Tulehdus pesiytynyt kurkkutorven(en muista diagnoosia)alueelle.Lima on äärimmäisen sitkeetä ja mädäntyneen hajuista.Lääkärin määräämä yskänlääke ja antibiootit eivät tunnu auttavan(kuurin alussa).Kuumetta ja hillittömiä yskänkohtauksia on,mutta lima ei vaan tunnu irtoavan.
Ihmetyttää liman sitkeys ja paha haju(joku uusi superbakteeri?Aikaisemmin lääkkeet tehonneet paremmin ja nopeammin.
Mädäntynyt lima kurkkutorvessa?
6
23460
Vastaukset
- öh...?
Mullakin on outo maku suussa sen jälkeen ollut kun mulle tuli tää flunssa, kaksi viikkoa sitten. Tosin kuumetta ei enää ole ollut jonkuun aikaan, mutta nyt on pää tullut kipeäksi kulmakarvan ja ohimon kohdalta, aivan kun buranakaa ei auttaisi. No, limaa valuu nenästä kurkkuun, ei mitään keltasta ja paksua kuin sellasta sitkeää ja suussani on outo maku, tuntuu että johtuu limasta. Nenänikin on puolittain tukossa, paitsi ei nyt, kun laitoin aamulla nasolinia mutta nyt nenäni on "liian auki" ja kirvelee... mitä tämä oikein on?
- rosalie
Jos sulla on pää tuolla tavoin kipeä, olisiko se poski- tai otsaontelon tulehdus? Siihen auttaa vain antibiootti, joten lekuriin olis hyvä mennä.
- toimiva juttu
Jos lima valuu nenästä kurkkuun kokeile ihmeessä apteekista saatavaa sarvikuonokannua ja huuhtele sillä poskionteloita. Minulla oli vajaa vuosi sitten ihan sama ongelma ja jo muutamana päivänä 2-3 krt päivässä kun huuhdoin loppui oireet ja ongelmat. Suosittelen tätä n. 12 euron ( suola) investointia lämpimästi!
- Artukainen
Minulla oli vastaava tilanne keväällä. Todella pahanhajuista limaa keuhkoputkissa. Silloin todettiin viruksen aiheuttamaksi, joten antibiootit ei auta. Oman vastustuskyvyn pitää antaa hoitaa homma ja vaan hoidella oireita. Itselläni auttoi höyryhengittäminen (Karmolis -tippoja veteen) lima lähti sitten liikkeelle ja oli niin järkyttävän hajuista että kun se tuli nieluun niin yökkäytti ja oksetti... kaikenkaikkiaan kesti pari viikkoa se "lenssu"
- pittää
todella paljon,ei se lima muute juoksevaksi muutu.
- Anonyymi
???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085269Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233571SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun453180SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343158Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062390SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312204Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150