MIllaisia kokemuksia teillä on nukahtamislääkkeistä? KUinka nopeasti ne yleensä vaikuttavat? Auttaako ne enää aamulla koska itse heräilen aamuyön jälkeen monta kertaa vaikka haluaisin nukkua siihen asti kun herätyskello soi..
Nukahtamislääkkeet?
Sussu2
1521517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Yleensä potku tulee siinä 15-20 minuutin kuluessa kun aine menee aivoihin.
Kielen alta pari minuuttia nopeammin.
Mitä tarkoitat "kielen alta"??
akuuttiahdistuksessa Diapamin kielen alle (laitetaanhan nitrokin kielen alle siksi että se liukenee/imeytyy nopeammin).
Eli siis kielen alta tarkoittaa että tabletin laittaa kielen alapuolelle missä on sellaista pehmeää limakalvoa. Lääkärit eivät tätä käyttötapaa halua mainostaa koska se tuntuu olevan päihdekäyttäjien suosiossa.
nopeemmin
zopiclone nukahtamislääkettä. Otan puolet tai kokonaisen tabletin puol tuntia ennen nukkumaan menoa. Olen käyttänyt niitä jo pitemmän aikaa joten onkohan elimistö tottunut ja herään aamuyöllä syömään. Nukkumapelkoisena otan lääkettä joka ilta, vaikka reseptissä lukee tarvittaessa. Unenpäästä saan lääkkeellä kiinni ennenkuin kerkeän huomatakkaan ja pelot on pois.
on aamuyön heräily, unilääkkeeksi kannattaa valita pitkävaikutteinen bentsodiatsepiini, kuten tematsepaami. Tsopiklonin ja muiden tavanomaisten nukahtamislääkkeiden vaikutus alkaa melko nopeasti, mutta usein niistä ei ole suurta hyötyä aamuyön heräilyyn. Tematsepaami taas alkaa vaikuttaa hitaammin, mutta sen vaikutus jatkuu pidempään, jolloin aamuyön heräilyjä ei enää tapahdu.
Kysypä lääkäriltäsi asiaa tarkemmin.
Minä myös heräilen aamuyöstä, välillä jatkuvasti, välillä vain joskus ja nukahtamisvaikeuksia silloin tälöin.
Nukahtamislääke Somnor auttaa kyllä (ainakin minua)ja nukun koko yön. Lääkärit eivät mielellään noita pameja anna ja ihan aiheesta.
Eikä nukahtamislääkettäkään kannata, eikä pidä syödä jatkuvasti, sillekin tulee riipuvaiseksi ja tehot häviää.
Elikkä silloin ja vain silloin kun sitä oikeesti tarvitsee, vaikka houkuttaisikin ottaa varmuuden vuoksi.
Olen senkin huomannut että auttaa jo pelkkä tietoisuus siitä, että lääkettä on olemassa, ei tarvitse pelätä nukkumaan menoa ajatellen etten kuitenkaan saa unta tai jos saan, niin herään varmasti aamuyöstä.
Heips! Olen 30 vuotias nainen ja unettomuutta takana n. 10 vuotta, joista kroonista unettomuutta n. 4 vuotta. Kaikki mahdolliset nukahtamis lääkkeet olen kokeillut laidasta laitaan, mutta helpotus on aina ollut vain tilapäinen. Nämä neljä viimestä vuotta olivat suoranaista helvettiä, ei tienyt oliko hereillä vai ei. Humalaisen leimankin sain, koska olin niin väsynyt että horjuin töissä ja autolla ajonkin jouduin lopettamaan, elikkä HUONOSTI meni. Nyt sit neljäkuukautta sitten kävin taas uuden lääkärin juttusilla ja hän määräsi minulle Remeron nimistä masennus lääkettä.Lääkettä otetaan joka ilta ja samanlaista toleranssia ei tule kuin nukahtamis lääkkeissä, joita otetaan vain tarvittaessa. Vähän pitkin hampain suostuin sitä ottamaan, koska täälläkin palstalla Remeron lääkettä on haukuttu mielin määrin. Päätin kuitenkin kokeilla ja mikä ihana ja autuus... Lääkkeen oton jälkeen n. puolen tunnin jälkeen tuli tosi raukea uninen olo ja nukahti hetkessä sen jälkeen ja nukuin aamuun asti ilman heräilyä! Ensimmäisinä viikkoina nukuin 15 tunnin yö unia (johtui suuresta uni vajeesta)ja nyt normaalit 8-10 tuntii. Ompa elämä muuttunut aika lailla. :) Enää ei pelota illalla sänkyyn meno, suorastaan odotan sitä. Haittavaikutukset ovat olleet suurentunut ruokahalu, kiloja ei vielä ole tullut lisää, mutta mieluummin muutama kilo kuin öitten valvelu. Eli suosittelen tätä lääkettä ainakin kokeilemaan vaikeissa unettomuuksissa.
Sanoit, ettei muutama kilo mitään tee kunhan saa nukutuksi. Onko sinusta muutama kilo ehkä noin 20 niin että hups keikkaa? Olen nähnyt monia remeronin käyttäjiä, joilla posket pullottaa ja maha pöllöttää, niin ettei tahdo ihmistä entisekseen tuntea. Vaikka lopettaisi lääkkeen syömisen, niin laihtumisessa on tosi hikinen homma. Kilot on ja pysyvät. Minä ainakaan en enää koske moiseen tökötykseen. Keksikää parempi lääke, johon ei totua ja joka nukuttaa koko yön. Nämä väliheräämiset ovat tuskllisia, joskusn ei nuku ennen kuin aamulla.
Jotkut nukahtamislääkkeet saataa aiheuttaa masennusta. Kannattaa pitää mielessä, että hoksaa lopettaa lääkkeen syömisen ennenkuin on liian myöhäistä.
Joo pa joo!Uneton, olen kokeillut bentsot,johdannaiset,opiaatit,Hevosille suunnitellut barbituraatit!Täytyy sanoo et paras unilääke on liikunta.Mulla unettomuus johtuu stressistä,vähä paineita hyvä.Liikaa asioita stressiä,niin unet katoo!
mulla on käytössä unettomuuteen lääkitys joka on tarkoitettu pääosin psykoosiin.unettomuuteen tarkoitetut lääkkeet eivät tehonneet pitkä aikasesti.eli nyt olen kolmisen vuotta syönyt psykoosi lääkkeitä unettomuuteen.13 vuotta olen kärsinyt univaikeuksista.
Heräilijä nimimerkki puhuu ihan asiaa. Pysytelkää irti kaikista solumyrkyistä, kärsikää vaikka huonosti nukkumisesta joskus. Lääkkeisiin koukuttuu tosi helposti ja sitten vasta ongelmat alkavatkin.
Käytännössä pidemmässä käytössä täyttä paskaa. Nämä lääkkeet VAAN PEITTÄÄ OIREET ja joudut nukahtamislääke kierteeseen. Oikeasti järkevä stimulointi voi olla järkevää.
- kahvi on puolijärkevä stimulantti, lisää GABA reseptoreita mutta on pain killer, joten 5-HT2A reseptorit lisääntyy (tosin 5-HT1A/5-HT2A ratio saattaa parantua)
- flumazenil on GABA antagonisti ja lisää GABA reseptoreita
- adenosiini stimulantit ovat teoriassa nukahtamislääkkeitä parempia, koska adenosiinireseptorit lisääntyvät helposti toisin kuin GABA reseptorit jotka vahingoittuvat (limonene?)
- thujone on vaarallinen, mutta varovasti käytettynä järkevä?. Tosin Cedrus atlantica ei sisällä thujonea vaikka cedar leaf oil on paras lähde tähän. Tätä voi myös valmistaa itse helpohkosti, sekoita thujone yrtti alkoholi ja lämmitä 100 C, kun lämpötila nousee yli 100 C (vesi ja alkoholi on höyrystynyt), on jäljellä enää kasvista olevia nesteitä (thujone ja muut)
- afobazole on melatoniini antagonisti, jolla melatoniinisensitiivisyyttä voi parantaa
- puhdas melatoniini on kuitenkin melko turvallinen
- SSRI lääkkeet ovat vaarallisia, masennus, trisykliset ja epätyypilliset neuroleptit ovat täyttä myrkkyä (trazodone, doxepin, mirtazapine (diabetes), remeron, seroquel(varo tätä), zyprexa, risperdone, geodon..)
- vaikeammissa ongelmissa pitää korjata aivojen toimintaa perusteellisemmin (BDNF entsyymi, lion's mane, garlic vähentää kortikosteronia..)
- liikunta (running) parantaa aivojen toimintaa
Oireiden pitempiaikainen peittäminen VAAN näivettää aivot ja kuolet lopulta pois. Ultralyhyt vaikutteiset nukahtamislääkkeet ovat kuitenkin aluksi ehkä paras vaihtoehto. Jos näitä ei saa juo ennemmin kahvia kuin muita psykiatrisia myrkkyjä.
Voimakkaammassa käytössä stimulanttien käyttö pitäisi yhdistää siihen, että kortikosteroni/kortisoli responset otetaan pois METYRAPONE:lla tai vastaavalla lääkkeellä ettei hormoni ja muut tason nouse korkeiksi. [stimuloidaan ja vedetään hypothalmuksen ACTH/kortikosterone response alas - esimerkiksi verta filtteröimällä).
Hormooni ja muissa ongelmissa "nesteytys" tai muu veren parametrien korjaaminen voi auttaa. Tämä pitää tehdä sairaalassa.
Vaikeammissa nukahtamisongelmissa uniklinikoiden neurologit voivat auttaa. Psykiatreja ei pidä käyttää ja psykiatrisia lääkkeitä mahdollisimman pitkään, koska ne vaan peittää oireet eikä korjaa ongelmaa. Oikeasti nukahtaminen ei johdu serotoniinireseptorien ongelmista SSRI/5-HT2A
http://www.youtube.com/watch?v=9Ago0niwdX8
Stimulanttien oikealla käytöllä voi tilannetta korjata (mutta helposti tulee vain lisää ongelmia). Oireiden peittäminen ei korjaa yhtään mitään.
Huumet ovat suuremmaksi osaksi petkutusta. Psilocybin ja mescaline vauroittaa munuaisia helposti tosin jos tiedät mitä teet (matalat annokset), voit selvitä pienestä käytöstä EHKÄ hengissä. MDMA/Ecstacy on kuolemaksi. Kannabis on turhaa, tupakointi huonontaa tilannetta, kokaiini ei juuri auta, amfetamiini on vaarallinen sairaalaolosuhteiden ulkopuolella (lopettamisongelmat). Useimmat huumeet ovat PASKAA ja niillä vaan tapetaan ihmisiä. GABA antagonistit ja SSRI (tappaa) ovat järkevimmät, mutta näitä ei edes lasketa huumeiksi koska niilla ei ole viihdekäyttö potentiaalia.
Huonoilla lääkkeillä aivonsa voi helposti tuhota ja lopettaminen voi olla vaikeaa. Oireiden peittäminen EI KORJAA mitään joten stimulanttien (tai muiden kuin stimulanttien TAI sedatiivien) käyttö voi auttaa. Tätä varten kannattaa todella käydä erillaisten lääkäreiden luona jotka kirjoittaa jotain muutakin kuin masennusreseptin (mirtazapine). SSRI lääkettä voi käyttää, mutta siihen kuolee helposti ja lopettaminen voi tarvita apulääkkeitä (käytä kahvia sen sijaan).
Voimakkaita benzoja ei tule KOSKAAN käyttää. Juo vaikka kahvia sen sijaan. Kaikkein järkevin lääkkeiden käyttö downreguloi yliaktiivisuutta ilman stimulaatiota.
Suurin osa yrteistä on HUONOJA. Yohimbine (alpha2 blokkaaja) on huono, koska se lisää serotoniinia ja lopetus kasvattaa kortikosteronitasoja jotka upreguloi 5-HT2A reseptoreita (kaikki alpha2 blokkaajat ovat huonoja). Ainoat "järkevät" lääkkeet psykiatriassa ovat nukahtamislääkkeet ja puhtaat dopamiiniblokkaajat. SSRI-lääkkeet ovat vaarallisia - lopettamisessa voi syntyä komplikaatoita [escitalopram ehkä järkevin (puoliintumisaika)].
http://www.youtube.com/watch?v=51ZgU5YOId8