Mädäntynyt lima kurkkutorvessa?

Tulehdus pesiytynyt kurkkutorven(en muista diagnoosia)alueelle.Lima on äärimmäisen sitkeetä ja mädäntyneen hajuista.Lääkärin määräämä yskänlääke ja antibiootit eivät tunnu auttavan(kuurin alussa).Kuumetta ja hillittömiä yskänkohtauksia on,mutta lima ei vaan tunnu irtoavan.
Ihmetyttää liman sitkeys ja paha haju(joku uusi superbakteeri?Aikaisemmin lääkkeet tehonneet paremmin ja nopeammin.
623786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mullakin on outo maku suussa sen jälkeen ollut kun mulle tuli tää flunssa, kaksi viikkoa sitten. Tosin kuumetta ei enää ole ollut jonkuun aikaan, mutta nyt on pää tullut kipeäksi kulmakarvan ja ohimon kohdalta, aivan kun buranakaa ei auttaisi. No, limaa valuu nenästä kurkkuun, ei mitään keltasta ja paksua kuin sellasta sitkeää ja suussani on outo maku, tuntuu että johtuu limasta. Nenänikin on puolittain tukossa, paitsi ei nyt, kun laitoin aamulla nasolinia mutta nyt nenäni on "liian auki" ja kirvelee... mitä tämä oikein on?

Äänestä
  • Jos sulla on pää tuolla tavoin kipeä, olisiko se poski- tai otsaontelon tulehdus? Siihen auttaa vain antibiootti, joten lekuriin olis hyvä mennä.

    Äänestä

  • Jos lima valuu nenästä kurkkuun kokeile ihmeessä apteekista saatavaa sarvikuonokannua ja huuhtele sillä poskionteloita. Minulla oli vajaa vuosi sitten ihan sama ongelma ja jo muutamana päivänä 2-3 krt päivässä kun huuhdoin loppui oireet ja ongelmat. Suosittelen tätä n. 12 euron ( suola) investointia lämpimästi!

    Äänestä

Minulla oli vastaava tilanne keväällä. Todella pahanhajuista limaa keuhkoputkissa. Silloin todettiin viruksen aiheuttamaksi, joten antibiootit ei auta. Oman vastustuskyvyn pitää antaa hoitaa homma ja vaan hoidella oireita. Itselläni auttoi höyryhengittäminen (Karmolis -tippoja veteen) lima lähti sitten liikkeelle ja oli niin järkyttävän hajuista että kun se tuli nieluun niin yökkäytti ja oksetti... kaikenkaikkiaan kesti pari viikkoa se "lenssu"

Äänestä

todella paljon,ei se lima muute juoksevaksi muutu.

Äänestä

???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


what is this kirjoitti:

Tulehdus pesiytynyt kurkkutorven(en muista diagnoosia)alueelle.Lima on äärimmäisen sitkeetä ja mädäntyneen hajuista.Lääkärin määräämä yskänlääke ja antibiootit eivät tunnu auttavan(kuurin alussa).Kuumetta ja hillittömiä yskänkohtauksia on,mutta lima ei vaan tunnu irtoavan.
Ihmetyttää liman sitkeys ja paha haju(joku uusi superbakteeri?Aikaisemmin lääkkeet tehonneet paremmin ja nopeammin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu