Meitä on nelihenkinen perhe pienessä kerrostaloasunnossa ja ollaan nyt ruvettu miettimään noita loma-aikojen järjestelyitä.
Haaveena olis ostaa mökki tai asuntoauto. Kuinka vaan, että pääsee lomilla pois betonineliöistä.
Kertokaahan kokeneet konkarit ja fiksut ihmiset, minkälaisia kiinteitä kuluja on mökistä / asuntoautosta. Miten esim. kiinteistövero määräytyy, entä autovero ja vakuutukset. Tarvitseeko asuntoautolle jatkuvan vakuutuksen vai riittääkö osa vuotta? Pitääkö asuntoautolla yöpyä aina leirintäalueella?
Kertokaa kaikkea muutakin, mitä tulee mieleen.
Hyvää ja huonoa. Kumman itse valitsisitte jne.
Haaveena olis ostaa mökki tai asuntoauto. Kuinka vaan, että pääsee lomilla pois betonineliöistä.
Kertokaahan kokeneet konkarit ja fiksut ihmiset, minkälaisia kiinteitä kuluja on mökistä / asuntoautosta. Miten esim. kiinteistövero määräytyy, entä autovero ja vakuutukset. Tarvitseeko asuntoautolle jatkuvan vakuutuksen vai riittääkö osa vuotta? Pitääkö asuntoautolla yöpyä aina leirintäalueella?
Kertokaa kaikkea muutakin, mitä tulee mieleen.
Hyvää ja huonoa. Kumman itse valitsisitte jne.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyllä mökki tulee paljon kalliimaksi ja eihän niitä edes saa alle 100 000 järven rannalta. ei voi verrata kesämökkiä ja asuntoautoa. Vertailu olisi ehkä vene vai asuntovaunu ?Mökki on mökki ja jos siihen rahat riittää ja jaksaa ajella mökille niin sitten mökki. Onhan sielläkin kuluja, sähköt, kiint.verot,auraukset jne.
Kiinteistövero on kuntakohtainen, määräytyy kohdekunnan valtuuston päätöksen perusteella, vaihteluväli määritelty. Ellen pahasti väärin muista, niin vapaa-ajanasunnoissa 0-1% omaisuuden arvosta. Arvo määritellään kuten laissa omaisuuden arvottamisesta on määritelty (www.finlex.fi)
Lisäksi tulee jäte, viemäri, yms. maksuja.
Mökit nykyisellään varsin kalliita.
Auton vakuutukset määräytyvät vakuutusyhtiöiden laskelmien perusteella, kysy vakuutusyhtiöstäsi. Ovat merkki- ja mallikohtaisia.
Pakollisen liikennevakuutuksen tarvitset silloin kun ajat autolla. Oma asiasi sitten on mitä muita vakuutuksia haluat autossa milloinkin pitää.
Asuntoauto tarjoaa varmasti paljon elämyksiä, ja on luultavasti edullisempi.
Mökki on tietysti konkreettinen sijoitus sinällään, autoilu vain kulu.
Tsernomyrdin kertoi aika hyvin vaihtoehtojen puolet.
Minulla on sama ongelma. Asun omakotitalossa perheen kanssa. Tyttärellä on jo lapsia.
Minusta tuntuu, että ei se mökkielämä ole ainakaan minua varten. Se olisi liiallinen rasite.
Olen miettinyt myös matka-auton hankinta. Muutamalla naapurillakin on matka-auto.
Vakuutuksesta en tiedä, mutta matkailuvaunulla tai matka-autolla voi Suomessa yöpyä myös valtateiden varsilla olevilla pysäköintipaikoilla. Se on tiehallinnon kanta.
Kesämökki on nykyään melkoinen investointi. Hinnat nousevat jatkuvasti. Siinä hinnassa voitta vain, jos joskus myy kesämökin.
Jätevesien osalta lainsäädäntö kiristyy, myös kesämökeillä.
Jos siitä mökkeily-asumismuodosta ajattelee ympärivuotista, pitää sijoittaa rahaa melkoisesti. Omakotitalon verran.
Kokeile asuntoautoa vuokraamalla auto vaikkapa viikoksi. Näet siinä ajassa hyvät ja huonot puolet.
Mökin vuokraaminen ei ole tietenkään sama, et voi käyttää ympäristöä samalla tavalla kuin omaasi. Mutta antaa se viitteitä.
Jos haluat olla aina samassa paikassa lomalla niin mökki on paras hankinta , MUTTA jos haluat niin kuin minä nähdä Eurooppa sieltä sun täältä niin asuntoauto on paras ratkaisu. Meillä on vakutus vain 6 kk kesäisin autossa, näin ollen vakutusmaksu ei ole järin suuri.Auto maksaa uutena 50-100 000euro riippuu mitä haluaa. 100 000euron autossa on jo kaikki mitä tarvitsee voi hyvi olla 2 päivää ilman sähköä ja vettä elikä voi yöpyä missä vaan jos niin tahtoo. Tosin me olemme melkein aina leirintäalueella ja suurin osa vielä ulkomailla. En ostaisi mökki vaan auton.