kiinalaiset uskoo että otsan ja leuan "näppyläisyys" johtuu suolisto vaivoista eli just tyylii ummetus/ruoan sulatus ongelmat/hidas ainen vaihdunta ...että sitä esim ruokavaliolla tasapainottamalla vaiva ainakin helpottaisi...esim jotku vihannekset,jotku hedelmät (luumu vaikka) ja jotkut yrtit (vaikka fenkoli) auttaa....kommentoikaa ja kertokaa toki mielipiteenne! :>
kiinalainen lääketiede
yuku
3641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sairastin bulimiaa ja hotkin ruokaa miten sattuu monta vuotta. otsa ja leuka näppyinen ja posket kans. aloitin pillerit ja aloin seurustella ja elää terveellisempää elämää. kuukauden päästä otsan näpyt häipyivät lähes kokonaan ja n.3kk päästä leuan näpyt katos. niiden uskon johtuvan pillereistä, kun leuan näpythän on hormonaalisia. ihmettelin vain miksi katos kahdessa eri osassa.. poskissa on vieläkin?
uskon kyl et lähes kaikki akne on jotenki yhteydes suoliston ongelmiin.. tai kaikki vaikuttaa kaikkeen.. jos suolisto ei pelaa ni sit hormonitasapaino järkkyy ym..
on YLLÄTTÄVÄN suuri merkitys kaikenlaisissa vaivoissa ja taudeissa. Itselläni kun vatta prakaa, syntyy painetta suolistoon, joka taas painaa joitain hermoja aiheuttaen huimausta, vitutusta, pahoinvointia ym. Mutta kun pakki on kunnossa, niin hommat skulaa. Meni kylläkin aika pitkään kunnes huomasin ko. yhteyden.
Niin siis, varmasti joillain myös akne johtuu pohjimmiltaaan suoliston pahoinvoinnista.