä osaamisesta puhumattakaan.

      Mikäli haluat oikeasti alalle, todellakin vältä "Takahikiän opistoja". Mikäli opettajasi on 70-luvun filmitekniikkaan jämähtänyt alan firmoista lemput saanut juoppo, voi olla ettei sijoittumisesi ole enää välttämättä edes sinusta itsestäsi kiinni. Toinen ääripää on sitten se mediakasvatuksesta gradunsa tehnyt nuori opettaja, jonka alan kokemus rajoittuu kotikunnan esittelyvideon editointiin. Pedagoginen pätevyys ei vielä kerro mitään ammattiaineopettajan osaamisesta.

      Valitse oppilaitos, jonka opettajat ovat myös aktiiveja alan tekijöitä. Heillä on paras tatsi tämän päivän tekemiseen. Ole kriittinen ja tee testi: katso netistä ko. oppilaitoksen ammattiaineopettajat ja pistä googlaten, mitä tietoja opettajista löytyy.

      Oppilaitosten suhteen kannattaa todellakin olla kriittinen. Monissa "Takahikiän opistoissakin" on huippulaitteet. Niistä ei kuitenkaan ole juurikaan hyötyä, mikäli opettajat eivät tiedä, millaisia tuotteita niillä tehdään. Pelkkä tekninen osaaminen kun ei ikävä kyllä työllistä, vaan myös media-assistentin tehtävissä sisältötuotannon tajuaminen, se MITEN ja MIKSI asioita tehdään on oleellista.

      Hyvä oppilaitos takaa hyvän pohjan sekä ammattiin että jatko-opintoihin. Se miten vietät seuraavat kolme vuotta elämästäsi voivat olla ratkaisevia vuosia, joten kannattaa ottaa selvää, mihin on pyrkimässä.

    • Älä masennu, yritä rohkeasti

      Tuossa joku kirjoitti että media-assistentin koulutus tuo palkkaa tehtävän mukaan ja se on totista totta. Ei pidä uskoa kaikkiin valittajiin. Itse valmistuin media-assistentiksi kaksi vuotta sitten ja tällä hetkellä toimin sanomalehdessä tuottajana, aikaisemmin olin toimittajan tuuraaja. Palkka on tehtävän, ei koulutukseni mukainen, tällä hetkellä peruspalkka hiukan yli 2400 euroa kuussa ja siihen tulevat sitten päälle vuorolisät tarvittaessa. Toimittajana palkkani oli muutaman satasen alempi, mutta vuorotyöstä tuli vastaavasti noin 600 euroa kuussa peruspalkan päälle. Samassa työpaikassa on sivutaittajana media-assistentti, joka valmistunut kanssani yhtä aikaa, ja hän tekee taittotyötä hiukan pienemmällä palkalla mutta hänelle tulee vastaavasti paljon enemmän sunnuntai- ja iltalisiä.

      • on tämä

        Totuus on kuitenkin se, että työttömäksi joudut aivan varmasti. Tiedän kokemuksesta.
        Ja jos satut löytämään töitä palkka on max 1400e/kk


    • Kerttu leppänen

      Itse olen media-assistentti ja opiskelin Pohjois-Karjalna ammattiopistossa, Outokummussa. Sieltä on tosi moni halukas saanut töitä ihan jo senkin takia, että kouluaikana oikeasti tehdään OIKEITA töitä. Siellä on oma tv-kanava ja radioasema ja siellä tehdään niihin ohjelmaa paljon muuta. Itse olen tehnyt tunti- ja määräaikaisuuksia heti valmistumisen jälkeen, mutta otin koulun tosissani ja käytin työharjoittelun hyödyksi.

      Se on kyllä myönnettävä, että vaikka töitä tällä alalla on huomattavasti vähemmän, kuin tekijöitä, niin tilastoja kyllä huonontaa ne kaikki vetelykset, jotka keksivät eivät sitten osaakaan tehdä mitään, mutta paperit on kädessä kumminkin.

      Tää homma on paitsi itsestä myös tuurista kiinni.

      • Okulle

        Voin sanoa, että ko. oppilaitos antaa valmiudet tv-työhön jos vain itse haluaa. Itse valmistuin vuonna 2001 ja puolen vuoden päästä pääsin Ylelle hommiin ja siitä asti oon ollu YLE:llä täyspäiväisesti, vakinaisteittiin vuosi sitten. Ei se koulutus vaan oma-aloitteisuus ja aktiivisuus. Pikku vinkkinä, että työharjoittelu kannattaa tehdä hyvässä paikassa, se avaa ovia.


      • Huippukoulu

        Itsekin Outokummun media-assareita! Koulun eduksi luettakoon oikeiden töiden tekeminen ja loistavat mahdollisuudet tehdä paljon työharjoitteluja, joissa saa työkokemusta ja referenssejä jatkoa varten. Oikeita asiakastöitä tehtiin opiskelujen ohessa ja omia mielenkiinnon kohteita pystyi painottamaan. Opetus oli ammattitaitoista ja tilat ja koneistot ajantasalla.

        Suoraan koulunpenkiltä pääsin suuren kansainvälisen firman palvelukseen, joka ei kuitenkaan ollut minun juttuni ja tällä hetkellä toiminkin yksityisyrittäjänä omassa mainosalan yrityksessä :)

        Suosittelen lämpimästi! Eihän mikään koulu ihmeitä tee, mutta kiinnostuneille ja aktiivisille ihmisille Outokumpu tarjoaa varmasti loistavat välineet jatkoa ajatellen.


    • assari HEWHEHEHHEHH

      HOHOOH HOH HO HO HO HO H
      IHIIHIHI IH IH> HI>HII>IHIH
      HUHUHUUUHUHU H
      AAHHYAHAHAHHAHAA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      123
      10812
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      259
      4682
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4033
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      179
      3529
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      89
      3371
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      48
      3267
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      80
      3158
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2839
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      68
      1841
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      190
      1708
    Aihe