Peräaukon kutina/haavaumat?

pöllönen

Mistähän voi johtua peräaukon mieletön kutina?

Tätä on jatkunu jo yli kuukauden. Rektaalivoidetta kun käyttää niin pärjää, mutta heti kun on muutaman päivän käyttämättä olo on tuskainen.

Haavaumia on ja paskalla käynti sattuu.

5

1182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mato

      taitaa olla kihiksiä.katsopa illalla peräaukkoosi taskulampun ja peilin avulla löytyykö valkoisia matoja peräaukon suulta. jos löytyy niin apteekkiin kipi kapi...

      • Pöllönen

        Oon tutkinu, eikä näkyny mitään. Niitä epäilin itsekin alkuun, ku oon hoitanu lapsia joilla oli.

        Mistähän haavaumat tulee?

        Tulessa koko persaus. Tänään olen joutunut käymään 3 kertaa paskalla ja se on todella tuskallista, veri valuu.


      • tulehtuneet pukamat?
        Pöllönen kirjoitti:

        Oon tutkinu, eikä näkyny mitään. Niitä epäilin itsekin alkuun, ku oon hoitanu lapsia joilla oli.

        Mistähän haavaumat tulee?

        Tulessa koko persaus. Tänään olen joutunut käymään 3 kertaa paskalla ja se on todella tuskallista, veri valuu.

        Tuollaisten oireiden kanssa kannattaisi mennä jo lääkäriin. Jos olet käyttänyt käsikauppatuotteita ja et ole saanut apua niistä, kannattaisi käväistä lääkärissä. Händensa voide yleensä vie kivut ja kutinan pois ja parantaa haavaumat. Muunkin nimisiä löytyy.

        Parane pian!


    • jeps..

      oletko tutkinut tarkkaan että kutina on just siel peräaukossa? mullakin on ollut mieletöntä kutinaa ja peilin avulla näin että mun kutina on välilihan alueella ja se todellakin tuntuu että kynsittäis peräaukkoa,koska on nii lähellä sitä.

      Lääkäri siihen on määränny kahdenlaistakin voidetta mutta olevinaan aina kutina tulee takas.Just vessassa käynti on inhottavaa ku yleensä vessan käynnin jälkeen on kutina pahimmillaan,eikä ainakaa huono hygienia pitäis olla.Pitää taas varmaa marssia lääkäriin.Daktacort voiteella kutina yleensä häviää mutta saattaa sit taas tulla takas.

    • kekekekekekeke

      ei aukoa voi kutista. ne on peräaukon reunat mitkä kutiaa. niitä pitää raapia sen takia ihmisellä on kynnet. vaikka apteekissa on koko seinällinen vitunhoitotuotteita rasvaa,voiteta,salvaapuuteria,ynm. erilaisia vitunhoito tuotetta. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe