Jäähdytysletku tarvikeletkusta!?

Oohoo

Terve,

voinko käyttää tarvikeletkua (kurkkuletku tms.) alavesiletkun uusimisessa 106 XR -92 1.4 :ssä? Suomesta ei merkkiletkua löydy ja olen kyllästynyt Automaan huonoon palveluun (tarina alla) - kerran olen letkua tilannut, eikä onnistunut!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Automaan palvelusta tarinaa näin ohimennen:
jäähdytysletkut ovat levinneet yksi kerrallaan vuoden sisään. Automaassa ekan letkun levittyä kyllä vaihdeltiin kysymättä mm. lohkolämmittäjän johtoa, mutta muita jäähdytysletkuja ei tietenkään. Olisi pitänyt tietenkin rautalangasta vääntää, että tarkistakaa muut letkut ja vaihtakaa mikäli vanhat. Tuolloin uskoin kuitenkin saavani asiantuntevaa palvelua.

Vein siis auton Automaahan pian uudemman kerran, kun alavesiletku ja ylävesiletku (jonka olin jo aiemmin itse paikannut) vuosivat molemmat. Pyysin vaihtamaan alavesiletkun, ylävesiletkun vaihtaisin itse. Haettaessa ilmoitettiin, että ylävesiletku on vaihdettu, mutta alavesiletku vain paikattu, koska se ei vuotanut aluksi. Sehän ei pitänyt paikkaansa, olin vuodon todennut ja ilmoittanut siitä!

Eivät sitten veloittaneet alavesiletkun paikkaamisesta, mutta eivät antaneet paikkaukselle takuuta - "voi kestää kuukauden tai vuosia". Kesti 50 km.

Jäähdytys on autossa aika oleellinen asia, joten luulisi, että sen huoltamisessa ei pelleiltäisi. Tien päälle on aina mukavaa jäädä, hinausruljanssista puhumattakaan.

13

3976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Draivari

      Nyt vaan jäähdytysletku kauppaan. Jos on pitkä matka niin puhelin käteen ja soittamaan ja tilaamaan. Ei puutarhakaupasta.

      • Oohoo

        Terve,

        mitä tarkoitat jäähdytysletkukaupalla? Muutamaan tarvikeliikkeeseen olen toki soittanut ja eioo:ta myyvät. Samoin motonet. Ranskasta voipi Automaan kautta tilata, mutta sitä ennen haluaisin tietää muut käytännön vaihtoehdot - onko niitä? Miten toimisi ns. tarvikeletku/ "kurkkuletku", kuten joku ehdotti?

        106:n alavesiletkuhan on melko pitkä; letkun tulee olla riittävän taipuisa mutta kestävä. Ja tietenkin halkaisijaltaan passeli.


    • kuin otat

      vanhan letkun irti ja menet sen kanssa autotarvikeliikkeeseen jolla on moniedustus. Kyllä jostain toisesta autosta tai sitten ihan yleisletkusta löytyy semmoinen josta voi pienellä työstämisellä muokata sopivan.

      Jos letkussa on haaroituksia niin silloin homma vaikeutuu mutta ei mene mahdottomaksi. Letkua pystyy kyllä tarvittaessa laajentamaan tai supistamaan kunhan mitat ovat edes sinnepäin.

      En tiedä mitä kurkkuletkulla tarkoitat, tarkoitatko yleistä ns. haitariletkua, mutta letkun pitäisi siis olla tuohon käyttöön tarkoitettua, lämmön ja öljyn kestävää.

      Se miksi sinulla letkut tuppaa hajoamaan voi taas olla oma ongelmansa. Ettei vain olisi kansi kuumentunut ja puhaltaa paineita jäähdytysjärjestelmään?

      • Oohoo

        Voisikohan tosiaan paineet vuotaa jäähdytysjärjestelmään? Ensimmäisen letkun korjattuani toinen (ylävesiletku) petti noin puolen vuoden päästä. Sen paikattuani muutaman kuukauden päästä alavesiletku. Eli jonkunlaisia taukoja tuossa on ollut, ja letkuthan hapristuu yleensä samaa tahtia, mutta ...

        Mitenköhän tuota voisi tutkia? Voiko paineet vuotaa ilman, että öljyä pääsee jäähdytysnesteisiin?


      • Pösöillä
        Oohoo kirjoitti:

        Voisikohan tosiaan paineet vuotaa jäähdytysjärjestelmään? Ensimmäisen letkun korjattuani toinen (ylävesiletku) petti noin puolen vuoden päästä. Sen paikattuani muutaman kuukauden päästä alavesiletku. Eli jonkunlaisia taukoja tuossa on ollut, ja letkuthan hapristuu yleensä samaa tahtia, mutta ...

        Mitenköhän tuota voisi tutkia? Voiko paineet vuotaa ilman, että öljyä pääsee jäähdytysnesteisiin?

        Tuo autosi TU-tyyppinen kone pitää sisällään sellaisen tyyppivian, että kansipahvin vuotaminen on noissa yleistä. Jos se vuotaa paineita jäähdytysjärjestelmään, pitäisi se näkyä kuplina jäähdytysnesteen pinnalla, kun auton käydessä pintaa katselee.


    • 106 D -97

      ongelman, kun korjasin kolariautosta itselle auton.Ei löytynyt ylävesiletkuakaan. Onneksi vanhasta sai, kun lyhensi pari senttiä.

      Laita vaan kurkkuletku, kunhan ei joudu liian tiukalle mutkalle, eikä vedä mutkia suoraksi. Silleen juoheasti ja luontevasti mutkalle.

    • 605

      605:pösöön letkuja citroen liikkeestä, koska XM:ssä on sama kone, kysy ciroen saxon letkuja luultavasti sama kun 106:ssa pösössä, minulle on löytynyt tarvittavat letkut suomesta, 1-2 pv toimitus ajalla.

      • Oohoo

        Citroen Saxonkin letkut näyttävät olevan kiven alla, mitä nyt Citroen-varaosaliikkeiden nettikatalogeja tuossa löysin. Ei tietenkään mikään ihme, jos kerran ovat samaa tavaraa.


      • pösö 605
        Oohoo kirjoitti:

        Citroen Saxonkin letkut näyttävät olevan kiven alla, mitä nyt Citroen-varaosaliikkeiden nettikatalogeja tuossa löysin. Ei tietenkään mikään ihme, jos kerran ovat samaa tavaraa.

        minun pösön letkua löytyä mutta menin liikkeeseen kysymään niin löytyi kun etsi koneelta, käy paikan päällä kysymässä niin varmistuu sekin epäilys, kysyminen ei maksa mitään, en luota pelkkiin nettikatalogeihin.


      • Oohoo
        pösö 605 kirjoitti:

        minun pösön letkua löytyä mutta menin liikkeeseen kysymään niin löytyi kun etsi koneelta, käy paikan päällä kysymässä niin varmistuu sekin epäilys, kysyminen ei maksa mitään, en luota pelkkiin nettikatalogeihin.

        Jep,

        toki kannattaa kysellä, se voi aina kannattaa. Kunhan tässä vaan kerkiää..


    • tarvike-letku

      jos kurkkuletku on sama asia kuin haitariletku eli yleismallinen "haitari"kumista tehty jäähdyttäjän letku niin totta hemmetissä sen voi laittaa pösöön siinä kuin mihin tahansa muuhunkin autoon. Tuohon tarkoitukseenhan se on tehtykin!

      Haitariletkua on kuitenkin hyvin vaikea asentaa paikkaan jossa etenkin paksun letkun pitäisi tehdä erittäin jyrkkä 90 asteen tai jyrkempi mutka pienessä tilassa. Tuollaisessa asennuksessa se tahtoo väkisinkin taittua kaksinkerroin eivätkä vedet enää virtaa.

      Mutta etsipä jostain pahimman ruuhka-ajan ulkopuolella pieni tarvikeliike jossa on joku vanhempi patu myyjänä. Pienen etsimisen jälkeen guppe löytää varmasti johonkin toiseen autoon tarkoitetun alavesiletkun jonka halkaisija on riittävän oikea ja joka tekee suunnilleen samanlaisen mutkan. Voi jopa maksaa murto-osan alkuperäisosan hinnasta.

      • Oohoo

        Jep, voi löytyä tosiaan sopiva korvaava, kunhan vaan kiertelee. Ihan joka putiikista ei noin hyvää palvelua vaan saa (olen siis jo aiemmin letkua käynyt kyselemässä), eli saas nähdä, kuinka paljon voi yhden letkun hankkimiseen joutua käyttämään aikaa.

        Haitariletku on sitten se toinen vaihtoehto, jos sen saisi asennettua sopivalle mutkalle.


      • Anonyymi

        ostakaan IKH:lta letkua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3492
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      185
      1383
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1377
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1060
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      962
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe