Peräaukon kutina/haavaumat?

pöllönen

Mistähän voi johtua peräaukon mieletön kutina?

Tätä on jatkunu jo yli kuukauden. Rektaalivoidetta kun käyttää niin pärjää, mutta heti kun on muutaman päivän käyttämättä olo on tuskainen.

Haavaumia on ja paskalla käynti sattuu.

5

1264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mato

      taitaa olla kihiksiä.katsopa illalla peräaukkoosi taskulampun ja peilin avulla löytyykö valkoisia matoja peräaukon suulta. jos löytyy niin apteekkiin kipi kapi...

      • Pöllönen

        Oon tutkinu, eikä näkyny mitään. Niitä epäilin itsekin alkuun, ku oon hoitanu lapsia joilla oli.

        Mistähän haavaumat tulee?

        Tulessa koko persaus. Tänään olen joutunut käymään 3 kertaa paskalla ja se on todella tuskallista, veri valuu.


      • tulehtuneet pukamat?
        Pöllönen kirjoitti:

        Oon tutkinu, eikä näkyny mitään. Niitä epäilin itsekin alkuun, ku oon hoitanu lapsia joilla oli.

        Mistähän haavaumat tulee?

        Tulessa koko persaus. Tänään olen joutunut käymään 3 kertaa paskalla ja se on todella tuskallista, veri valuu.

        Tuollaisten oireiden kanssa kannattaisi mennä jo lääkäriin. Jos olet käyttänyt käsikauppatuotteita ja et ole saanut apua niistä, kannattaisi käväistä lääkärissä. Händensa voide yleensä vie kivut ja kutinan pois ja parantaa haavaumat. Muunkin nimisiä löytyy.

        Parane pian!


    • jeps..

      oletko tutkinut tarkkaan että kutina on just siel peräaukossa? mullakin on ollut mieletöntä kutinaa ja peilin avulla näin että mun kutina on välilihan alueella ja se todellakin tuntuu että kynsittäis peräaukkoa,koska on nii lähellä sitä.

      Lääkäri siihen on määränny kahdenlaistakin voidetta mutta olevinaan aina kutina tulee takas.Just vessassa käynti on inhottavaa ku yleensä vessan käynnin jälkeen on kutina pahimmillaan,eikä ainakaa huono hygienia pitäis olla.Pitää taas varmaa marssia lääkäriin.Daktacort voiteella kutina yleensä häviää mutta saattaa sit taas tulla takas.

    • kekekekekekeke

      ei aukoa voi kutista. ne on peräaukon reunat mitkä kutiaa. niitä pitää raapia sen takia ihmisellä on kynnet. vaikka apteekissa on koko seinällinen vitunhoitotuotteita rasvaa,voiteta,salvaapuuteria,ynm. erilaisia vitunhoito tuotetta. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4820
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3690
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2582
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2257
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1588
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1328
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1171
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1152
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      40
      1125
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1021
    Aihe