Jugurttia

Miehelläni havaittiin kilpirauhasen liikatoiminta, joka kylläkin on jo laskenut ilman lääkitystä aika kivasti.

Mutta mistä mahtaa johtua kun hän syö äärettömän paljon juguttia. Jugurttia saattaa kulua toisinaan jopa 12 litraa viikossa.

Voisiko tämä olla jotenkin yhteydessä kilppareihin?
5911
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mäkin tykkään. Ei siinä mitään pahaa, kunhan ei ole rasvaista jugurttia, ja makeakin on epäterveellistä, ainakin tuossa määrin.

Äänestä

Lainaus
"Jugurttia saattaa kulua toisinaan jopa 12 litraa viikossa. Voisiko tämä olla jotenkin yhteydessä kilppareihin?"

on jodia. Liikaa saatuna jodi voi aiheuttaa häiriöitä kilpirauhasen toimintaan, myös vajaatoimintaa. Jogurtissa on jodia *19.0 µg/100g, joten pelkästä jogurtista tulee päivää kohti 190µg, joka yksinään ylittää reilusti päivittäisen tarpeen (100-150µg).

*lähde: http://www.fineli.fi/food.php?foodid=619

Olisikohan syytä rajoittaa tuota yletöntä jogurtin syöntiä?, ettei ylitoiminta puhkea lopullisesti ja joudutaan epävarmalle lääkekuurille, ennuste lääkityksellä on 50/50.

Liikatoiminnassa kehoitetaan rajoittamaan maitotuotteita.


Terkuin Kylmis

Äänestä
  • litraa jogurttia viikossa nostaa saannin 325µg/päivää kohti, jos en väärin laskenut. Miehesi tapauksessa tuo voi hyvinkin olla se syy liikatoimintaan.


    Terkuin Kylmis

    Äänestä

Miehelläni oli myös vauhtijakso, ja sit masis päälle. Hän söi sitä ennen jugurttia samoin kun taas nykyäänkin. Nykysin alkaa olla kunnossa. Kiitos. Minäpä tsekkaan noita finellin sivuja, ja keskustelen mieheni kanssa asiasta.

Äänestä
  • Aika yllättävä tieto tuo jugurttiasia. Itselläni on vajaatoiminta ja olen jo pitkät ajat syönyt aika runsaasti jugurttia, muutaman litran viikossa, en tosin noin paljon. Mitä tässä enää uskaltaa syödä. Lääkäri ei puhunut mitään maitotuotteiden tai minkään muunkaan ruoan vaarallisuudesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fosfori kirjoitti:

Miehelläni havaittiin kilpirauhasen liikatoiminta, joka kylläkin on jo laskenut ilman lääkitystä aika kivasti.

Mutta mistä mahtaa johtua kun hän syö äärettömän paljon juguttia. Jugurttia saattaa kulua toisinaan jopa 12 litraa viikossa.

Voisiko tämä olla jotenkin yhteydessä kilppareihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu