siiliparka:(

huolestunut tyttö

semmosta vaan tuli mieleen kertoa, että tossa alkukesästä kaksi pikkutyttöä oli uimarannalla uittamassa siiliä, joka oli sidottu paalinarulla niin että sitä pysty taluttamaan. Järkyttyneenä katselin retuuttamista ja odotin että rannalla ollut vanhempi nainen sanoisi jotain tytöille koska kyseli kaikkea että mikä sen siilin nimi on jne...

Oli kuuma päivä ja tytöt olivat potkulaudoilla liikenteessä, joten en edes halua ajatella kuinka he olivat siilirukan rannalle raahanneet.

No mutta palatakseni takaisin asian ytimeen. Nainen ei sanonut tytöille mitään vaikka selvästi oli ilmeestä päätellen sitä mieltä että tytöt tekivät väärin. Se oli ihan silkkaa eläinrääkkäystä, sellasta se toiminta oli.

Mulla kun kihahtaa päässä heti kun näenkin että eläimiä kohdellaan vähänkin kaltoin, niin alko sydän hakkaamaan ja kiukku puski päällä ku hetken sitä vielä kattelin. Ja heti kun nainen poistui paikalta menin juttelemaan tyttöjen kanssa. Ja siili oli todellakin luonnosta otettu/ei ns. lemmikkisiili, ja tytöt pitivät sitä ihan leluna. Sanoin että siili pitää päästää heti takaisin metsään/vapaaksi. Lopulta tytöt suostuivat naamat nirpallaan ja siili lyllersi nopeasti karkuun lähipusikkoon.

Ja tytöt poistuivat rannalta murjottaen... Tiedän etteivät he varmastikaan tahtoneet eläimelle mitään pahaa mutta eivät vaan ymmärtäneet mitä tekivät.

Joten toivonkin että jos sulla on lapsia niin kattosit vähän miten kohtelee eläimiä, lemmikkejä tai luonnoneläimiä. Aikuisen pitää opettaa ja kieltää.. Mulla itelläni ei kyl tod. olis ikänä penskanakaa tullu mieleen sitoa siiliä paalinarulla ja kantaa sitä siitä ilmassa tai retuuttaa perästä... Mutta näin...

8

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tania

      Ompa hyvä että puutuit asiaan! Lapset harvoin ymmärtävät (ellei ole pienestä opetettu), että luonnon eläin kärsii aina vankeudessa.
      Olipa lapsi oma tai vieras -on asiaan puututtava.
      (aikuisetkaan harvemmin puuttuvat vieraiden lasten tekemisiin...)

    • Maalla kasvanut

      Kauheaa luettavaa ja näitä on nykyisin.Kai erkaannutaan luonnosta ja eläimistä.Todellakin hyvä,kun puutuit asiaan.Minullekin opetettiin lemmikki ja tuotantoeläinten hyvän kohtelun.Ja ,että luonnoneläimet jätetään rauhaan.

      • Kookos Sopuli

        Voi siili raukkaa! Miten ihmiset voivat olla niin typeriä? Hyvä, että puutuit asiaan, sillä siilille olisi voinut käydä todelal huonosti.

        Meidän mummo ruokkii siilejä pihassansa ja on kertonut, että ihmiseet ajavat siilien yli. Nähtävästi tahallansa. Minua kävi siilejä sääliksi. Niiden touhoiluja on mukava seurata =)

        No, mutta autetaanpas yhdessä luontoa ja pidetään eläinrääkkääjät kurissa. Vaikka he eivät tahtoisi eläimille mitään pahaa.

        Toivottavasti siili tokeni siitä ja palasi takaisin kotiinsa.


    • minnnnnni

      tuohan on hirveetä!mutta voi teitä hyviä ihmisiä,HETI jos näätte jotain tuollasta SOITTAKAA EÄLÄIN SUOJELU YHDISTYKSELLE!!!!!!!!!!!!!!

      • köhköh

        Täällä nämä eläinrakkaat tietämättömät taas haukkuvat muita..
        Olettekohan te koskaan edes mahtaneet kuulla, että on olemassa myös ihan kasvatettuja LEMMIKKISIILEJÄ joita saa eläinkaupasta.
        Ja tosiaan,mikään eläin ei kuulu häkkiin, joten on aivan oikein tehty kun on viety siili jaloittelemaan välillä uloskin!


      • aloittaja
        köhköh kirjoitti:

        Täällä nämä eläinrakkaat tietämättömät taas haukkuvat muita..
        Olettekohan te koskaan edes mahtaneet kuulla, että on olemassa myös ihan kasvatettuja LEMMIKKISIILEJÄ joita saa eläinkaupasta.
        Ja tosiaan,mikään eläin ei kuulu häkkiin, joten on aivan oikein tehty kun on viety siili jaloittelemaan välillä uloskin!

        paalinaruun sidottuna ne likat sitä retuutti ja roikottivat. laittoivat uimaan vaikka siili kuinka pyristeli vastaan. Hellettä oli ja siiliä pidettiin hiekkarannalla. Myöskään lemmikkisiiliä ei saa kohdella noin! Mutta tämä olikin luonnosta otettu, sen ne tytöt mulle sanoivat. Ja siili on yöeläin ja nukkuu päivät:) Että mietipäs kaks kertaa;)


    • kissanomistaja

      Voisi myös ajatella että siilillä on pesä missä sillä olis poikasii

    • Anonyymi

      On järkyttävää lukea lakkaamatta uutisia miten häiriintyneitä lapset ovat ja
      kohteena viattomat eläimet!
      Kun ei ole kykyä empatiaan ja tunne-elämä aivan vinoutunut
      kasvaa psykopaatteja tähän maailmaan lisää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3941
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe