Navettapaloista

joutuu toistuvasti lukemaan lehdistä.en jaksa ymmärtää miksei maatalousyrittäjät satsaa karjasuojien paloturvallisuuteen,ovathan he sentään jonkunverran laittaneet rahaa eläimiin,kiinteistöihin,ym ellei eläinrakkaus vaikuta sisimmässä mitään?
9873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voi voi miksi autoilijat aina ajaa kolareita?
höh röh

Äänestä

Sahatkin palavat suhdanteiden niin vaatiessa.
Päteviä sähkömiehiä tai ukonilmaa syyllistetään, aiheetta.
Joko ensi kuussa palaa joku kepun tunkioviesti eli paikallistason lehti"talo"?
Siinä ei voi ainakaan syytää ukkosta tai em. sähkömiehiä. Todennäköisin syy on kateuden aiheuttama kipinä kuntayhtymän sisäsiitoisessä pölykellarissa.

Äänestä

tätä mieltä? Kysyppäs kerra sellaselta jolle näin on käynyt hänenkin mielipidettään!
Palossa pahimmillaan menee sukupolvien jalostustyö hukkaan,jokatapauksessa tulot romahtaa vaikka millaset vakuutukset. Mietippäs asiaa siltä kantilta että hyppäät tämän osapuolen housuihin ja tarkasteleppas sitten tilannetta että mitäpä seuraavaksi tehdään? Voin vakuuttaa että eläin rakkauden lisäksi myllää vimmatun paljon muitakin tunteita ihan tarpeeksi...
Ja se ikuinen "miksi näin kävi" ei koskaan hellitä.

Äänestä

Navettaan tunnistimet ja hälytys myös asuinrakennukseen. Ei ole kallis ja toimii.

Äänestä
  • Näissä savuhälyttimissä on semmonen pieni niksi et ne ei toimi kunnolla navetta ympäristössä. Johtuen mm. eläinpölystä ja kosteudesta jotka yhdessä tekevät savuhälyttimen toiminnan erittäin epävarmaksi jos toimii ollenkaan.

    Äänestä

  • ajoin takaa eli kyselin miksi näihin palovaroittimiin ja muihin ilmaisimiin ei ole satsattu kun tekniikka kuitenkin on keksitty.siis luulisi että kaikki keinot otettaisiin käyttöön mitä vaan mahdollista.palohan voi syttyä vaikka sähköoikosulusta,ei sille voi mitään mut ne varoittimet!tähän voisi joku kommentoida eikö sellaiset oikeasti ole mahdollisia?

    Äänestä

  • Justiin olen asentamassa navettaan palohälytintä, joka imee ilmaa eläintilasta, kuivattaa ja suodattaa pölyn ennen savuilmaisimelle menoa.
    Samaan pakettiin tulee hälyttimet lämpökeskukselle, sekä asuinrakennukseen.

    Halpuus on suhteellista, hintaa laitoksella n.3000e, mutta jos saat sen avulla ilmoituksen palosta ajoissa ja ehdit siihen reagoida, niin laitos on maksanut itsensä takaisin hirmuisten korkojen kera. Vakuutusyhtiöt myöntävät palovakuutukseen alennuksen, jotan sitä kautta se maksaa itsensä n.10 vuodessa.

    Mitkään vakuutukset eivät täysin korvaa taloudellista menetystä, eivätkä henkisiä kärsimuksiä, joita navetan palosta aiheutuu

    Jmaa

    Äänestä

Monen maatalon lämpökeskus tuppaa olemaan navetan päädyssä. Hormit sitten menevät heinävintin läpi, niiden kunnon tarkistus tuppaa unohtumaan, nuohoojaa ei saada kutsutuksi... Sitten kovilla pakkasilla pannu raikaa ja kipinöitä lentelee.

Tekniikka on kehittynyt, mutta jos todellakin ajatellaan varsinkin näitä perinteisiä suomalaisia navettoja, toimivuus on vähän niin ja näin.

Ei kai auta muu, kuin olla tarkka tulen ja sähkön kanssa. Ja toivoa parasta. Varsinkin jos kalliisiin investointeihin ei vain ole varaa.

Äänestä
  • Miettikää nyt hyvät ihmiset minkälaiset määrät navetoiden ja sikaloiden vinteillä, ilmastointien ulosvienneissä yms. on helposti syttyviä kaasuja: metaania, ammoniakkia, hiilivetyjä ! Sattuu vaan olemaan, että jos sopivassa paikka esim. kipinä iskee esim. rotan puremasta sähköjohdosta, niin siinä ei palohälyttimetkään paljoa auta, jos leimahdus on räjähdysmäinen.
    Kannattaisi vähän miettiä, onko toi syyttely aina se kaikkein fiksuin tapa käsitellä asioita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eläinparat kirjoitti:

joutuu toistuvasti lukemaan lehdistä.en jaksa ymmärtää miksei maatalousyrittäjät satsaa karjasuojien paloturvallisuuteen,ovathan he sentään jonkunverran laittaneet rahaa eläimiin,kiinteistöihin,ym ellei eläinrakkaus vaikuta sisimmässä mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu