Kunnollinen korjaamo/Turun seutu?

vooortti

Tietääkö kukaan asiallista autohuoltoa/korjaamoliikettä Turun alueella tai lähiympäristössä?

Orion vm-91 kaipaisi kunnollista huoltoa, mutta tuon ikäiseen autoon ei enää pahemmin kallista merkkiliikettä viitsisi käyttää.

Suositteluja otetaan vastaan =) ja vaikka pieni perustelu perään

kiitos

24

4544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vooortti

      niin, saa niitä merkkikorjaamojakin suositella jos jonkun niistä on hyväksi havainnut

      • öööööö

        autokorityö markku agge on asiallinen paikka. pitää pajaansa tuolla häämeentiellä. on monesti huoltanut autoani ja tekee hyvää työtä.


      • Voovo
        öööööö kirjoitti:

        autokorityö markku agge on asiallinen paikka. pitää pajaansa tuolla häämeentiellä. on monesti huoltanut autoani ja tekee hyvää työtä.

        Onko se hyvän korjaamon merkki että huoltaa sun autoos useasti...? Tai sit sul on todella aikansa elänyt auto... =)


      • vooortti
        öööööö kirjoitti:

        autokorityö markku agge on asiallinen paikka. pitää pajaansa tuolla häämeentiellä. on monesti huoltanut autoani ja tekee hyvää työtä.

        autokorityö..? Tehdäänkö siellä myös tavalliset huollot?

        Korissa ei juuri korjailua ole, mutta perushuolto pitäisi tehdä ja varmaan kuluvia osia menee muutama vaihtoon, eli sellaista liikettä etsiskelen.


      • joopa
        Voovo kirjoitti:

        Onko se hyvän korjaamon merkki että huoltaa sun autoos useasti...? Tai sit sul on todella aikansa elänyt auto... =)

        on se hyvä paikka...ostan aina hieman rikkinäisiä autoja ja vien sinne laitettavaksi. tekee hyvää työtä. koskaan en ole joutunut autoa viemään saman vian takia takaisin korjattavaksi.


      • .....
        vooortti kirjoitti:

        autokorityö..? Tehdäänkö siellä myös tavalliset huollot?

        Korissa ei juuri korjailua ole, mutta perushuolto pitäisi tehdä ja varmaan kuluvia osia menee muutama vaihtoon, eli sellaista liikettä etsiskelen.

        kyllä se on useasti ainakin ennen tehnyt. sehän on erikoistunut peltitöihin mutta tekee kaikkia remontteja autoon mitä tarjotaan...soita ja kysy onko minkälainen kiire.


      • Mazdamies
        öööööö kirjoitti:

        autokorityö markku agge on asiallinen paikka. pitää pajaansa tuolla häämeentiellä. on monesti huoltanut autoani ja tekee hyvää työtä.

        Vein autoni kolarikorjaukseen ko. kaverille ja toiminta ja työnjälki oli jotakin käsittämätöntä. Maalaus uusittiin kahteen kertaan, listat peilit olivat maalissa, korjasi vasta kun tarkastaja kirjoitti reklamaation. Väärän peilin asensi kaksi kertaa ja jätti peilin tiivisteet pois kun eivät mahtuuneet väliin. Ihmettelin kun alkoi sateella tulla vettä auton sisälle. Kyllästyin kaverin touhuiluun ja sain vakuutusyhtiöltä luvan laittaa alkuperäisen peilin itse.
        Varsinainen ammattimies, kiertäkää nämä kaukaa.


      • joutaa hoitaa
        vooortti kirjoitti:

        autokorityö..? Tehdäänkö siellä myös tavalliset huollot?

        Korissa ei juuri korjailua ole, mutta perushuolto pitäisi tehdä ja varmaan kuluvia osia menee muutama vaihtoon, eli sellaista liikettä etsiskelen.

        Mikäli turun seudulla toimii YTV:tä vastaava instanssi niin soita sinne, ne kyllä hoitaa romut pois.


    • hiiri

      on hyvä paikka Kaarinassa.

    • karipuhakka

      Autokorjaamo Karmant,uittamolla on asiallinen ja sopuhintainenkin paikka huoltaa ja korjauttaa ainakin vähän vanhempia autoja.

    • alkfj

      Olisiko kenelläkään vähän uudempia kokemuksia Aggesta?
      Olis vähän peltitöitä omaan pirssiin ja hänen verstas on aika liki, missä asun.
      Useesti kyllä näyttäs olevan kiinni, kun olen ohi ajellut, mutta eihän se vielä mitään meinaa.

      • Mazdamies

        Lue tuo mazdamiehen juttu tuossa ylempänä


      • Anonyymi

        Joo se on mun kaverin iskä


    • alkfj

      Juu lukaisin sen, kuulin myös et laittojen alottaminen välillä vähän venähtää vaikka laskutus ja jälki oiskin sit ihan jees luokkaa..
      Mut no, sain hyvän tarjouksen toiselta ja pirssi on taas kunnossa.
      Kiitokset infosta:)
      Sen verran muuten olis kysyttävää mazdasta, Olisko sulla mazdamies tietoo tän E2200 Europe-pakun ajoneuvoverosta?
      Olis yks vm.-97 tiedossa hyvillä kilsoilla, mut en saa oikein selvää tästä jutusta.
      Ite setvin et olis noin 200e/vuosi, mut moni muu väittää kiven kovaa et pyörii 300-400e/vuosi.
      Dieselvero siinä jää alle sataseen vuosi, kokonaispaino siinä matukassa on 2815kg.
      Kiitos etukäteen.

    • Hohhoijaa

      Tuota Aggea kannattaa välttää kuin ruttoa, samoin Pohjolan vakuutusyhtiötä. Vakuutusyhtiö sopi Aggen kanssa autoni korjauksesta, kun sen perään ajettiin. Korjauksen jälkeen menin hakemaan autoa, siinä oli vääränlaiset takavalot, peräkulmasta vaihdettu vain pieni pala, sisäpuolella lattarautatuki hitsisauman kohdalla ilman minkäälaista pinnoitusta. Takaoven ja lokasuojan välinen sauma oli vaihtelevankokoinen, jossain kohtaa leveämpi, jossain kapeampi. Tankin täyttöaukon suojalevy täynnä hiushalkeamia, takaluukunsisäpuolella teipit paikoillaan ja maalipölyä joka puolella. Vakuutusyhtiöön kun reklamoin, sanoivat että olen itse asiakassúhteessa korjaamoon vaikka itse kuitenkin käskivät sinne viedä? Jos ongelmia haluaa niin eikun sinne vaan !

    • erimieltä asioista

      Itse en olisi niin samaa mieltä mitö hohoijaa kirjoitti. Minulla on auto ollut pari kertaa korityössä ja maalauksessa aggen kautta ja kaikki on mennyt todella hyvin ja aikataulut ovat pitäneet.. ja jätkä ei pidä mitään ryöstö hintoja niin kuin useimmat "nyrkki pajat"

    • jeedeere

      Aggen korjaamo on erittäin asiallinen. Tämän lisäksi hyvä yhteistyöverkosto Turun seudulla. Näiden asioiden kyseleminen on näillä palstoilla kuitenkin aivan yhtä tyhjän kanssa. Jollain on aina huonokin kokemus ja nehän täällä sitten rähjää. Oma kokemukseni on hyvä ja uskallan suositella vian kuin vian kanssa Aggea. Hän kertoo kyllä jos pitää viedä jonnekin muualle.

    • odgge

      Näin on, aikanaan jätin auton korjaukseen kyseiseen yritykseen. meni pari viikkoa ja lupailtiin homman hoituvan. kuukauden päästä homma muuttui ja olisi pitänyt viedä toiseen paikkaan. Kuljetuskulut ja muut olisin saanut hoitu hinta pitaa.
      Oli kuulema liian hankala homma ja aikaa vievä.....
      No pidin sopimuksesta kiinni, kun autolla ei mitään kiirettä ja parin viikon päästä homma oli tehty.
      Sovittu hinta piti, eli silleen hyvä ja laatukin suhteelisen ok.

      Ei taida olla toiminnassa enään -----

    • Anonyymi

      Aivan umpi huijari tämä Agge. Työnjälki on ku ammattikoululainen tekisi ja kusettaa huolella varsinkin työn veloituksessa.
      Ajeli pakustani polttoaineet pois ja väitti korjanneensa viat jälkitarkastukseen, mutta auto oli puhuttu läpi Kosken katsastusasemalla.
      Tekee kuulema pimeänä asialliseen hintaan, joten kehut tulevat siltä piiriltä.

      • Anonyymi

        Mistäs tiedät että on puhuttu vain ettei ole katsastettu??


    • Anonyymi

      Mikä korjaamo paloi viime vuoden puolella?

    • Anonyymi

      Heh hee persuja äänestämään.

      • Anonyymi

        Tottakai. Ainoa porukka joka ajaa suomalaisen etua. Onhan tässä jo kokeiltu sosialistien velkavetoista sekoilua ihan riittävästi. Vai onko sinulla esimerkkejä onnistuneesta vasemmiston talouspolitiikasta?


    • Anonyymi

      Toi Agge on ihan pilipali-pulju, ainakin mitä aikatauluihin tulee.
      Vein autoni hänelle joskus lokasuojan laittoon, lokasuoja oli valmiina mukanani, tarvitsi vain maalauksen ja asentamisen paikalleen.
      Auto oli hylätty katsastuksessa lokasuojan ruostevaurion takia ja sanoin asiasta, lisäksi mulla oli alkamassa kesäloma reilu viikon päästä tuosta.
      Sovittiin että hän hoitaa lokarin kuntoon ajoissa, että pääsen uusintanäyttäön ennen loman alkuani ja sitten pääsen lähtemään lomareissuun korjatun ja katsastetun auton kanssa.
      Niin vitut.
      Eka lokari ei kuulemma sopinutkaan, sitten kun sai uuden sopivan lokarin, niin aloitti ihme vitkuttelun.
      Hänellä oli joku renkikin siinä, joka lähti sopivasti suorittamaan asepalvelusta, kun autoani piti alkaa laittamaan ja Agge ilmoitti aloittavansa lokariremontin milliin mitenkin. Ja kun mitään ei kuulunut, soitin hänelle, niin häntä ei tavoittanut, hän ei ollutkaan verstaslla silloin kuin sanoi olevansa ja milloin mitäkin. Yhdellä kerralla, kun hän oli luvannut tulla laittamaan auton kuntoon, hän vastasikin puhelimeen ja sanoi, että hänelle olikin tullut lapsi hoitoon eikä hän pääse töihin pariin päivään. Ja ihan tällaista vittumaista vitkuttelua ja melkeinpä kiusantekoa mihin tuhraantui kaikkinensa yli 3 viikkoa.
      Kuitenkin asian olisi saanut hoidettua muutamassa päivässä, lokarin maalaus sisältäen kuivumisajan olisi ollut päivän homma ja asennuskaan ei olisi ollut kuin pari päivää. Lokari oli kuitenkin ruuveilla kiinni korissa ja etupään purku siihen kuntoon, että uuden lokarin olisi saanut paikalleen+takaisin kasaaminen olisi tosiaan ollut kuin tuon max 2-3pvä.
      Niin siinä tosiaan paloi tuo aika, lomareissu kuten muukin loma meni suureksi osaksi ihan vituiksi tuon auton odottelun ym Aggen touhuista johtuvan pelleilyn vuoksi. Sitten on vielä ihme raivopää, räjähti puhelimessa ihan turhasta ja huutaa raivosi mulle kurkku suorana ja varmaan pääkin punaisena aikansa. Ja sitten, kun oli vihdoinkin saanut auton kuntoon ja oli maksun aika, niin silloinkin tiuski ja äyski kaikesta ja oli sen oloinen, että varauduin jo uuteen raivariin. Niin ja maksoi kaikkineen yli 600€ koko homma. Eli laskutus kyllä oli "kohdillaan" ja kävi sujuvasti. En viitsinyt sanoa asiasta enää mitään, vaikka olisi pitänyt. Ihan sillä, kun olin itsekin jo niin vittuuntunut koko tilanteeseen ja miehen toimintaan& käytökseen, että siitä olisi tullut todella raju huutohelvetti. Varsinkin jos olisi sanonut sanankin vastaan. Ja onneksi sain kyl muuta kautta tienattua sen verran ylimääräistä rahaa, että sain melkein tuon koko summa sitä kautta takaisin.
      Myöhemminnäin hänet jonain kuntavaaliehdokkaana ja multa pääsi paskainen nauru. Aattelin, ja ihan syystäkin varmasti, että on varmasti politiikassa yhtä paska venkula kun autohommissakin. Kova raivoamaan mutta mitään ei tapahdu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3889
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1598
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe