Hyvä eläinlääkäriasema lähellä Pasilaa? KIIRE

hips

Soittelin äsken eläinlääkäripäivystykseen ja nyt on varattava aika eläinlekurille huomiseksi. Tiedustelisin eläinlääkäriasemia lähellä Pasilaa? Autoa ei ole käytössä joten julkisilla joudutaan menemään. Kissalla epäily virtsatietulehduksesta :(

Oireita: äsken pissasi verhon taakse "seisovilleen" ja "siristelee" karvojaan ja nuolee itseään koko ajan sekä peittelee hännällään takapuoltaan. Muiden kissoilla ollut samoja oireita? Eläinlääkäri sanoi ettei kyseessä akuutti asia, koska kykeni vielä pissaamaan. Eli yön yli seurataan tilannetta...

Kyseessä on 5 vuotias leikattu poika kissa.

6

1974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepa*

      Kannelmäen eläinlääkärit on tosi hyvä paikka. Tuntevat kissat ja ovat todella ystävällisiä niille. Sieltä saa yleensä samaksi päiväksi ajan. M-junalla pääsee pasilasta 8 minuutissa ja asemalta kävelee ehkä pari minuuttia eläinlääkäriin.

      • hips

        Kiitos vinkistä. Varasin ajan jo Vallilan eläinlääkäriasemalta. Tänään mennään, toivottavasti ei ole mitään vakavaa.


      • voiei...
        hips kirjoitti:

        Kiitos vinkistä. Varasin ajan jo Vallilan eläinlääkäriasemalta. Tänään mennään, toivottavasti ei ole mitään vakavaa.

        älä mene vallilaan. kävimme siellä kerran, aiantuntevat eläinlääkärit eivät ole ainakaan siellä töissä. saimme mukaan väärää ruokaa, väärät hoito-ohjeet ja huonin mielen. ei enää ikinä uudestaan.


      • hips
        voiei... kirjoitti:

        älä mene vallilaan. kävimme siellä kerran, aiantuntevat eläinlääkärit eivät ole ainakaan siellä töissä. saimme mukaan väärää ruokaa, väärät hoito-ohjeet ja huonin mielen. ei enää ikinä uudestaan.

        Tämä lääkäri kyllä mielestäni vaikutti ihan asiantuntevalta? Mitä tarkoitat väärällä ruoalla ja hoito-ohjeilla?


      • asemasta siis
        hips kirjoitti:

        Tämä lääkäri kyllä mielestäni vaikutti ihan asiantuntevalta? Mitä tarkoitat väärällä ruoalla ja hoito-ohjeilla?

        niin, saatiin vääränlaista ruokaa mukaan. eliminaatiodiettisafkan sijaan jotain kevytruokaa ja sanoi, että voi ihan hyvin syöttää vaikka kalkkunaa. ihmettelin sitä vähän aikaa, mutta se rupesi todella häiritsemään mua vasta kotona. eliminaatiodietti ju nou.. ja syötä sille ties mitä..

        reseptin antibiootteihin, joille kissamme kehitti allergian (ei tietty tässä vaiheessa lääkärin ammattitaidottomuutta vaan kissan ihan oma jippo), josta tuli ongelma kuitenkin siinä vaiheessa, kun lääkäri vaan uusi reseptin vaihtamatta lääkettä. olin siinä vaiheessa varannut jo eri paikkaan ajan.

        hoito-ohjeista: sanoi vaan, että rasvaat haavoja, vaikka niistä olisi pitänyt repiä rupia ja putsailla niitä 3kertaa päivässä. en tiiä. mulle jäi melko avuton kuva siitä paikasta.

        ehkä peruskäynnin se olisi osannut hoitaa, mutta ainakaan meidän moniongelmatapauksessa siitä ei ollut oikeastaan muuta kuin haittaa. halpaahan se siellä käyminen oli, mutta oli siihen mielestäni ihan hyvä syykin..

        mitä opimme tästä? älä mene uudelle eläinlääkärille vain sen takia, että säästät 40e/käynti, koska sen saman saa pulittaa kuitenkin tuplana uudestaan. jee.

        en siis ole katkera. vähän vain:)


    • Anonyymi

      en luottaisin tallaisille lääkärille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3636
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3140
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3084
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe