Miksi ei enää yleisölennätyksiä!

lentäjän poika

Ennen oli yleisötapahtumia, joissa oli yleisölennätystä.
Nykyään sekin kulttuuri on hävinnyt. Haluaisin käyttää perhettäni lennätyksellä pienkoneella tai helikopterilla, mutta ei ole enää tilaisuuksia, joissa olisi mahdollisuus moiseen.
Ovatko lentolaitteiden omistajat rikastuneet, ettei tarvita enää tällaista bisnestä.

Olisi jazzien aikana ollut mahtava päästä katsomaan koneesta areenaa...
saa vaan muistella kuinka 70-luvulla tämäkin oli paremmin, juhannuksena pääsi yleisölennolle...

3

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertoo totuuden

      mee takasi sinne seitkytluvulle, nyt on vuosi 06

      • Horoc

        Jälleen yksi anusaulosta putkahtanut persereikä aukoo päätään. Tämä palsta ei ole yksin huonon kasvatuksen saaneille penikoille.
        Ei paljoa järjenvalo paista.
        Ota sinäkin nettijohto seinästä ja kirjoittele sitten cmd-tilassa ja aina kun saat rivin valmiiksi niin eikun paina "enteriä".

        Kaikkea vittumaista sulle ja keskisormea perään!!


      • PPL pilotti
        Horoc kirjoitti:

        Jälleen yksi anusaulosta putkahtanut persereikä aukoo päätään. Tämä palsta ei ole yksin huonon kasvatuksen saaneille penikoille.
        Ei paljoa järjenvalo paista.
        Ota sinäkin nettijohto seinästä ja kirjoittele sitten cmd-tilassa ja aina kun saat rivin valmiiksi niin eikun paina "enteriä".

        Kaikkea vittumaista sulle ja keskisormea perään!!

        ei voi enää lentää kun Suomen Ilmailulaitos, joka ilmoittaa edistävänsä kaikkea ilmailua, on tehnyt säännöt joita noudattava ei kertakaikkiaan enää voi ottaa kyytiin matkustajia jotka maksavat keikasta. Ja lisäksi ainakin Porin Ilmailukerhossa on oikein vahteja joilla ei tunnu olevan muuta elämää kuin toisten lentäjien vahtiminen. Lentotunti 4:n hengen koneella on nykyisin niin kallista että vain kerhon eliitti pystyy lentämään omalla kustannuksellaan. Eli heillä on niinsanottu kategoria 0 tai 1 jolloin lentotunnin hinta on vain osa todellisesta. Tuleekin välillä mieleen että mitähän verottaja sanoo tuollaisesta systeemistä jossa kerhossa tehty työ palkitaan lähes ilmaisilla lentotunneilla. Se on hyvä palkka kun Cessna 172 lentotuntihinta on normaalisti lähes 100 €uroa ja ykköskategoriassa olevalle murto-osa siitä. Ja sitten on muutama jotka lentävät ilmaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      339
      3434
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      219
      2959
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      61
      2460
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      178
      1532
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      19
      1375
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1347
    7. 61
      972
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      965
    9. Mitä jos soitan sulle niin ettei numero näy?

      😊
      Ikävä
      90
      907
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      844
    Aihe