Voidaanko teorioida vanhalle 50-luvun purueristeiselle seinälle paljonko se " vuotaa" energiaa ulos /m2.
Entä saman aikakauden 2 lasiselle ikkunalle.
Miksi touhutaan poistoilman lämmöntalteenotosta, mutta en ole huomannut jäteveden lämmön talteenottoa ( ... lämmitysenergiasta menee 30 % käyttöveden lämmitykseen ... ).
Välikaivo , kuparikierukka ja kompressori...
Entä saman aikakauden 2 lasiselle ikkunalle.
Miksi touhutaan poistoilman lämmöntalteenotosta, mutta en ole huomannut jäteveden lämmön talteenottoa ( ... lämmitysenergiasta menee 30 % käyttöveden lämmitykseen ... ).
Välikaivo , kuparikierukka ja kompressori...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lämpöhäviöistä löytyy taulukot - ei tarvitse laskea. Siis kirjastoon.
Kierukalla voisi ottaa lämmön talteen, mutta ei saa koska kaupunki ei anna. Tällöin jäätyvät viemärit.
Pesukoneitten poistoputken yhteyteen voisi jonkinlaisen lämmönvaihtimen järjestää. Kuvittele pyykinpesukoneen poistoa. Kuumaakin vettä poistetaan suoraan viemäriin. Jos siinä olisi vaikka 5 litran välivarasto poistuvalle vedelle, jonka läpi tuleva vesi johdetaan kuparikierukassa, niin paljon saataisiin takaisinpäin energiaa. Idea on vapaa.
Ongelmana tietenkin välivaraston likaantuminen.
On olemassa ainakin astianpesukoneita, joissa on lämmönvaihdin. Poistettava likainen kuuma vesi ajetaan säiliöön, jolla lämmitetään tulevaa puhdasta kylmää vettä. Malli oli Siemens... liekkö myyty yhtään kappaletta Suomessa.
Sama toimisi tietysti myös pyykkikoneessa. En ole tutkinut onko jo kaupallisia toteutuksia.
Suostuisikohan rakennusvirasto siihen että tekisi jätevesiviemäristä spiraalin talon pohjan alle ja näin osa viemäriin haihtuvasta lämmöstä jäisi talon alle...
Siis kuumaa jätevettä menee minuutin tai kaksi, minne sen varastoisi? Tuohon kysymykseen kaatuu näiden viritysten suunnittelu.
Voidaan ajatella, ja on ajateltukin, isoja nestesäiliöitä, suolavirityksiä, ym- mutta investoinnin raskaus, tilantarpeet jne muodostuvat helposti kynnyskysymykseksi.
Ilmanvaihtohan on päällä koko ajan, joten siinä lämpöä ei tarvitse varastoida mihinkään.