Mistähän Lahden läheltä sais ostaa rottweilerin? En haluis kauhean kauaksi lähteä.. Ja koira saisi todella olla rottweiler ihan papereiden kera.
Minkälaista kokemusta teillä on ollut terveydelliseltä kannalta? Kaihi ainakin ilmeisesti lisääntynyt, vai pelotellaanko mua turhaan:)?
KIITTI!!!
Minkälaista kokemusta teillä on ollut terveydelliseltä kannalta? Kaihi ainakin ilmeisesti lisääntynyt, vai pelotellaanko mua turhaan:)?
KIITTI!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.rottweiler.fi/pvm.htm
siellä on kasvattajia ja muutama näkyy olevan lahdestakin
se mitä oma koira on kärsiny kahdesti eli esinahan tulehdun, ei mitenkään yleistä, vaan riippuu vähän perintötekijöistäkin =)
katso rottweileryhdistyksen sivuilta kasvattajia.sieltä löytyy. Mulla on kaksi uros ja narttu. kumpikin ovat perusterveitä. lonkat A, kyynärit 0, silmät terveet. mutta jos katsot pentueen sukutauluja mitä suvusta löytyy niin se auttaa asiaa. tietysti vaikka suku olisi puhdasta niin aina saattaa jostain putkahtaa sitten niitä ei toivottuja kaihia ja lonkkavikaa ja ainakin lonkkavikaisuuteen vaikutta ruoka,liikunta,suku yms.Mutta toivon että löydät hyvän kasvattajan ja saat terveen koiran.ONNEA ETSINTÄÄN!!!